آخرین اخبار
کد مطلب: 168623
اين ميخ فروشي نيست
تاریخ انتشار : 1396/11/03 12:04:16
نمایش : 410
هنوز هم دير نشده و زورگويي آمريکا را مي‌توان با خروج از برجام پاسخ داد چرا که وقتي مسئولان دست‌اندرکار توافق هسته‌اي اذعان دارند که آمريکا تعهدات برجامي خود را نقض کرده است، ديگر برجامي باقي نمانده.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «حسين شريعتمداري» در يادداشت روزنامه «کيهان» نوشت:

در حکايت‌هاي کهن آمده است که شخصي بر سر خريد خانه‌اي با فروشنده به توافق رسيده بود ولي فروشنده اصرار داشت فلان ميخ که به ديوار فلان اتاق کوبيده شده است را نمي‌فروشد و بايد کماکان در مالکيت او باقي بماند و اين مالکيت در سند فروش نيز به صراحت آورده شود! خريدار با اين تصور که مگر يک ميخ چه ارزشي دارد و چه کاري از آن ساخته است، شرط فروشنده را پذيرفت.

چند ماه بعد که صاحبخانه جديد ميهماني مفصلي ترتيب داده و بسياري از افراد سرشناس را به ضيافت فرا خوانده بود، فروشنده در حالي که لاشه الاغي را به زحمت با خود مي‌کشيد دق‌الباب کرد و گفت قصد دارد اين لاشه را به ميخي که در آن خانه دارد بياويزد! خريدار از يکسو با پذيرش خواسته او بساط ضيافت خود را بر باد رفته مي‌ديد و از سوي ديگر از آنجا که مالکيت ميخ براي فروشنده در سند ذکر شده بود، چاره‌اي جز راضي کردن وي نداشت و در نهايت باج کلاني داد و موقتاً از تنگنا بيرون رفت! ولي مالکيت ميخ براي فروشنده مکار همچنان پا برجا بود.


نزديک به دو ماه قبل از تصويب برجام - اول‌خرداد ۹۴- (۲۲ مي‌۲۰۱۵) کنگره آمريکا قانوني که به «INARA - اينارا» معروف است را به تصويب رساند. موضوع اين مصوبه توافق هسته‌اي ايران با گروه کشورهاي ۱+۵ است و ازجمله مفاد «اينارا» آن است که به رئيس‌جمهور آمريکا اجازه مي‌دهد هر۱۲۰ روز يعني ۴ ماه يک بار تصميم بگيرد تحريم‌هاي تعليق شده در توافق هسته‌اي با ايران را براي ۴ ماه ديگر تمديد کند و يا تحريم‌هاي ياد شده را بازگرداند! به بيان ديگر اعتبار برجام به تصميم رئيس‌جمهور آمريکا بستگي دارد و چنانچه در سررسيد يکي از اين دوره‌هاي ۴ ماهه تصميم به بازگرداندن تحريم‌ها بگيرد، برجام در عمل دود شده و به هوا رفته است!


و اما، از آنجا که برجام کلاه گشادي است که بر سر ايران گذارده‌اند، آمريکا هرگز حاضر به لغو آن نخواهد بود... و اين حديث مفصلي است که بارها به آن پرداخته‌ايم و در اين مختصر ماجراي ديگري در ميان است و آن نقش مستقيم و برجسته‌اي است که قانون اينارا در نابساماني اقتصاد کشورمان بازي مي‌کند نقشي که غفلت مشترک دولت و برخي از نمايندگان مجلس به ملت تحميل کرده‌اند. اين نقش را دستکم در دو عرصه به وضوح مي‌توان ديد.


اول؛ هيچ سرمايه‌گذار عاقل داخلي و يا خارجي حاضر نمي‌شود سرمايه خود را در کشوري به کار گيرد که سرنوشت تحريم‌هاي تحميل شده بر آن، هر ۴ ماه يک بار در معرض بازگشت دوباره است! نتيجه آنکه تاکنون هيچ سرمايه‌گذار مطرح خارجي براي سرمايه‌گذاري در ايران اعلام آمادگي نکرده و پاي پيش نگذاشته است! دولتمردان وقتي داستان به اين نقطه مي‌رسد از قرارداد نفتي با شرکت فرانسوي توتال ياد مي‌کنند که ضمن بدسابقه بودن توتال که يک قلم آن رشوه‌دهي به يکي از طرف‌هاي ايراني بوده است، بايد به اين نکته نيز ‌اشاره کرد که مسئولان اين شرکت فرانسوي رسما اعلام کرده‌اند که با تحريم‌هاي آمريکا همراه خواهند بود و در صورت بازگشت تحريم‌ها تعهدي در قبال قرارداد مورد ‌اشاره نخواهند داشت! و...


دوم؛ شواهد موجود به وضوح نشان مي‌دهد که در آستانه پايان دوره ۴ ماهه اينارا و آغاز دوره بعد، رسانه‌ها و مقامات آمريکايي و اروپايي جنجال گسترده‌اي به راه مي‌اندازند که شايد رئيس‌جمهور آمريکا تعليق تحريم‌ها را براي ۴ ماه ديگر تمديد نکند و در همان حال يک جريان آلوده داخلي با بهره‌گيري از رسانه‌ها و تريبون‌هاي- بعضا رسمي- که در اختيار دارد بر اين طبل بد صدا مي‌کوبد که چنانچه با آمريکا کنار نياييم و به خواسته‌هايش اهميتي ندهيم، بايد منتظر فاجعه‌اي ناخواسته باشيم!...


دست کشيدن از صنايع موشکي، اجازه بازرسي از مراکز نظامي، پذيرش سند موسوم به ۲۰۳۰، FATF، دست کشيدن از مقابله با تروريست‌هايي که آشکارا از سوي آمريکا حمايت مي‌شوند... و در يک کلمه تبديل ايران اسلامي و مردم اين مرز و بوم به لقمه‌اي آسان براي بلعيده شدن از سوي دشمن! در اين حال و هوا يکي از رخدادهايي که همواره شاهد آن بوده‌ايم افزايش لجام گسيخته قيمت ارزهاي مطرح خارجي و مخصوصا دلار است و از آنجا که متاسفانه بهاي دلار به شاخصي براي قيمت ساير کالا و خدمات- بخوانيد تمامي آنها- تبديل شده است، هر ۴ ماه شاهد گراني افسار گسيخته و در مواردي نيز گران شدن جهشي برخي از کالا و خدمات هستيم و بعد از پايان دوره ۴ ماهه و آغاز دوره بعد اگرچه رئيس‌جمهور آمريکا تعليق‌ها را لغو نمي‌کند ولي قيمت افزايش يافته دلار و به دنبال آن گراني ساير کالا و خدمات به نقطه پيشين باز نمي‌گردد و يا فقط اندکي کاهش مي‌يابد.


 شايد اين نگاه بدبينانه تلقي شود ولي واقعيات موجود از درستي آن حکايت مي‌کند که روند مورد ‌اشاره يک توطئه دوسويه بيروني و داخلي براي دامن زدن به گراني و سختي معيشت مردم و با هدف نارضايتي آنان است... و اين قصه افسار پاره کردن دلار سر دراز دارد. ‬


‬و اما، ممکن است تيم محترم هسته‌اي و يا آن عده از نمايندگان مجلس که بي‌توجهي مشترک آنان، اين دام را پيش پاي اقتصاد کشور پهن کرده است، ادعا کنند که«اينارا» يک قانون داخلي آمريکاست که در اين صورت عذر بدتر از گناه آورده‌اند! چرا که اين قانون ماه‌ها در کنگره مورد بحث بوده و در نهايت نزديک به ۲ ماه قبل از برجام به تصويب رسيده و برجام را پيش از تصويب از ارزش و اعتبار انداخته است! بنابراين سؤال از تيم‌هسته‌اي کشورمان اين است که چرا با وجود اين قانون يعني موکول شدن توافق به اجازه ۴ماه يک بار رئيس‌جمهور آمريکا، به آن تن داده‌اند؟! و پرسشي جدي و منطقي نيز با نمايندگان مجلس در ميان است و آن اينکه چرا برجام را با عجله و فقط ظرف ۲۰ دقيقه تصويب کرده و اين سند فاجعه‌آميز را که همراهي آن با «اينارا» تنها يکي از دهها مورد خسارت‌بار آن است به ملت و نظام تحميل کرده‌اند؟!


گفتني است و البته تاسف‌آور نيز هست که برخي از نمايندگان در پاسخ به اين اقدام نابخشودني خويش، ادعا مي‌کنند ۲۰دقيقه هم براي تصويب برجام وقت زيادي بوده است که به آن اختصاص داده‌اند! اين پاسخ سخيف در حالي است که کنگره آمريکا با وجود آنکه قرار نبود امتيازي را از دست بدهد چندين ماه از وقت خود را به تهيه و تصويب قانون «اينارا» اختصاص داده بود ولي در اين سو برخي از نمايندگان مجلس کشورمان که مي‌دانستند پاي امتياز دادن به حريف در ميان است بي‌توجه به خطير بودن وظيفه خويش از کنار ماجرا عبور کردند و نظرات کارشناسانه و دقيق کميسيون ويژه برجام را که نمايندگان عضو آن را خود برگزيده بودند، ناديده گرفتند! و حتي چند تن از آنان، ۱۶۵ دستاورد براي برجام رديف کرده بودند!


بي‌توجهي به نظرات کارشناسانه اين کميسيون در حالي بود که کميسيون ياد شده بيش از چهل روز و با دعوت از کارشناسان موافق و مخالف به بررسي برجام پرداخته و اعلام نظر کرده بود.
و بالاخره بايد گفت؛ هنوز هم دير نشده و زورگويي آمريکا را مي‌توان با خروج از برجام پاسخ داد چرا که وقتي  مسئولان دست‌اندرکار توافق هسته‌اي اذعان دارند که آمريکا تعهدات برجامي خود را نقض کرده است، ديگر برجامي باقي نمانده که جمهوري اسلامي در آن باقي بماند!
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن