آخرین اخبار
کد مطلب: 168619
آمريکا به دنبال حفظ کانون‌هاي مناقشه در غرب آسياست
تاریخ انتشار : 1396/11/03 11:48:14
نمایش : 223
مشاور عالي فرمانده معظم کل قوا، گفت: آمريکا اکنون حفظ کانون‌هاي مناقشه و بهره‌گيري از آنان براي تحريک اختلافات در منطقه را در دستور کار دارد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر، سرلشکر سيديحيي رحيم صفوي دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم کل قوا در گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما در خصوص اقدامات و جناياتي که داعش در کشورهاي عراق و سوريه انجام داد، اظهار کرد: داعش با پشتوانه سياسي و مادي صهيونيسم، آمريکا و برخي کشورهاي مرتجع عربي توانست از پتانسيل انتقادي اهل تسنن با ايجاد بحث‌هاي انحرافي استفاده و ۸۲ ماه سوريه را درگير ناامني کند.

وي خاطرنشان کرد: نفع اصلي اقدامات داعش براي تامين امنيت رژيم صهيونيستي بود و تمام تلاش خود را براي تخريب جبهه مقاومت به کار بردند.

سرلشکر صفوي بيان کرد: داعش در عراق و سوريه خسارات فراواني را متوجه اين کشورها کرد. اهل سنتي از موصل به بغداد فرار کرده بود و در چادر زندگي مي‌کرد. او مي‌گفت فرزند جوان من جذب داعش شد و پس از مدتي گفت که خواهرمان را به جهاد نکاح مجاهدي درآوريم، من مخالفت کردم و او گفت پس مادرم را طلاق بده تا به عقد مجاهد در آوريم، اما من شبانه پسرم و آن فرد به اصطلاح مجاهد را کشتم و فرار کردم؛ اين نمونه از خسارت‌هايي است که متوجه فرهنگ اين کشور کرده است.

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم کل قوا با اشاره به جنايت‌هاي غيرانساني داعش گفت: جنس خشونت‌هاي داعش از جنس خشونت‌هاي صهيونيست‌ها بود. توطئه داعش با فضل الهي و استقامت دولت‌هاي عراق و سوريه و مشارکت و همکاري ايران و روسيه با شکست مواجه شد.

وي تصريح کرد: اقدامات داعش موجب تضعيف جبهه مقاومت شد و سوريه و عراق نيازمند بازسازي هستند و اين آن چيزي بود که آمريکايي‌ها، سعودي‌ها و صهيونيست‌ها مي‌خواستند. تدبير رهبري اين بود که اگر ما در آنجا داعش را متوقف نکنيم، به مرزهاي کشورمان خواهند رسيد.

سرلشکر صفوي گفت: ۱۰۰ هزار نفر از کشورهاي مختلف به داعش پيوستند که از برخي مناطق غربي کشور نيز به داعش پيوستند.

وي در ادامه بيان کرد: اکنون مساله جديدي روي داده که تشکيل نيروي ۳۰ هزار نفري در غرب رودخانه فرات است که اين منطقه در جنوب ترکيه و غرب عراق است که بيشتر آن‌ها کردها هستند. آمريکايي‌ها ۲-۳ هزار نفر نيرو وارد اين منطقه کردند.

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم کل قوا گفت: آمريکا اکنون حفظ کانون‌هاي مناقشه و بهره‌گيري از آنان براي تحريک اختلافات در منطقه را در دستور کار دارد و ايران هراسي را نيز محور قرار داده است و به دنبال اين است از اين دستاورد، اهداف سياسي، اقتصادي و نظامي خود را پيگيري کند و در سوريه مي‌خواهد به نيروهايي که در ادلب هستند روحيه بدهد.

وي گفت: بخشي که آمريکايي‌ها در آن حضور دارند، ۲۵ درصد خاک سوريه است، البته درصد زيادي از منابع گاز و نفت در اين منطقه است و به نظر من دولت سوريه در اين رابطه نيز موفق خواهد شد. ايران، ترکيه و روسيه مخالف جدي حضور آمريکا در سوريه هستند.

سرلشکر صفوي تصريح کرد: ايران با هوشمندي کامل اگر بتواند با عراق و پاکستان و ديگر کشورها بر ضد تشنج و تروريسم و ائتلاف آمريکايي در منطقه‌ غرب آسيا ائتلاف‌سازي کند، موفق خواهد شد. اين ائتلاف نيز بايد با حضور دولت‌ها و ملت‌ها شکل بگيرد، تا در برابر تشنج آفريني آمريکا موفق عمل کند.

وي تصريح کرد: آمريکا به دنبال يک رقابت بزرگ استراتژيک با روسيه، چين و حتي هند است. اين رقابت براي دسترسي به منابع منطقه است. غرب آسيا محل مناقشه قدرت‌هاي بزرگ و قدرت‌هاي منطقه‌اي است و عربستان سعي دارد با دخالت در برخي کشورها کسب وجه و قدرت کند که اين جواب نمي‌دهد، ترکيه نيز در اين رقابت منطقه‌اي ورود پيدا کرده و در برخي جاها با آمريکا همراه‌ است و در ناتو حضور دارد اما به طور مثال در مساله عفرين اختلاف نظر و تنازع دارد چرا که نمي‌خواهد حکومت خودمختار کردستان شکل بگيرد.

سرلشکر صفوي اضافه کرد: رقابت‌هاي جهاني در اين منطقه چندين سال طول مي‌کشد و ايران براي حفظ حکومت‌هاي محور مقاومت در برابر آمريکا ايستاده و خشم آمريکا و ايران هراسي به دليل پيروزي‌هاي بزرگ ملت و رهبري است.

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم کل قوا گفت: مجادلات ترکيه با آمريکا تاکتيکي است و در مذاکرات سوچي و در آينده حکومت سوريه، ترکيه سهمي مي‌خواهد. ترکيه بازيگري است که با تمامي طرف‌ها کار مي‌کند. هم اکنون بازار روسيه توسط کالاهاي ترکيه تامين مي‌شود و گردشگرهاي زيادي از روسيه به ترکيه مي‌روند و در يک جمله ترکيه منافع اقتصادي خود را در هر شرايطي در نظر مي‌گيرد.

وي همچنين عنوان کرد: رژيم صهيونيستي بسيار نگران است که حزب الله لبنان در جنگ سوريه تبديل به يک ارتش آموزش ديده شده و از اين بابت احساس خطر مي‌کند. همچنين به شدت صهيونيست‌ها براي بازپس‌گيري ارتفاعات جولان توسط سوريه نگران هستند، چرا که ۱۲ ميليارد دلار هزينه کرده‌ و شهرک‌سازي کرده‌اند. صهيونيست‌ها براي ادامه تضعيف ارتش سوريه دست به اقداماتي مي‌زنند و مانع بازسازي سوريه مي‌شوند.

سرلشکر صفوي در خصوص سعودي‌ها نيز گفت: سعودي‌ها با يک راهبرد بسيار غلط و شکست استراتژيک در يمن نتوانستند به اهداف خود دست يابند و در اين جنگ خانمان سوز که مورد محکوميت همه دنيا قرار گرفته است، سعودي‌ها به دنبال نجات خود هستند. سعودي‌ها به دنبال بيرون کشيدن آبرومندانه خود از جنگ و راهکار سياسي هستند. جاه طلبي‌هاي حکام جديد نيز آن‌ها را به سمت ناپايداري استراتژيک سوق مي‌دهد.

وي خاطرنشان کرد: کليد وحدت مسلمين فلسطين است و اقدام نابخردانه ترامپ که خلاف معاهدات بين المللي بود و خشم ۵ ميليون فلسطيني را به دنبال داشت، موجب وحدت مسلمانان شد.

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم کل قوا در پايان گفت: قدرت جهاني و منطقه‌اي آمريکا و رژيم صهيونيستي رو به افول است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن