آخرین اخبار
کد مطلب: 168587
«هگمتانه»ميزبان وزراي گردشگري آسيايي؛آزموني بين‌المللي براي ايران
تاریخ انتشار : 1396/10/24 12:15:20
نمایش : 302
ميزباني «اجلاس وزراي گردشگري کشورهاي آسيايي» آزموني براي همدان است تا بتواند از اين رهگذر ضمن معرفي جاذبه‌هاي گردشگري، در مسير جذب توريست از چهارگوشه جهان گام بردارد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛  گردشگري تنها صنعتي است که براي همه اقشار جامعه از طيف محروم گرفته تا دانش‌آموختگان و نيز سرمايه‌گذاران ايجاد شغل و درآمد مي‌کند و ازاين‌رو مي‌توان از فرصت طلايي رويداد همدان ۲۰۱۸ که توسط جمهوري اسلامي ايران در اجلاس وزراي گردشگري کشورهاي آسيايي مطرح و تائيد شد، با توجه به ظرفيت‌هاي بالقوه موجود، بهترين بهره‌برداري را داشت.

شهريورماه امسال با پيگيري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري ميزباني نشست مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري در سال ۲۰۱۸ در استان همدان قطعي شد.

پيگيري ميزباني همدان از اين نشست از ۱۰ مهر ۱۳۹۵ در نشست اعضاي وابسته سازمان جهاني گردشگري در ارمنستان آغاز شد و گروه اعزامي از همدان در اين نشست از فرصت خود براي پخش فيلم معرفي ايران، همدان و غار منحصربه‌فرد عليصدر استفاده کرد که اين گزارش با استقبال و تشويق اعضاي حاضر مواجه شد.

در ادامه پخش اين فيلم، ديدار با طالب رفاعي، دبير کل سازمان جهاني گردشگري و ارائه درخواست رسمي براي ميزباني همدان از نشست مجمع عمومي در سال ۲۰۱۸ انجام شد که با استقبال دبير کل سازمان جهاني گردشگري، اين موضوع با جديت بيشتري در دستور کار قرار گرفت و با ارسال نامه استاندار همدان به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، ميزباني همدان از اين نشست بين‌المللي در سطح ملي پيگيري شد و با تلاش شبانه‌روزي و برنامه‌ريزي‌هاي دقيق، خوشبختانه، سازمان جهاني گردشگري با اين پيشنهاد موافقت کرد.

آغاز راهي پرثمر و مهم براي گردشگري ايران و استان همدان

اين پيگيري‌ها که در بيست‌ودومين نشست مجمع عمومي سازمان جهاني گردشگري و در شهر چنگدوي چين به نتيجه رسيد، آغاز راهي پرثمر و مهم براي گردشگري ايران و استان همدان است و بايد از اين فرصت به نحو مطلوب استفاده کرد.

عضو وابسته جمهوري اسلامي ايران در سازمان جهاني گردشگري در اين خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر بابيان اينکه با پيگيري‌هاي صورت گرفته از سوي سازمان ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري و فعالان بخش گردشگري ميزباني همدان براي اجلاس جهاني گردشگري سال ۲۰۱۸ قطعي شد، گفت: بايد از فرصت برگزاري اين برنامه‌ استفاده و جاذبه‌ها و ظرفيت‌هاي کشور و استان همدان را به دنيا معرفي کرد.

حميدرضا ياري بابيان اينکه سازمان جهاني گردشگري( UNWTO ) زيرمجموعه سازمان ملل با ۵۰۰ عضو است که همگي کشورهاي عضو از مقاصد گردشگري دنيا هستند و بايد استانداردهايي را نيز داشته باشند، گفت: ۹ شرکت از ايران عضو سازمان توريسم جهاني هستند.

همدان سال ۹۳ درخواست خود مبني بر ميزباني اجلاس جهاني گردشگري را به سازمان توريسم جهاني ارائه کرد که اين پيشنهاد در سال ۹۴ پذيرفته شدياري با اشاره به اينکه همدان در سال ۹۳ درخواست خود مبني بر ميزباني اجلاس جهاني گردشگري را به سازمان توريسم جهاني ارائه کرد که اين پيشنهاد در سال ۹۴ پذيرفته شد، گفت: سال گذشته در حاشيه برگزاري اجلاس مجمع عمومي سازمان گردشگري جهاني جلسه‌اي با دبير کل سازمان برگزار و کليپ ۱۰ دقيقه‌اي از همدان و امکانات استان پخش شد.

ياري با تأکيد بر اينکه از سال گذشته مکاتباتي براي برگزاري اجلاس در همدان صورت گرفت، افزود: بر همين اساس در نخستين اقدام درخواست ميزباني همدان با امضاي استاندار به سازمان ميراث فرهنگي ارائه شد تا آن‌ها نيز ضمن صحبت با سازمان جهاني توريسم وعده ميزباني ايران و به‌طور خاص همدان را محقق سازند.

ميزباني از ۱۳۰ کشور جهان به‌صورت ويژه به همدان واگذارشده است

عضو وابسته جمهوري اسلامي ايران در سازمان جهاني گردشگري بابيان اينکه ميزباني همدان از ۱۳۰ کشور جهان به‌صورت ويژه به همدان واگذارشده است، گفت: اين اجلاس براي نخستين بار در همدان برگزار خواهد شد.

ياري با تأکيد بر اينکه تمام دستگاه‌ها و به‌طورکلي استان همدان از اين برنامه منتفع خواهد شد، گفت: اجلاس جهاني گردشگري يک رويداد بزرگ بين‌المللي است و حضور بيشتر گردشگران داخلي و خارجي در ايران و به‌خصوص همدان را رقم خواهد زد.

ياري گفت: بر اساس پيش‌بيني‌ها ۴۰۰ شرکت عضو سازمان جهاني گردشگري در اين اجلاس در همدان حضور مي‌يابند.

وي با تأکيد بر اينکه برگزاري جلسات تخصصي اجلاسيه طبق برنامه‌ريزي سازمان جهاني گردشگري خواهد بود، اضافه کرد: براي اين اجلاس دو دبيرخانه استاني و ملي و دفتري در تهران براي مکاتبات ملي و بين‌المللي ايجاد خواهد شد.

ميزباني اجلاس جهاني گردشگري ضامن احياي نام همدان در صنعت گردشگري

عضو وابسته جمهوري اسلامي ايران در سازمان جهاني گردشگري هدف از ميزباني اجلاس جهاني گردشگري را احياي نام همدان در صنعت گردشگري عنوان کرد.

آنچه مسلم است فرصت به وجود آمده براي همدان، مي‌تواند هم جنبه فرهنگي و سياسي داشته باشد و هم جنبه اقتصادي و اگر مسئولين بتوانند از اين فرصت استفاده کافي را ببرند چه‌بسا بتوان گردشگران موقتي سال ۲۰۱۸ را با رقم قابل‌توجهي هرساله به همدان و حتي ساير شهرهاي ديدني کشور کشاند.

کمتر از ۱۱ ماه تا برگزاري اين رويداد باقي‌مانده و همدان بايد علاوه بر امکانات فعلي خود، برخي آمادگي‌هاي لازم براي ميزباني از گردشگران را کسب کند.

معاون عمراني استاندار همدان در اين خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر بابيان اينکه گردشگري به‌عنوان يک صنعت درآمدزا و مولد اشتغال در چند سال اخير در ايران و در جهان مدنظر قرارگرفته است، افزود: آخرين آمارها نشان مي‌دهد که از هر ۱۰ نفر شاغل در دنيا يک فرد در بخش گردشگري فعال است.

توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري در استان همدان

محمود رضا عراقي بابيان اينکه در استان همدان پس از تعريف استراتژي‌ها و تعيين اولويت‌ها، گردشگري در استان محور توسعه قرار گرفت، عنوان کرد: پس از تعيين اين محور بايد در وهله اول در بخش توسعه زيرساخت‌ها اقدام کنيم که تا حدودي نيز اين توسعه ايجادشده است.

وي با تأکيد بر اينکه توجه به آموزش‌هاي لازم از اقدامات مؤثر در حوزه گردشگري است، عنوان کرد: همدان بايد از راه صنعت گردشگري ثروت ايجاد کند که لازمه اين امر معرفي ظرفيت‌هاي همدان است.

معاون استاندار همدان تأکيد کرد: از راه‌کارهاي مهم در معرفي همدان برند سازي و برگزاري رويدادها است که بازتاب اطلاع‌رساني اين موارد در معرفي همدان به جهان مؤثر است.

عراقي بابيان اينکه از رويدادهاي بسيار مهمي که پيگيري‌هاي لازم براي آن انجام شد و خيلي زود به آن دست پيدا کرديم انتخاب همدان به‌عنوان پايتخت گردشگري آسيا بود، گفت: با اطلاع‌رساني‌هاي انجام‌شده از ظرفيت‌هاي همدان انتظار ما اين بود که همدان در سال ۲۰۱۹ پذيراي رويداد پايتخت گردشگري آسيا باشد، اما با توجه به تلاش‌هاي انجام‌شده و معرفي ظرفيت‌هاي همدان بين بسياري از شهرهاي آسيايي همدان به‌عنوان پايتخت گردشگري در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

همدان در طول يک سال پايتخت گردشگري آسيا است

معاون امور عمراني استاندار همدان با تأکيد بر اينکه انتخاب همدان در سال ۲۰۱۸ و حضور مسئولان و وزراي گردشگري ۳۴ کشور آسيايي تنها در حد يک رويداد يا کنگره نيست، افزود: اين رويداد بازه زماني يک‌ساله دارد و همدان در طول يک سال پايتخت گردشگري آسيا است.

عراقي با اشاره به اينکه همدان در بين کشورهايي نظير چين، ژاپن، تايلند، فيليپين و مالزي به‌عنوان پايتخت گردشگري آسيا انتخاب‌شده است، عنوان کرد: همدان با داشتن ظرفيت‌هاي مناسب به‌عنوان پايتخت گردشگري آسيا انتخاب شد که بايد از اين بازه زماني بهترين بهره را برد.

وي گفت: بايد کاري کنيم که همه مردم ايران و همدان بدانند چه اتفاق مهمي در همدان در حال انجام است و ۲۰۱۸ سال همدان است.

همدان مملو از جاذبه‌ها است

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري همدان نيز برگزاري چنين رويدادهايي را در صنعت گردشگري مهم‌ترين راهبرد توسعه گردشگري دانست و اظهار داشت: براي استان همدان که مملو از جاذبه‌هاست، اين برنامه‌ها مي‌تواند باعث افزايش ظرفيت توسعه و توانمندي شود.

علي مالمير ادامه داد: طي سال‌هاي گذشته همواره اين نگراني براي استان همدان وجود داشت که شرايط مناسبي به لحاظ زيرساختي براي ميزباني از چنين رويدادهايي نداريم اما اکنون استان به لحاظ زيرساخت اعم از آزادراه، هتل و فرودگاه بهتر از قبل شده و حداقل‌هاي برگزاري رويدادهاي ملي و بين‌المللي را دارا است.

وي با تأکيد بر اينکه اکنون براي ميزباني از اين دو رويداد يک کار هماهنگ و تيمي در حال انجام است، گفت: وقتي توسعه گردشگري در استان مطرح است بايد به اين موضوعات و برنامه‌ها نيز توجه شود.

امسال دو رويداد بين‌المللي گردشگري در همدان برگزار مي‌شودمديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان همدان با اشاره به اينکه گام‌هاي خوبي درزمينهٔ گردشگري برداشته مي‌شود، گفت: امسال دو رويداد بين‌المللي گردشگري در همدان برگزار مي‌شود.

مالمير با اشاره به اينکه دو عضو از ۱۱ عضو سازمان جهاني گردشگري از استان همدان است، اظهار داشت: پيش‌بيني ما بر اين بود که نشست اعضاي جهاني گردشگري را در سال ۲۰۱۸ داشته باشيم که در ادامه اجلاس «پايتخت گردشگري آسيا» نيز به همدان واگذار شد.

وي بابيان اينکه پيگيري‌هايي که صورت گرفته بود، منجر به‌تعجيل در واگذاري اين رويداد به همدان شد، افزود: برخلاف تبريز که از دو سال گذشته به‌عنوان «پايتخت جهان اسلام» انتخاب‌شده بود همدان در کمتر از يک سال به اين عنوان برگزيده شد که باوجود سختي، اکنون کارها بدون نگراني پيش ‌مي‌رود.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري همدان با اشاره به اينکه ما به دنبال اين هستيم که سياست‌گذاري ملي را با حضور وزرا در اين موضوع براي حمايت ملي داشته باشيم، افزود: دبيرخانه اين اجلاس به‌صورت مشترک با اجلاس نشستUNWTO تشکيل‌شده و در اين دبيرخانه کميته‌هاي ۶ گانه تعريف‌شده و همه دستگاه‌ها به‌تناسب کار، رسانه‌ها و سمن‌ها نيز درگير خواهند شد.

هماهنگي براي تبليغات در سايت‌هاي جهاني و ملي گردشگري انجام‌شده است

مالمير بابيان اينکه هماهنگي براي تبليغات در سايت‌هاي جهاني و ملي گردشگري انجام‌شده است، گفت: همچنين در هتل‌هاي کشور نيز که با گردشگران داخلي و خارجي مواجه هستيم، تبليغات اين دو رويداد را خواهيم داشت.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري همدان بابيان اينکه تبليغات عمومي در حال انجام است، بيان کرد: طراحي اوليه سايت و ساخت تيزرها در حال انجام است و طبق توافق کميته تبليغات، هر دو رويداد را نيز دنبال خواهد کرد.

وي بابيان اينکه همدان سال ۲۰۱۸ به مدت يک سال به‌عنوان پايتخت گردشگري معرفي‌شده است، بيان کرد: همدان در اين‌يک سال رويدادهاي مختلفي را تعريف کرده تا طنين اخبار گردشگري را در رسانه‌ها داشته باشد.

همدان با نزديکي به مرکز مي‌تواند ميزباني ورزش‌هاي زمستاني را مديريت کندمالمير بابيان اينکه تبليغات همدان از طريق نمايشگاه بين‌المللي گردشگري و حضور بخش خصوصي دنبال خواهد شد، گفت: در سال ۲۰۱۸ رويدادهاي مختلفي در همدان تعريف خواهد شد که تاکنون ۲۸ رويداد تعريف‌شده که نيازمند هماهنگي با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاست هرچند ممکن است برخي کاهش و تعدادي نيز افزايش يابد.

 وي اضافه کرد: اگر بتوانيم در حوزه ورزش رويدادهاي ملي و بين‌المللي تعريف کنيم علاوه بر حضور ورزشکاران که منجر به گردش مالي در استان خواهد شد، اين باور و اعتمادبه‌نفس را در مرکزنشينان ايجاد خواهد کرد که همدان با نزديکي به مرکز مي‌تواند ميزباني ورزش‌هاي زمستاني را مديريت کند.

کارشناس گردشگري استان همدان نيز بابيان اينکه اگر فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي موجود با مديريت و برنامه‌ريزي مناسب مورد بهره‌برداري قرار گيرد، صنعت گردشگري همدان مي‌تواند به‌عنوان يکي از صنايع پيشرو در رشد و شکوفايي اقتصادي و نيز کاهش دغدغه‌هاي اشتغال نقش بسزايي ايفا کند، گفت: همدان باوجوداينکه داراي ۵  قابليت مهم گردشگري در حوزه زيارتي، سلامت، طبيعت‌گردي و بوم گردي، فرهنگي و تاريخي و ورزشي در کشور است، اما متأسفانه فرصت‌هاي موجود اين صنعت در استان به آن اندازه که انتظار مي‌رود، مورد بهره‌برداري لازم براي رونق اقتصادي و نيز اشتغال‌زايي قرار نگرفته و آن‌طور که بايد در جذب گردشگر نيز موفق نبوده است.

فقر برنامه‌ريزي کلان در عرصه گردشگري

احمد تهوري بابيان اينکه فقر برنامه‌ريزي کلان در عرصه گردشگري، ضعف اطلاع‌رساني، اجراي برنامه‌هاي تکراري و فاقد کيفيت و جذابيت، نبود اتاق فکر، تصميم‌هاي سليقه‌اي، آني و جانب‌دارانه در اين حوزه نيز در سال‌هاي اخير منجر به يکنواختي در جذب گردشگر و آمارهاي قابل پيش‌بيني‌شده است، گفت: سال جديد ميلادي که با انتخاب همدان به‌عنوان مقصد اجلاس جهاني گردشگري همراه شده است، فرصت طلايي براي معرفي ظرفيت‌هاي موجود و بازتواني در رونق حوزه گردشگري اين شهر خواهد بود.

وي بابيان اينکه اين رويداد مهم مي‌تواند آغازي نو براي ورود همدان به عرصه گردشگري جهان باشد، گفت: درواقع اين امتياز ويژه بهترين موقعيت براي جبران فرصت سوزي‌هاي گذشته و پايان دادن به وعده‌هاي شعارگونه در توسعه صنعت گردشگري خواهد بود.

وي بابيان اينکه همدان ظرفيت‌هاي لازم براي رونق گردشگري را دارد، گفت: کارآفريني، اشتغال سريع و درآمد مناسب از ويژگي‌هاي صنعت گردشگري است و انتظار مي‌رود از اين فرصت طلايي براي به حداقل رساندن دغدغه‌هاي شغلي در استان نهايت استفاده صورت بگيرد.

با اين تفاسير آنچه مسلم است اينکه اين فرصت از جهتي بسيار مغتنم است که ممکن است چنين مجالي تا ده‌ها سال ديگر، به همدان نرسد چراکه اگر قرار باشد هرساله يکي از شهرهاي کشور اين عنوان را به دست بياورند بايد سال‌ها منتظر بمانيم و به‌اين‌ترتيب بهره‌گيري از فرصت مذکور، يک نگاه ملي را طلب مي‌کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن