آخرین اخبار
کد مطلب: 168586
احساس بيقراري در شب نشانه پارکينسون در مردان
تاریخ انتشار : 1396/10/24 12:08:23
نمایش : 278
طبق نتايج مطالعات، افرادي که عادت به لگد زدن يا ضربه زدن در خواب دارند ممکن است مبتلا به اختلال مرتبط با بيماري پارکينسون، بخصوص در مردان، باشند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، اختلال رفتار خواب حرکت سريع چشم يا RBD، که عمدتا در سنين ۵۰ تا ۷۰ سال و بيشتر در بين مردان شايع است، با اختلال در بخشي از خواب که در آن روياها اتفاق مي افتند، مشخص مي شود.

در حاليکه افراد سالم در طول خواب آرام دراز کشيده و خوابيده اند، اما افراد مبتلا به RBD در طول خواب و بخصوص در زمان خواب ديدن، لگد و ضربه زده و فرياد مي کشند.

مطالعه نشان مي دهد مردان مبتلا به RBD با کمبود دوپامين مواجه هستند و داراي نوعي التهاب در مغزشان هستند. دوپامين ماده اي شيميايي در مغز است که بر هيجانات، حرکات و احساسات لذت و درد تاثير مي گذارد.

به همين خاطر ريسک ابتلا به پارکينسون يا دمانس (زوال عقل) با افزايش سن در اين افراد بيشتر مي شود. بيماري پارکينسون دقيقا زماني رخ مي دهد که گروه سلول هاي عصبي مغز توليدکننده دوپامين ديگر قادر به فعاليت نيستند.

مورتن گرسل استکهلم، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه آرهوس دانمارک، در اين باره مي گويد: «اين بيماران داراي التهاب در مناطقي از مغز هستند که در آنجا سلول هاي عصبي توليدکننده دوپامين يافت نمي شود.»

محققان پيشتر، از اين نوع التهاب مغز در بيماراني که در معرض خطر ابتلا به پارکينسون بودند، آگاه نبودند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن