آخرین اخبار
کد مطلب: 168585
معاون سازمان محيط زيست:
به هيچ طرح انتقال آبي مجوز نداده‌ايم
تاریخ انتشار : 1396/10/24 12:02:58
نمایش : 168
معاون سازمان حفاظت محيط زيست با تاکيد بر اينکه اين سازمان به هيچ طرح انتقال آبي مجوز نداده است، گفت: آنچه در رسانه ها مطرح شده، تعيين تکليف است و مجوزي صادر نشده است.

به گزارش بام ايران خبر ؛ مسعود تجريشي در گفتگو با خبرنگار مهر تصريح کرد: در دولت دوازدهم سازمان محيط زيست به هيچ پروژه انتقال آبي مجوز نداده است و آنچه در رسانه ها مطرح شده است تعيين تکليف است و مجوزي صادر نشده است.

مسعود تجريشي ادامه داد: سازمان حفاظت محيط زيست به دنبال آن است که کارهاي به جا مانده را تعيين تکليف کند و مسائل هم شفاف باشد.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره انتقال آب ونک سولقان و انتقال آب خزر به سمنان تاکيد کرد: در هيچ کدام از اين دو طرح مجوز نداريم تنها مجوز ما نيروگاه کلاس H ساوه بوده است، اما اگر الان وزارت نيرو بگويد ما در سمنان براي تامين آب شرب مشکل داريم پاسخ ما آن است که همه مراحل ديگر کاهش مصرف از جمله بازچرخاني آب، اصلاح الگوي آبياري، افزايش راندمان شبکه آبرساني و مواردي از اين دست را طي کنيم و بعد اگر هنوز نياز آبي پابرجا بود از جاي ديگر آب فراهم کنيم. قاعدتا تمام اين مراحل بايد در وزارت نيرو طي شده باشد.

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به طرح انتقال آب خزر به سمنان گفت: آن کسي که خودش گفته مهمترين مساله ما در سمنان آب است، صنايع نمي توانند توسعه پيدا کنند و تنها راه انتقال آب است اکنون عقب نشيني کرده است. ما هم در تمام نامه ها گفته ايم به شرط آنکه هيچ مشکل اجتماعي در مبدا ايجاد نشود و وزارت نيرو تاييد کند که کاهش آب در مبدا و مقصد نخواهيم داشت و آثار زيست محيطي هم نداشته باشد تنها در آن صورت تازه مي توانيم مساله را بررسي کنيم؛ البته اين نامه را يک ماه پيش نوشته ايم و در تمام انتقال آب ها هم همين است.

تجريشي درباره انتقال آب ونک هم تصريح کرد: ما در مقابل اين درخواست گفتيم مسائل اجتماعي در مبدا وجود دارد شما برويد مسائل اجتماعي مبدا را حل کنيد راهکارهاي کاهش مصرف و تلفات آب را اعمال کنيد و پس از آن براي مجوز به ما درخواست دهيد.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبني بر موافقت عيسي کلانتري با انتقال آب براي کشاورزي و تعادل بخشي تاکيد کرد: قانون بالادستي داريم که انتقال آب براي اهداف غير از آب شرب ممنوع است، انتقال آب و آب شيرين کن براي کشاورزي هيچ گونه توجيه اقتصادي ندارد.

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست تصريح کرد: ۱۵۳ طرحي که تعيين تکليف شده تنها آنهايي مجوز خواهند گرفت که براي محيط زيست مشکلي نداشته باشند مثلا گفته ايم به هيچ عنوان يک متر راه آهن از مناطق حفاظت شده نبايد  بگذرد.

تجريشي تاکيد کرد: وقتي کار نرم افزاري نشده يعني ما در مقصد نشت آب لوله هايمان را نگرفته ايم چگونه اجازه دهيم که از جاي ديگر آب بياوريم قطعا اين کار غلط است.

وي در خصوص مماشات سازمان حافظت محيط زيست در مقابل تخلفات زيست محيطي گفت: آقاي روحاني چهار کار را به سازمان تکليف کردند، يکي رفع آلودگي هواي کلان شهرها طي چهار سال آينده؛ دوم شناسايي و رفع ريزگردهايي که منشا داخلي دارند و مديريت کانون هايي که منشا بيروني دارند؛ سوم رفع مشکل پسماندها در شمال کشور به طور کامل و مديريت پسماندها در کلان شهرها و چهارم هماهنگي با وزارت نيرو براي تامين آب مورد نياز تالاب ها در هر چهار موضوع نمي خواهيم مثل گذشته ورود کنيم. مسائل ما مزمن شده است و ما بايد جداي از وظيفه نظارتي کليد راه حل داشته باشيم.

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به سهم خواهي استان اصفهان از انتقال آب خزر به سمنان گفت: کل آب مورد نياز شهر اصفهان با توسعه کنوني براي صنعت و شرب ۷۰ تا ۸۰ ميليون متر مکعب است. به آنها گفتيم شما ۱۶۰ ميليون متر مکعب آب را براي چه نياز داريد؟

تجريشي با اشاره به تونل انتقال آب سبزکوه هشدار داد: الان ديگر ۱۰ سال پيش نيست و قوه قضاييه حتي از فعالان محيط زيست نيز دو آتشه تر با تخلفات زيست محيطي برخورد مي کند. در سبزکوه دستگاه حفاري تونل TBM را ۵۰۰ متر داخل تونل برده بودند آن را بيرون آوردند و در تونل را بستند الان ديگر هيچ جا نمي توانند طرح رد شده را پنهاني اجرا کنند چرا که همه به محيط زيست علاقه مندند و هيچ کس هم حاضر نيست خودش را نزد افکار عمومي خراب کند.

وي در پايان با تاکيد دوباره بر اينکه تنها پس از طي همه مراحل کاهش مصرف بازچرخاني و رفع تلفات آب درخواست هاي انتقال را بررسي مي کنيم درباره آنچه کلانتري پيش تر آب مازاد در حوضه کارون خوانده بود، توضيح داد:  مفهوم آب مازاد اين است که ما فقط در شمال مي توانيم برنج کاري کنيم واز سوي ديگر مصرف نيشکر بايد ۱۷ هزار متر مکعب آب در هر هکتار باشد اما الان ۳۴ هزار متر مکعب آب در هکتار مصرف مي کند. اگر اين دو مساله مديريت شود سه ميليارد متر مکعب آب به دست مي آيد، رودخانه کارون يک ميليارد متر مکعب آب نياز دارد که مي توان ۱.۵ ميليارد متر مکعب براي آن در نظر گرفت و ۱.۵ ميليارد متر مکعب ديگر را براي تامين نيازهاي مدنظر استان هاي ديگر کشور منتقل کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن