آخرین اخبار
کد مطلب: 168583
مجلس به هيچ وجه تغيير در ساختار توافق هسته‌اي را نمي‌پذيرد
تاریخ انتشار : 1396/10/24 11:27:50
نمایش : 187
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس به هيچ وجه تغيير در ساختار توافق هسته اي را نمي پذيرد و تغييرات از سخني که رئيس جمهور آمريکا اخيرا گفته، با تخريب کل توافق برابري مي کند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، در ابتداي جلسه علني امروز يکشنبه مجلس شوراي اسلامي علي لاريجاني رئيس مجلس در نطق پيش از دستور، با اشاره به اقدامات غيرقانوني اخير دولت آمريکا در تحريم برخي شخصيت هاي حقوقي و حقيقي کشورمان گفت: اگرچه رفتار ناهنجار ايالات متحده در اين زمينه ها به نحوي شده است که تحريم هاي آنان باعث آبرو و افتخار اشخاص مي شود، اما زياده خواهي اين کشور همراه با سياست کارچاق کني تاجرمابانه، تاثير سويي در مراودات ديپلماتيک گذاشته است.

نماينده مردم قم در مجلس ادامه داد: اقدامات آمريکا صحنه ديپلماسي را با عدم تعين زايدالوصفي مواجه کرده است.

وي تصريح کرد: مجلس شوراي اسلامي به هيچ وجه تغيير در ساختار توافق هسته اي را نمي پذيرد و تغييرات از سخني که رئيس جمهور آمريکا اخيرا گفته، با تخريب کل توافق برابري مي کند و اگر چنين افکاري در سر دارند بلاشک تا چند ماه ديگر لازم نيست صبر کنند؛ بدانند سر آنان به سنگ خواهد خورد.

حادثه نفت کش ايراني بايد مورد واکاوي بيشتر قرار گيرد

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به حادثه آتش سوزي نفتکش ايراني گفت: تصادف کشتي نفتکش در طول هفته اخير نگراني زيادي در جامعه ايجاد کرد، کميسيون امنيت ملي مجلس مستمرا پيگيري لازم از طريق دستگاه هاي مختلف را به عمل آورد.

وي ادامه داد: ستاد بحران با کمک دولت چين فعال شده است؛ حادثه بسيار تاثربرانگيز است و لازم است تا پايان کار، کميسيون امنيت ملي موضوع را پيگيري کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در خصوص حوادث ۲۰ روز گذشته در کشور گفت: اين حوادث از ابعاد مختلف در رسانه ها مورد بررسي قرار گرفت و در جلسه يکشنبه گذشته مجلس نيز مسئولين امر گزارش هايي پيرامون اين حوادث به مجلس ارائه کردند. اهميت اين موضوع به نحوي است که همچنان بايد مورد واکاوي بيشتر قرار گيرد اما فصل مشترک همه اين تحليل ها، اموري چند است.

وي در تشريح اين امور گفت: اول اينکه مشکلات اقتصادي و بيکاري نگراني هايي در جامعه ايجاد کرده که انتظارات عمومي، سرعت عمل در حل آن هاست و از طرفي حل برخي امور پيچيده اقتصادي در کشور نيازمند زمان است.

رئيس مجلس اضافه کرد: در چنين شرايطي ضرورت دارد اولا دولت و مجلس متناسب با شرايط کشور از تحميل فشارهاي اقتصادي جلوگيري نمايند ثانيا افزايش توليد محور اصلي بودجه سال آينده باشد و عمران کشور فرع بر هزينه هاي جاري تلقي نگردد و ناديده انگاري نشود.

نماينده مردم قم گفت: ثالثا در حل مسائل اقتصادي اگر از توان مردم هر چه بيشتر استفاده شود و مشارکت بيشتر داشته باشند زمان حل مسائل کاهش مي يابد و به دليل مشارکت مردم زمان طبيعي حل مسائل نيز قابل درک مي شود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: لازمه تحقق اين امر اين است که مسائل به روشني براي مردم توضيح داده شود و راه حل هاي مختلف با آنان در ميان گذاشته شود و با همفکري مردم گام هاي توسعه برداشته شود.

مسئولان در مسائل توسعه اي تفاهم با مردم را اصل قرار دهند

لاريجاني گفت: دوم مسئولان توسعه کشور بايد با کمک رسانه ها در حرکت هاي توسعه اي کشور تفاهم لازم با مردم را اصل قرار دهند. توسعه با بخشنامه و دستورالعمل اداري سامان نمي يابد. تفاهم با نخبگان و توده مردم و متقاعد نمودن آنان در اقدامات اصلاحي اقتصادي ضروري است. صدا و سيما و ساير رسانه ها در اين زمينه نقش مهمي خواهند داشت و بايد وظيفه ملي خود را بشناسند و به درستي عمل کنند.

گام هاي کميسيون تلفيق براي رفع تبعيض از حقوق و پاداش پايان خدمت کارمندان حرکت خوبي بود

وي ادامه داد: در همين زمينه تلاش هاي کميسيون تلفيق براي تنظيم بهتر بودجه سال آينده قابل تحسين است مخصوصا گام هايي که براي رفع تبعيض از حقوق و پاداش پايان خدمت برداشتند ارزشمند بوده است. همه ما در مجلس بايد تلاش نماييم پيام بودجه سال آينده، حرکت معنادار در توليد، صادرات و عمران کشور و رفع تبعيض باشد.

بانک مرکزي با سرعت عمل بيشتري پيگير حل موضوع موسسات مالي اعتباري باشد

لاريجاني اظهار داشت: سوم برخي مشکلات در کشور به وجود مي آيد که نيازمند سرعت عمل در حل آنهاييم نظير مسائلي که در موسسات اعتباري حادث شد وقت زيادي در کشور صرف هماهنگ سازي در اين زمينه شد و همين زمان باعث نگراني سپرده گذاران گرديد. گرچه امروز در مراحل نهايي حل اين مشکل قرار داريم لکن بانک مرکزي بايد با سرعت عمل بيشتري پيگير حل موضوع باشد.

رئيس مجلس با تاکيد بر اينکه کشمکش هاي سياسي در جامعه به نحو آزاردهنده اي مردم را از صحنه سياست فراري داده است، گفت: کشمکش هاي سياسي باعث کاهش اعتماد مردم شده است. انتخابات يک ابزار مبارک براي مردم سالاري است. به شرط اينکه با روش متين و زمان مشخص مورد استفاده قرار بگيرد.

وي تصريح کرد: اگر در جامعه فضاي انتخابات به درون زمان تلاش و کار امتداد يابد انتخابات از حالت ابزار به هدف تبديل شده و عملا مانع توسعه مي گردد. التهابات انتخابات بايد پس از راي مردم توسط نخبگان سياسي به مبدا اشتراک عمل سياسي جامعه بدل شود نه آغاز مناقشات.

لاريجاني تاکيد کرد: متاسفانه برخي تحليل ها در رسانه ها نشانگر اين است که پس از گذشت هفت ماه از انتخابات همچنان فضاي رد و بدل سياسي با پس زمينه انتخابات آن هم گاه با سياه نمايي ادامه دارد و اين امر نتيجه انتخابات را که بايد مبناي وفاق سياسي باشد به چالشي جديد با فرسايش بدل کرده است که نتيجه آن چيزي جز سرخوردگي و عقب افتادگي در توسعه نيست.

وي تاکيد کرد: رهبري معظم در تحليل جامع خود همه را دعوت به همگرايي و هم افزايي نمودند و اين يک نکته مهم براي حال و آينده کشور است. اهميت اين موضوع از نقايص اقتصادي کمتر نيست. بستر حل مشکلات اقتصادي در سهم ضرورت همگرايي سياسي است.

به آتش کشيدن پرچم ايران حرکت اعتراضي نيست بلکه ايجاد آشوب و بلواست

وي گفت: در چنين اوضاع و احوالي دشمنان کينه توز ملت ها با فرصت طلبي از همه ابزارهاي خود براي خشونت در کشور بهره جستند و اين امر را سازمان دهي کردند، به آتش کشيدن پرچم ايران و تخريب مساجد، حسينيه ها، مغازه ها، بانک ها و کشتن و زخمي کردن پليس حرکت اعتراضي نيست که در چارچوب قانون اساسي محترم شمرده شود بلکه ايجاد آشوب و بلوا و سلب آسايش مردم و منافع ملت است.

رئيس مجلس تاکيد کرد: ديديد چطور خود ملت در برابر اين حرکات ايستادگي نمود، رفتار سبک رئيس جمهور آمريکا که دائم با ذوق زدگي توئيت هاي خود را ارسال مي نمود هم تاسف آور بود و هم خنده آور که نهايت خودشيفتگي احمقانه او را نشان مي داد که آني به خود نيامد تا نفرت مستمر ملت را مشاهده کند.

وي اظهار داشت: سخنان دو روز قبل اين رئيس جمهور حيرت آور بود که با کلمات بسيار زننده ساير ملت ها را مخاطب قرار داد. بعيد است در تاريخ بشر چنين موجودي را عنصر سياسي پنداشته باشند البته دشمني برخي کشورها در اين حوادث نيز براي همه طبقات ملت ايران دست آموز بود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن