آخرین اخبار
کد مطلب: 168560
۱۴ درصد کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماهه ايراني اضافه وزن دارند
تاریخ انتشار : 1396/10/18 13:48:29
نمایش : 296
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: حدود ۱۴ درصد کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماهه کشور در معرض اضافه وزن هستند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر عليرضا رئيسي در نشست خبري هفته بسيج تغذيه سالم، افزود: هر ماده غذايي که قابل خوردن باشد، بايد به ميزان مجاز استفاده شود، حتي سالم ترين نوع ماده غذايي نيز در صورت استفاده زياد، ضررهايي را به دنبال دارند.

وي ادامه داد: زماني که بيش از حد نياز به بدن مواد غذايي برسد، آن را انبار کرده و تبديل به چربي مي کند. وقتي ذخيره چربي در بدن از يک ميزاني بالاتر برود، عامل بسياري از بيماري ها خواهد بود و از آنجا فرد دچار اضافه وزن و چاقي مي شود. با اندازه گيري توده بدني يا MBI بدن مي توانيم ميزان لاغري يا چاقي فرد را اندازه گيري کنيم. اگر در اين اندازه گيري فردي کمتر از ۱۸.۵ باشد، فرد لاغر محسوب مي شود. از ۱۸.۵ تا ۲۵ فرد نرمال بوده و اگر اين عدد بين ۲۵ تا ۳۰ باشد فرد دچار اضافه وزن است. از ۳۰ تا ۳۵ فرد دچار چاقي درجه يک و از ۳۵ تا ۴۰ فرد دچار چاقي درجه دو است و از ۴۵ بالاتر باشد، فرد به چاقي کشنده مبتلا است.

رئيسي ادامه داد: در کشور ما ۷۶ درصد بار بيماري ها مربوط به بيماري هاي غيرواگيراست. بيماري هاي قلبي عروقي، ديابت و...، از جمله بيماري هايي هستند که با نگاهي به آنها مي بينيم که پايه تغذيه اي و زندگي سالم دارند، بنابراين مسئله اي که باعث جلوگيري از چاقي در افراد مي شود غذاي سالم به ميزان کافي و تحرک بدني است.

وي افزود: در سال ۲۰۱۴ حدود ۶۰۰ ميليون نفر دچار چاقي بودند. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني، ۴۱ ميليون کودک دچار اضافه وزن و چاقي هستند. در کشور ما حدود ۱۴درصد کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماهه در معرض اضافه وزن هستند و در بعضي از مناطق کشور اين ميزان به ۲۰ درصد نيز مي رسد.

رئيسي تصريح کرد: ۶۰ درصد جمعيت بالاي ۱۸ سال در ايران دچار چاقي هستند که مهمترين دليل آن تغذيه و عدم تحرک کافي است.

وي ادامه داد: روزانه ۱۰ درصد از انرژي دريافتي بدن مي بايست قند ساده باشد. سازمان بهداشت جهاني در پي اضافه وزن هاي بيش ازحد در دنيا اعلام کرد که هر فرد روزانه کمتر از ۲۵ گرم شکر بايد مصرف کند، اما در کشور ما ميزان استفاده از قند روزانه ۶۶ گرم است که سه برابر حد مجاز اعلام شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: يک نوع چربي خوب در بدن وجود دارد که محافظ قلب است و قند زياد سبب از بين رفتن آن مي شود. بزرگترين خطر جامعه امروز اين است که ما کودکانمان را به تغذيه هاي شيرين عادت دهيم که اين باعث مي شود در سنين بزرگسالي نيز نتوانند ذائقه خود را کنترل کنند.

وي گفت: يکي از برنامه هاي وزارت بهداشت، کم کردن ميزان قند، شکر و نمک در توليدات کارخانه هاي مختلف است.

رئيسي افزود: يکي ديگر از اقدامات بسيار ارزشمندي که در طرح تحول سلامت انجام شد، حضور مشاوران تغذيه در مراکز بهداشت است که با آسان شدن دسترسي مردم به اين مشاوران، تاثير بسيار خوبي بر سلامت غذايي مردم داشته اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: حدود ۱۴ درصد کودکان ۱۰ الي ۲۲ ماهه در معرض اضافه وزن بوده و ۶۰ درصد جمعيت بالاي ۱۸ سال نيز دچار چاقي هستند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن