آخرین اخبار
کد مطلب: 168544
مصرف دوز بالاي ويتامين D خطر تصلب شريان را کاهش مي دهد
تاریخ انتشار : 1396/10/14 11:19:08
نمایش : 295
به گفته محققان، مصرف دوز بالا ويتامين D احتمالا ريسک سفتي عروق و تصلب شريان را که فاکتور پرخطر اصلي بيماري هاي قلبي-عروقي و مرگ است را در افراد چاق مواجه با کمبود اين ويتامين کاهش مي دهد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، بيماري هاي قلبي علت اصلي مرگ در جهان هستند و حدود ۱۷.۷ ميليون مرگ در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده که ۳۱ درصد تمام مرگ هاي جهان را شامل مي شود.

يانبين دانگ، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه آگوستا آمريکا، در اين باره مي گويد: «ديواره هاي سخت عروق و کمبود ويتامين D ممکن است از عوامل احتمالي در تصلب شريان باشند.»

يافته ها نشان مي دهد در حال حاضر ميزان مصرف  ۴۰۰۰ IUs بالاترين ميان دوز مصرف تلقي مي شود که سختي عروق خوني را با سرعت بالا و حدود ۱۰.۴ درصد در طول چهار ماه کاهش مي دهد.

مصرف ۲۰۰۰ IUs ويتامين D در طول مدت مشابه، ميزان سفتي شريان ها را تا ۲ درصد کاهش مي دهد.

به گفته محققان، «زمانيکه شريان ها سفت مي شوند، سرعت موج ضربان قلب بالاتر مي رود که موجب افزايش خطر بيماري کارديومتابوليک در آينده مي شود. بيماري کارديومتابوليک شامل بيماري هاي ديابت، پرفشارخوني، چربي خون و بيماري هاي قلبي است.»

در اين مطالعه، محققان افراد ۱۳ تا ۴۵ ساله را که همگي تا حدودي مبتلا به سفتي شريان ها بودند، بررسي کردند. اين افراد به دليل نقش ويتامين D در افزايش سلامت استخوان ها، دوز مختلفي از اين ويتامين را مصرف مي کردند.

ويتامين مي تواند موجب توقف تکثير سلول عضله صاف عروقي، فعال سازي ماکروفاژهاي زباله خور و تشکيل کلسيم شود که همه اين موارد مي توانند در ضخيم شدن ديواره هاي رگ هاي خوني نقش داشته و مانع از انعطاف پذيري شوند.

ويتامين D همچنين موجب کاهش التهاب که مکانيسم اصلي چاقي مرتبط با ابتلا به بيماري عروق کرونر است مي شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن