آخرین اخبار
کد مطلب: 168538
مجلس موافق ارز مرجع براي واردات دارو است
تاریخ انتشار : 1396/10/13 12:10:02
نمایش : 329
عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، با بيان اينکه ارزش مالي واردات دارو درمقايسه با ميزان آن قابل مقايسه نيست، گفت:‌ اختصاص ارزي با کمترين اثر گراني بر اقلام دارويي از وظايف دولت و مجلس است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، محمد نعيم اميني فرد در خصوص ضرورت توجه به ميزان ارز مرجع براي واردات دارو، اظهارداشت:‌ براي تهيه اقلام دارويي بايد مسائلي مدنظر قرار گيرد، به عنوان نمونه ذخيره استراتژيک از مسائل ضروري بوده و منابع مالي آن بايد در لايحه بودجه مورد توجه قرار گيرد، همچنين موضوع مهم ديگر اشتغال آفريني صنعت دارو درکشور است به طوري که ۹۵ درصد اقلام دارويي در کشور توليد مي شود که اين خود يک مزيت قابل توجه است.

وي افزود:‌ اگر قرار باشد يک قلم دارو با ارز مرجع و مناسب به کشور وارد مي شود به قطع در صدر توافقات قرار دارد، به طورقطع بايد براي واردات دارو ارزي را در نظر گرفت که کمترين اثر گراني را بر اقلام دارويي و صنعت داروسازي بگذارد.

اميني فرد با بيان اينکه در حال حاضر واردات دارو به ميزان ۸ تا ۱۰ درصد است، تصريح کرد:‌ اما ارزش مالي حاصل از واردات دارو قابل توجه است، يعني قدرمطلق اعتبار براي واردات اين ميزان دارو يک سوم حتي بيشتر به خود اختصاص مي دهد. بنابراين تامين تکنولوژي و ميدان دادن به شرکت هاي دانش بنيان که بتوانند با کيفيت مناسب اقلامي که با صرف هزينه هاي بسيار به کشور وارد مي شود را درداخل توليد کنند مزيت قابل ارزشمندي خواهد بود.

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، تاکيد کرد: مجلس و کميسيون بهداشت در صورت ارائه پيشنهادات وزارت بهداشت در خصوص اختصاص ارز مرجع براي براي واردات دارو و کالاهاي سلامت از اين رويکرد حمايت مي کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن