آخرین اخبار
کد مطلب: 168532
مديرکل دفتر سلامت بهبود تغذيه وزارت بهداشت؛
ايراني ها ۲.۵ برابر ميانگين جهاني شکر مي‌خورند
تاریخ انتشار : 1396/10/12 12:03:35
نمایش : 241
مديرکل دفتر سلامت بهبود تغذيه وزارت بهداشت گفت: سرانه مصرف شکر در کشور ۶۶ گرم در روز است در حالي که طبق توصيه سازمان بهداشت جهاني اين ميزان بايد ۲۵ گرم در روز باشد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر زهرا عبدالهي در همايش شيريني در زندگي سالم، اظهارداشت: قطعاً شيريني در فرهنگ ايراني جايگاه خاصي دارد و در همه مناسبت ها از آن استفاده مي شود. در حال حاضر با مشکلاتي از قبيل بيماري هاي غيرواگير ناشي از تغذيه مناسب روبرو هستيم.

وي افزود: ۶۰ درصد مردم کشور دچار اضافه وزن و چاقي هستند حتي در کودکان زير ۵ سال نيز چاقي شيوع زيادي دارد. اضافه وزن و چاقي زمينه ساز بروز بيماري هاي غيرواگير از جمله ديابت، فشار خون و انواع سرطان ها است. مهمترين علت ابتلاء به اين بيماري ها نيز الگوي تغذيه اي مردم است.

مدير کل دفتر سلامت بهبود تغذيه وزارت بهداشت، اظهار داشت: اگر از بعضي مواد تغذيه اي مانند قند، چربي و نمک زياد استفاده شود باعث بروز بيماري هايي در فرد مي شود. براي پيشگيري از شيوع اين بيماري ها با کمک صنف هاي مربوطه، سعي در کاهش ميزان مصرف قند، شکر، چربي و نمک داريم.

وي ادامه داد: هم اکنون سرانه مصرف شکر در در کشور ۶۶ گرم در روز است. در حالي که طبق توصيه سازمان بهداشت جهاني اين ميزان بايد ۲۵ گرم در روز باشد.

عبدالهي تصريح کرد: غذاي سالم از نظر ما علاوه بر اينکه مسائل بهداشتي در آن بايد رعايت شود مي بايست تا جايي که امکان دارد و تا جايي که به کيفيت آن لطمه نزند بتوانيم ميزان قند و شکر آن را کمتر کنيم. متأسفانه ذائقه مردم به خوراکي هاي شيرين عادت کرده است و ما در صدديم که اين ذائقه را آرام آرام تغيير دهيم و تا جايي که امکان دارد روغن و شکر کمتري در اين نوع خوراکي ها استفاده شود.

مدير کل دفتر سلامت بهبود تغذيه وزارت بهداشت يادآور شد: هنگامي که قند و شکر زياد مصرف شود خطر سرطان پانکراس و سرطان سينه در زنان نيز افزايش مي يابد. براي اينکه بتوانيم اين پيامدها را کاهش دهيم چاره اي نداريم جز اينکه تا جايي که امکان دارد از روغن هاي سالم تر و شکر هاي کمتري  استفاده کنيم.

وي در پايان خاطرنشان کرد: جاي شيرهاي کم کالري در قنادي هاي ما خالي است و از صنف قنادي ها درخواست مي کنم که به کمک هم در جهت سلامت مردم و پيشگيري از انواع بيماري ها گام برداريم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن