آخرین اخبار
کد مطلب: 168525
شناسايي هزار قطعه سفال در مسير انتقال آب به درياچه اروميه
تاریخ انتشار : 1396/10/11 12:31:17
نمایش : 261
بررسي ۴۱ اثر تاريخي در مطالعات فرهنگي- تاريخي محور انتقال آب سد کاني سيب به درياچه اروميه به شناسايي ۱۱۲۶ قطعه سفال شاخص منجر شد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، علي صدرايي، سرپرست پژوهش باستان شناسي  مطالعات فرهنگي- تاريخي محور انتقال آب سد کاني سيب به درياچه اروميه امروز يکشنبه با اعلام اين خبر به تخريب گسترده و هر روزه محيط زيست و به ويژه محيط زيست هاي تاريخي – فرهنگي در چند سال اخير اشاره کرد.

اين باستان شناس با تاکيد بر اين که در زير هيچ سنگي در کوهستان گنجي پنهان نکرده اند، افزود: علاوه بر حضور عده اي سود جود و گنج ياب در مناطق مختلف کشور و به ويژه دشت هاي ميانکوهي و کوهستان ها و تخريب منابع طبيعي و باستاني و افزودن به زمين هاي زراعي و کشاورزي ، اقدامات توسعه طرح هاي عمراني نيز اضافه شده و تراژدي هاي بي شماري را در اين روزها به وجود اورده است.

او با ابراز تاسف از شتاب غيرقابل توصيف اين روند در سال هاي اخير هشدار داد: تدوام اين روند باعث مي شود در چند سال آينده از بسياري زيست گاه هاي تمدني و فرهنگي  نشاني  باقي نماند.

صدرايي شاهد اين ادعا را پژوهش باستان شناسي اخير با عنوان "پژوهش باستان شناسي  مطالعات فرهنگي- تاريخي محور انتقال آب سد کاني سيب به درياچه اروميه" اعلام کرد که در فاز نخست از محور بيگم قلعه در شهرستان نقده شروع مي شود.

او با اشاره به انجام اين برنامه در مدت ۴۵ شبانه روز تا ريک آباد در شهرستان پيرانشهر که ورودي تونل انتقال آب محسوب مي شود، گفت: هيات پژوهش در طول اين مدت مسافتي بيش از ۹۰ کيلومتر طول مسير و بيش از ۳۰ کيلومتر عرض مسير را مورد بررسي باستان شناسي قرار داد.

به گفته اين باستان شناس، در اين مدت از دره هاي طولاني و دشت هاي ميانکوهي و قله هاي بلند و متعدد اين خطه بازديد و سرانجام هيات پژوهش موفق شد داده هاي فرهنگي ۴۱ اثر تاريخي را ثبت و ضبط کند .

او افزود: ماحصل اين پژوهش نشان مي دهد؛ تمدن هاي اين خطه نيز همانند بسياري از جاهاي کشور در کنار رودخانه هاي دائمي و چشمه هاي پرآب و البته دائمي و خاک بسيار مناسب و حاصلخيز اطراف و چراگاه هاي کوهستاني و دشت هاي ميانکوهي که همواره مورد توجه اقوام و ملل در طول تاريخ گشته استقرار يافته اند .

صدرايي گفت: با توجه به اين بررسي سکونت در اين مناطق در دوران پيش از تاريخ در حداقل ۶ تپه،  در دوران تاريخي در ۵ تپه و در دوران اسلامي در ۴ محوطه به صورت اختصاصي تداوم داشته و در سکونت تلفيقي ادوار در دوران پيش از تاريخ و دوران تاريخي در ۱۰ مجموعه، سه دوره همزمان پيش از تاريخ ، تاريخي و اسلامي در ۹ مجموعه و دوران تاريخي و اسلامي در ۶ اثر قابل مشاهده است.

   احتمال تغيير گاه نگاري منطقه

او در ادامه تاکيد کرد: اين شاخصه ها بر مبناي مشاهدات فعلي بوده و احتمال تغيير در گاه نگاري منطقه با يافت شدن داده هاي جديد وجود دارد.

او با اشاره به بررسي يک منظر طبيعي و يک کتيبه ناتمام از مجموعه آثار ذکر شده توسط هيات گفت: در آمار کلي مجموعه فوق، ۱۱ محوطه تاريخي ۶  تپه تاريخي، ۱۰ قلعه و ۲ تپه قلعه،  ۴ تپه محوطه و تپه ۴ محوطه قبرستان و ۲ قلعه و محوطه و ۳ قبرستان تاريخي در فهرست ارائه شده است . 

صدرايي افزود: از لحاظ سطح ارتفاعي زيستگاه ها از بين ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ متر از سطح دريا هاي آزاد، هيات ۲۱ اثر، ارتفاع بين ۱۶۰۰ تا ۲هزار متري ۱۹ اثر تاريخي و فرهنگي را به ثبت رسانده شد.

او با اشاره به اين که تنها يک اثر تاريخي به نام قلات شاه در ارتفاع بالاتر از ۲هزار متري قرار داشت، در توضيح علت اين موضوع به شرايط آب و هوايي منطقه اشاره کرد و گفت: در شش ماه دوم سال در ارتفاع بالاتر از ۲هزار متري عملا امکان زيست وجود نداشته و منطقه غير قابل سکونت است.

اين باستان شناس درباره داده هاي فرهنگي و تاريخي جمع آوري شده گفت: به طور کلي در اين محوطه ها ۱۱۲۶ قطعه سفال شاخص جمع آوري شد که از اين مجموعه با توجه به اعتبار لازم ۶۶۵ قطعه براي طراحي فني سفال انتخاب شد.

او از بين يافته هاي هيات به وجود يک قطعه ابسيدين و سه قطعه تيغه سنگي و يک عدد شي سنگي شکسته که احتمالا بخشي از پاشنه در است، اشاره کرد.
وي در ادامه افزود: متاسفانه تمامي اين مناطق توسط کشاورزان تبديل به زمين هاي زراعي مي شوند و علاوه بر آسيب فوق عده اي از سود جويان گنج هاي موهن نيز تمام محوطه را مانند لانه زنبور کرده و طرح هاي عمراني و توسعه اي نيز به اين تخريب ها دامن مي زنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن