آخرین اخبار
کد مطلب: 168523
خطرات پسازلزله از خود زلزله بيشتر است/ بافت فرسوده و افزايش خطر
تاریخ انتشار : 1396/10/11 12:20:11
نمایش : 169
بافت فرسوده و تراکم جمعيت دو موضوع مهم در افزايش خسارت هاي ناشي از حوادث غيرمترقبه است که ضروري است شهروندان ساکن در اين مناطق نسبت به هشدارها حساس تر باشند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، حدود سه هزار و ۲۷۰ هکتار، يعني حدود ۵ درصد مساحت کل تهران را بافت فرسوده تشکيل مي دهد، بافتي که هم به لحاظ ايمني در برابر حوادثي مانند زلزله آسيب پذير است و هم به لحاظ آسيب هاي اجتماعي با چالش اساسي رو به رو است.

محمد سالاري رئيس کميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره چالشي به نام بافت فرسوده مي گويد: يکي از مهمترين چالش هاي شهرسازي ما در کل کشور به ويژه کلان شهر تهران چالش گستردگي بافت هاي فرسوده است. در شهر تهران ما ۳۲۷۰ هکتار بافت فرسوده تمام عيار را داريم که همه مولفه هاي فرسودگي را دارند و در کنار آن هم حدود ۸ هزار هکتار بافت ناپايدار را داريم.

نوسازي در بافت فرسوده موضوعي است که البته مورد تاکيد جدي قرار دارد و اقدامات مهمي نيز براي تحقق آن صورت گرفته، در مجموع، ۳۲ نهاد و دستگاه، متولي اين امر هستند اما تا زماني که همه دستگاه ها در کنار هم قرار نگيرند، شاهد اقدامات موثر در اين زمينه نخواهيم بود.

سيدجلال ملکي سخنگوي سازمان آتش نشاني در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بافت فرسوده گفت: يکي از بزرگ ترين مشکلاتي که در کلانشهرها در هنگام وقوع زلزله وجود دارد، وجود بافت هاي فرسوده شهرهاست. غالباً اين بخش ها از ابنيه و ساختمان هاي قديمي که عمر زيادي دارند تشکيل شده و بسياري از اين ساختمان ها در گذشته براساس اصول معماري و شهرسازي ساخته نشده اند. بسياري از اين ساختمان ها فوندانسيون و زيرسازي مناسبي نداشته و معابر آن ها بسيار باريک است و درصورت بروز زلزله حتي گاهي با کمترين لرزشي تخريب مي شوند و باعث مسدود شدن معابر مي شوند و همين امر باعث اختلال در تردد خودروهاي امدادي مي شود.

ملکي اضافه کرد: تراکم جمعيت در شهرهاي بزرگ به ويژه بافت هاي فرسوده نيز از عوامل بالابرنده ريسک خطر است. مسايل ديگري چون پارک چندلايه و نامنظم خودروها، سقوط درختان، تيرهاي برق و .... را هم به اين مسايل بايد اضافه کرد و آن وقت مي بينيد درصورت بروز زلزله، با يک بحران مواجه مي شويم که روند امدادرساني را با مشکلات زيادي مواجه مي کند.

وي با اشاره به نقش دستگاه هاي دولتي گفت: دولت ها علاوه بر نقشي که در زمان زلزله و پس از آن دارند، نقش هايي را نيز به عنوان پيشگيري قبل از زلزله دارند و اين ها بايد در زمان قبل از بحران انجام شده باشد. اقدامات زيرساختي و آموزشي نظير، فراهم کردن زيرساخت هاي لازم که باعث کاهش خسارت و آسيب ها مي شود که از آن جمله مي توان به برگزاري دوره هاي آموزشي براي هموطنان اشاره کرد که بحث در اين باره در اين مقال نمي گنجد.

نبود آمادگي مي تواند باعث بحران شود

سخنگوي سازمان آتش نشاني با اشاره به زلزله و نگراني شهروندان تهراني گفت: زلزله يا هر حادثه طبيعي ديگري درصورتي که آمادگي لازم براي کنترل خسارات و آسيب هاي آن وجود نداشته باشد مي تواند تبديل به يک بحران شود. بحراني که گاهي سال ها قابليت بازگشت به وضعيت اوليه نخواهد بود.

وي افزود: بحران و حوادث بحراني در تمام کشورهاي دنيا اتفاق مي افتد و تقريباً هيچ کشوري به تنهايي ياراي مقابله کامل با بحران را ندارد. البته برخي کشورهاي پيشرفته آمادگي هاي نسبتاً خوبي در اين زمينه فراهم کرده اند، اما آنان نيز در مواجهه با بحران هاي عظيم کاري از پيش نمي برند. به عنوان مثال، ژاپن يک کشور زلزله خير و پرطوفان است، اما با اقداماتي که در اين خصوص انجام داده يک همزيستي مناسبي بين اين کشور و اين حوادث ايجاد شده و اين امر، اتفاقي نيست.

ملکي تصريح کرد: گاهي خطرات پس از زلزله، از خود زلزله بيشتر است. مانند بي احتياطي به هنگام خروج افراد. در موارد زيادي افراد به سرعت وارد معابر شده و با خودروهاي عبوري برخورد کرده اند و يا به هنگام حرکت در راه پله ها به پايين سقوط کرده اند.

سخنگوي سازمان آتش نشاني گفت: استفاده از آسانسور نيز از عوامل خطرناک است. خطرات شکستگي خطوط انرژي مانند نشت آب که مي تواند باعث جاري شدن در زير آوارها و معابر شود و لوله هاي گاز که مي تواند باعث انفجار و آتش سوزي شود.

وي گفت: در برخي زلزله هاي بزرگ دنيا، بخش زيادي از شهر بعد از زلزله در آتش قرار مي گيرد. البته اقدامات خوبي در زمينه تعبيه سيستم قطع کن اتوماتيک در خطوط انرژي انجام شده که بايد تکميل شود.

نقش شهروندان در لحظه زلزله

ملکي اضافه کرد: دولت، بخش هاي غيردولتي و  مردم هر يک وظايفي دارند که بايد با آنها کاملاً آشنا بوده و به سرعت انجام دهند.

سخنگوي سازمان آتش نشاني در ادامه گفت: دستگاه هاي دولتي در زمان وقوع بحران و حوادث طبيعي بايد نسبت به آماده سازي و بسيج امکانات مورد نياز اقدام کند. از جمله اعزام تيم هاي امداد و نجات، ايجاد مراکز درمان، بستري و اعزام، تهيه آذوقه و بويژه آب آشاميدني سالم که از مهم ترين نيازهاست، تامين چادر، کانکس و امکانات اقامت موقت، فراهم شدن لوازم مورد نياز مانند البسه، وسايل ارتباطي، وسايل بهداشتي، لوازم کودکان و...

ملکي با اشاره به نقش مردم در وقوع بحران گفت: مردم و هموطنان نيز مي توانند در اين زمينه بسيار کمک کنند. آنان بايد با فراگيري دوره هاي آموزشي و عمل به آنها در زمان بحران از گسترش آسيب ها وتلفات جلوگيري کنند. نوسازي و مقاوم سازي ساختمان ها خصوصاً در روستاها و بافت هاي فرسوده از ديگر اقدامات موثر هموطنان است و نکته مهم اينکه در زمان بحران سراسيمه و بدون هدف وارد معابر و خيابان ها نشده و با ايجاد ترافيک هاي کاذب، مانع امدادرساني نيروها نشوند.

وي تاکيد کرد: به نيروهاي امدادي و مسئولين اعتماد داشته باشند و از طريق رسانه هاي مورد تاييد بويژه راديو که رسانه ي زمان بحران است، در جريان اخبار و توصيه هاي لازم قرار بگيرند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن