آخرین اخبار
کد مطلب: 168516
ساماندهي معبد آناهيتا/ هفت سال فاصله تا جهاني شدن
تاریخ انتشار : 1396/10/10 11:37:20
نمایش : 252
ساماندهي معبد آناهيتا به‌عنوان يکي از آثار فهرست انتظار ثبت جهاني در حالي انجام شد که مدير پايگاه اين اثر تاريخي معتقد است ۵ تا ۷ سال تا جهاني شدن اين اثر فاصله داريم.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، محوطه تاريخي کنگاور موسوم به معبد آناهيتا در مرکز شهر کنگاور و بر سر راه ابريشم قرار گرفته و روي تپه طبيعي با حداکثر ارتفاع ۳۲ متر نسبت به زمين‌هاي اطراف ساخته شده است. محوطه تاريخي چهار ضلعي موسوم به معبد آناهيتا به شماره ۳۱ در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملي رسيد.

آناهيتا يادگار دوران اشکاني است که يکي از ويژگي‌هاي شاخص اين يادمان کهن داشتن هر ضلع آن به شکل ديواري به ضخامت متوسط ۱۸ متر است که چشم هر بيننده اي را مجذوب خود کرده است. اين معبد اگرچه سال‌ها بود چتر بي توجهي بر روي تک بناي سنگي ايران زمين سايه افکنده بود و آواي تنهايي آناهيتا از پس سازه اي به درازاي پيشينه چند هزار ساله به گوش مي رسيد، ولي اين بناي کهن اکنون جاني دوباره گرفته است.

يوسف تاجديني سرپرست کارگاه معبد آناهيتا در خصوص ساماندهي اين بناي تاريخي گفت: ارائه خدمات قابل توجه به گردشگران از اولويت‌هاي اصلي پايگاه پژوهشي معبد آناهيتاست و طراحي و اجراي مسير گردشگري براي جلوگيري از سردرگمي بازديدکنندگان و هدايت آنها براي بازديد اصولي از بنا، از مهمترين اقدامات اين پايگاه در سال ۹۵محسوب مي شود.

وي با اشاره به اينکه اجراي مسير گردشگري براي اولين بار در محوطه اين بنا انجام شد، به خوانا سازي و مرمت حمام سلجوقي در محوطه تاريخي معبد آناهيتا اشاره کرد و افزود: حمام قديمي که بر روي صفه دوم معبد آناهيتا قرار دارد مربوط به دوران سلجوقي است و به علت سالها بي توجهي به تلي از خاک تبديل شده بود. اما کارشناسان پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا با برنامه مطالعاتي تمام اقدامات خواناسازي و مرمت اين حمام تاريخي را انجام دادند.

وي گفت: از ديگر اقدامات پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا، آوار برداري و پاکسازي محوطه معبد، تعمير و تجهيز باجه بليط فروشي، تعمير و تجهيز پايگاه و مامور سراهاي پايگاه، طراحي و ساخت و نصب سطل زباله و نيمکت و پاکسازي سنگ نوشته‌ها (ونداليسم) در محوطه معبد آناهيتا بوده است.

ديوار ضلع جنوبي معبد آناهيتا بازسازي مي شود

محمداقبال چهري، مسئول امور باستان شناسي پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا نيز گفت: بررسي اسناد و مدارک مرتبط با سير اقدامات ساماندهي معبد از سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۷۹ نشان مي دهد که در حدود سالهاي ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ اوج اين اقدامات در اين زمان از هر زمان ديگري مناسب تر بوده است.  از حوالي سال ۱۳۷۷ تا سال ۱۳۹۵ به تدريج نوعي فرسودگي و افول مشاهده مي شود. نتيجه تمامي کاوش‌ها نشان مي دهد، استقرار در محوطه معبد از دوره‌هاي اشکاني، ساساني و دوره اسلامي به ويژه سلجوقي  بوده است.  

مسئول امور باستان شناسي پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا بيان کرد: از آذر ماه سال ۱۳۹۵ پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا زير نظر مستقيم دفتر امور پايگاههاي جهاني سازمان ميراث فرهنگي با هدف ساماندهي و تجهيز اين محوطه تاريخي راه اندازي شد.

چهري با بيان اينکه بازسازي و مرمت ديوار ضلع جنوبي و غربي از جمله اين مصوبات بود، گفت: ضلع جنوبي معبد آناهيتا داراي ۲۶ ترانشه است که بر روي ديواره جنوبي جانمايي کرده ايم.

وي تصريح کرد: کارشناسان پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا تا کنون اقدام به شناسنامه دار کردن و بازيابي ۶۵۱ قطعه سنگ تراش دار نماي بيرون؛ شامل سنگهاي نما، آب پر، پلکان، پايه ستون، ستون و سرستون ديوار جنوبي کردند.

به گفته مسئول امور باستان شناسي پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا، حفاري سنگ‌هاي ريخته شده پاي ديوار جنوبي که به مرور زمان در زير خاک مدفون شدند، ضروري و الزام آور است.

بابک طاهريان، مدير پايگاه پژوهشي معبد آناهيتا نيز با اشاره به اينکه در گام نخست شوراي راهبردي معبد آناهيتا تشکيل شد، افزود: حداقل ۱۵ سال بود که شوراي راهبردي براي اين پايگاه ميراثي تشکيل نشده بودتا اينکه بلاخره اين کار انجام شد.

چشم انداز ۵ تا ۷ سال براي جهاني شدن 

اين مسئول به ساختمان خدمات رفاهي(VIP) در ورودي معبد آناهيتا اشاره کرد و گفت: احداث اين مجموعه رفاهي با سازه سبک فولادي (LSF) که به راحتي قابليت جابه جايي دارد براي رفاه حال مسافران و گردشگران مورد تاکيد اعضاي شوراي راهبردي معبد آناهيتا بود.

طاهريان با بيان اينکه براي ساخت اين مجموعه خدماتي تا کنون ۲ ميليارد ريال هزينه شده و تقريبا ۳۵ درصد پيشرفت فيزيکي دارد، افزود: مساحت آن ۴۷۰ متر مربع است که براي تکميل اين پروژه نياز به تامين اعتبار و توجه ويژه مسئولان را داريم. اين مجموعه خدماتي شامل اتاق معرفي و نمايش، نمايشگاه، اتاق نگهباني، فروشگاه کافي شاپ، فروشگاه صنايع دستي، نماز خانه، سرويس بهداشتي با يک حياط مرکزي است.

وي در ادامه با بيان اينکه علاوه بر انجام ساماندهي و فعاليت‌هاي منسجم حفاظتي و مرمتي با جديت پرونده ثبت جهاني اين بنا هم دنبال مي شود، گفت: ۲۰ سال پيش براي محوطه و معبد آناهيتا به اندازه يک پاراگراف پرونده و گزارش نوشته شده، درحالي که فعاليت‌هاي علمي زيادي در آن انجام گرفته است.   بايد فعاليت‌هاي باستان شناسي و حفاظتي معبد آناهيتا در دو تا ۵ سال آينده انجام شود.  

طاهريان با بيان اينکه چندسالي است معبد آناهيتا در فهرست موقت يونسکو براي ثبت جهاني قراردارد بيان کرد: اگر برنامه درست پيش برود چشم اندازي از ۵ تا ۷ سال تا جهاني شدن فاصله داريم. اکنون محوطه تاريخي کنگاور موسوم به معبد آناهيتا جاني دوباره گرفته و با گام‌هايي کوتاه به سوي ثبت جهاني پيش مي رود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن