آخرین اخبار
کد مطلب: 168506
با انفعال اقتدار دفاعي را به چالش نکشيد
تاریخ انتشار : 1396/10/06 10:41:09
نمایش : 380
تکرار مواضع ضدايراني با محوريت فعاليت‌هاي ثبات‌زدا در تريبون‌هاي رسمي توسط مقامات بلندپايه 1+3 بخشي از پازل وضع قطعنامه‌هاي موشکي عليه ايران است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ روزنامه «جوان» در يادداشتي از «محمد‌ اسماعيلي» نوشت:

1- تحرکات امريکا – اروپا درباره قطعنامه 2231در ماه‌هاي آتي نشان مي‌دهد که موج جديدي از قطعنامه‌هاي شوراي امنيت به دليل فعاليت‌هاي موشکي ايران در راه است. 
کشورهاي غربي براي رسيدن به چنين هدفي علاوه بر«تفسير موسع مفاد برجام و قطعنامه2231» اقدامات مشترک خود در قالب1+3(امريکا ، فرانسه، آلمان و انگليس) را که منجر به ايجاد يک رويه حقوقي مي‌شود گسترده تر از گذشته پيگيري مي‌کنند.  رويه حقوقي مورد هدف کشورهاي غربي شکل نمي‌گيرد مگر به واسطه «تکرار مواضع هدفمند و مشترک مقامات اين کشورها عليه ايران در تريبون‌هاي رسمي»، «معرفي کردن ايران به عنوان ناقض روح برجام و قطعنامه2231»و«برگزاري چندين باره نشست اضطراري شوراي امنيت وبازگشايي پرونده‌هاي متفاوت در شوراي امنيت عليه ايران». 
 2-  اقدامات مشترک‌ کشورهاي امريکا، فرانسه، انگليس وآلمان عليه توافق بين خود با ايران (با هدف وضع قطعنامه‌هاي موشکي) بسيار متنوع و فراخ است به طوري که اين کشورها نه تنها مشترکا تعهدات در زمينه تعليق تحريم‌ها در حوزه بانکي، تجاري، نفتي، بازرگاني، سرمايه گذاري و ... را اجرايي نکرده‌اند بلکه ايران را ناقض روح برجام و قطعنامه 2231 معرفي کرده‌اند.  مقامات امريکا-اروپا علاوه بر اقداماتي نظير«عدم اجراي تعهدات برجامي»، « معرفي کردن ايران به عنوان ناقض روح توافق» بايد در تريبون‌هاي مختلف و در موقعيت‌هاي متفاوت، اصل فعاليت‌هاي دفاعي – منطقه‌اي ايران را به چالش کشانده، آن را مغاير با اهداف و منظور برجام(روح برجام) تفسير کنند و آنقدر اين اتهامات را در تريبون‌هاي رسمي تکرار کنند که افکار عمومي دنيا به اين باور برسد که فعاليت‌هاي موشکي کشورمان خلاف حقوق بين الملل و امنيت منطقه‌اي است.  بنابراين تکرار مواضع ضدايراني با محوريت فعاليت‌هاي ثبات زدا در تريبون‌هاي رسمي توسط مقامات بلندپايه 1+3بخشي از پازل وضع قطعنامه‌هاي موشکي عليه ايران است و مي‌تواند ايران را در تراز يک تهديد جهاني مطرح و زمينه پذيرش تصويب تحريم‌هاي جديد در قالب‌هاي مختلف از جمله قطعنامه‌هاي شوراي امنيت ذيل فصل هفتم را مهيا کند.  برهمين اساس است که امانوئل ماکرون، ترزامي ، ترامپ، مرکل، تيلرسون، اشتاين‌ماير ، ژان ايو لو دريان و بوريس جانسون در چند ماه اخير بارها ضمن انتقاد از فعاليت‌هاي موشکي ايران ، از نقض قطعنامه 2231 توسط ايران سخن به ميان آورده‌اند. 
3- «کشاندن پرونده ايران به جلسات رسمي شوراي امنيت»به بهانه‌هاي مختلف و به‌ويژه نقض روح قطعنامه2231 ، از قطعات پازل (ايجاد رويه حقوقي1+3 با هدف صدور قطعنامه‌هاي موشکي) مورد اشاره است. امريکا تاکنون چندين بار مدعي نقض قطعنامه2231 به دلايلي نظير«حضور مستشاري سردار سليماني در حلب سوريه»، «آزمايش موشکي عماد»، «رزمايش موشکي پيامبر» توسط ايران شده و به همين بهانه جلسات اضطراري شوراي امنيت را تشکيل داده که عليرغم آنکه نهايتا به صدور قطعنامه نينجاميده اما کمک شاياني به تکميل روند حقوقي مورد هدف امريکا– اروپا خواهد کرد.  چرا که بر اساس پيشينه کاري شوراي امنيت سازمان ملل، اصرار کشورهاي داراي حق وتو بر يک مسئله خاص و تکراري نهايتا منجر به نتيجه مي‌شود و اصرار کشوري مانند امريکا درباره نقض قطعنامه 2231با علم به انعطاف پذيري ساير اعضاي رسمي شوراي امنيت در دراز مدت مي‌باشد به گونه‌اي که درباره وضع قطعنامه‌هاي ضد ايراني چنين روندي روي داد. 
کشورهاي1+3 به «عدم اجراي تعهدات برجامي»، «تهديد خواندن موشک‌هاي ايراني در تريبون‌هاي رسمي»و«کشاندن بحث نقض قطعنامه2231توسط ايران به جلسات اضطراري شوراي امنيت» بسنده نکرده و در اقدامي که تسهيل کننده بسياري از اهداف ضدايراني است جلسه‌اي با عنوان «برگزاري نشست شوراي امنيت سازمان ملل براي بررسي پايبندي ايران به برجام و قطعنامه 2231 »در هفته اخير برگزار مي‌کند. 
خروجي نهايي اين جلسه(عليرغم مخالفت‌هاي کلي و پراکنده) مستند به موضع گيري مقامات رسمي کشورهاي مختلف در اين جلسه: ‌تاکيد بر عدم پايبندي ايران به روح قطعنامه2231 مي باشد و موضع نمايندگان کشورها نيز همين مسئله را نشان مي‌دهد؛نماينده فرانسه: بايد فعاليت‌هاي موشکي ايران متوقف شود، مقام اتحاديه اروپا: بايد مشکل موشک‌هاي ايران حل شود، نيکي هيلي: بايد با افزايش توان موشکي ايران مقابله کرد، نماينده انگليس: اقدام ايران در انتقال قطعات و فناوري موشکي به انصارالله عميقا نگران کننده است، نماينده ايتاليا: در اين قطعنامه از ايران خواسته شده بود که از آزمايش موشک بالستيک خودداري کند ولي ايران از اين آزمايش منع نشده بود. 
آنچه مهم مي‌باشد اين مسئله است«اصل» و«عنوان» برگزاري چنين نشستي فارغ از نتيجه آن مي‌تواند به معرفي کردن ايران به عنوان ناقض برجام-قطعنامه2231 کمک و در يک بازه زماني نه چندان طولاني مي‌تواند تمهيد مناسبي براي تغييرموضع روسيه و چين به شمار آيد. 
 4-  امريکا با استفاده بهينه(تفسير يکجانبه عبارات و ادبيات چندپهلو برجام-قطعنامه2231) مجموعه عناصري را در يک بازي تهاجمي به‌کارگرفته تا جمهوري اسلامي ايران را ناقض توافق هسته‌اي و قطعنامه فصل هفتمي2231 معرفي کند چرا که بر اساس «نقش تعيين کننده عرف در نظام حقوق بين‌الملل»تفسيرهاي موسع و جانبدارانه مقامات امريکايي از متن برجام-قطعنامه2231- به ويژه در بحث مغايرت فعاليت موشکي ايران با اهداف توافق- در صورتي که با پاسخ دقيق و به هنگام طرف ايراني مواجه نشود‌  زمينه شکل دهي رويه حقوقي و نهايتا وضع قطعنامه‌هاي موشکي ‌ منتهي خواهد شد.  طبق قواعد حقوق بين الملل، اصرار چند کشور داراي جايگاه در شوراي امنيت روي يک نظر مي‌تواند نهايتا به ايجاد رويه حقوقي و نتيجه عيني ختم خواهد شد و سکوت و عدم موضع‌گيري مناسب کشور مورد هدف(ايران)مي تواند شکل‌گيري قاعده حقوقي مذکور را تسهيل کند. 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن