آخرین اخبار
کد مطلب: 168504
نگران کاهش کيفيت خدمات آزمايشگاهي در کشور هستيم
تاریخ انتشار : 1396/10/06 10:32:48
نمایش : 242
مسئول کميته علمي انجمن آسيب‌شناسي ايران با اشاره به مشکلات طرح نظام جامع خدمات آزمايشگاهي، گفت: نگران کاهش کيفيت خدمات آزمايشگاهي در کشور هستيم.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، دکتر مژگان عسگري در آستانه برگزاري نوزدهمين همايش ساليانه و دومين همايش بين‌المللي آسيب شناسي و طب آزمايشگاه، اظهار داشت: با توجه به چالش‌هاي موجود در حوزه آسيب شناسي باليني، مباحث پاتولوژي کلينيکال از محورهاي اصلي علمي اين همايش است از جمله بيوشيمي باليني، ميکروبيولوژي باليني، ايمونولوژي، طب انتقال خون و هماتوپاتولوژي شامل مولکولار پاتولوژي که با حضور اساتيد داخلي و خارجي در همايش مورد بحث و گفت و گو قرار مي گيرد.

مديرگروه پاتولوژي دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: با توجه به اهميت بهره‌وري آزمايشگاه‌ها که از اولويت‌هاي وزارت بهداشت در سال ۹۶ مي باشد، پانلي تحت عنوان جايگاه متخصصان پاتولوژي در مديريت بهره‌وري خدمات آزمايشگاهي پزشکي با حضور همکاران مرجع سلامت برگزار مي‌شود.

وي افزود: همچنين با توجه به اهميت موضوع نظام ارائه خدمات آزمايشگاهي پانلي در اين رابطه و با رويکرد تجميع آزمايشگاه و آزمايشگاههاي ريفرال برگزار مي‌گردد.

مسئول کميته علمي همايش ساليانه گفت: در قسمت پاتولوژي آناتوميکال امسال نيز مباحث متعدد با رويکرد باليني با حضور اساتيد برجسته ي پاتولوژي در قالب سمينارها و کارگاههاي متعدد در ارتباط با پاتولوژي ريه، پستان، زنان، پوست، گوارش، کبد و اوروپاتولوژي خواهيم داشت. همچنين پاتولوژي سر و گردن، و فک وصورت و ضايعات بافت نرم چشم و حفره دهان در برنامه‌هاي امسال قرار دارد.

وي در ارتباط با چالش هاي آزمايشگاه در کشور گفت: از ابتداي سال جاري اعلام دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي بر اساس قانون سال ۶۷ ، اعتراضات گسترده‌ جامعه پاتولوژي را به صورت‌هاي مختلف به همراه داشت که  در نهايت منجر به دستور وزير مبني بر ارائه طرح نظام جامع خدمات آزمايشگاهي توسط معاونت اين وزارتخانه با همکاري گروه‌هاي درگير در علوم آزمايشگاهي شد.

عسگري افزود: در نهايت پيش‌نويس طرحي که همزمان در معاونت آموزشي وزارت بهداشت در حال تهيه بود در جلسات اين وزارتخانه ارائه شد که از نکات برجسته اين طرح تعيين جايگاه افراد مختلف در آزمايشگاه و غالب شدن وجه اهميت نظارت باليني بر نظارت تکنيکال است.

مسئول کميته علمي نوزدهمين همايش ساليانه و دومين همايش بين المللي آسيب شناسي و طب آزمايشگاهي گفت: به دليل اطلاعات ناکافي نويسندگان طرح از استانداردهاي بين المللي آزمايشگاه ها و ساختار کنوني آزمايشگاه در ايران، کاستي هايي در طرح مذکور مشاهده گرديد که به اطلاع طراحان در معاونت آموزشي وزارت بهداشت رسيد و اميد است در جلسات حضوري طرح جهت حدف ايرادات به منظور افزايش کيفيت خدمات آزمايشگاهي مجددا بررسي گردد.

مسئول کميته علمي انجمن آسيب‌شناسي ايران خاطرنشان کرد: از ديگر چالش‌ها در حوزه علوم آزمايشگاهي تجميع مراکز آزمايشگاهي ميباشد که از اولويت هاي وزرات بهداشت مي باشد و در حال حاضر اين موضوع به بحث روز اغلب آزمايشگاه‌ها تبديل شده است. اين در حالي است که ساختار مگالب در اغلب کشورها ي پيشرفته ساختار متفاوت دارد .

عسگري اظهارداشت: گروه پاتولوژي به عنوان متولي طب باليني آزمايشگاه در کشور نگران کاهش کيفيت خدمات آزمايشگاهي در صورت تعجيل در اجراي طرح است و نياز است که فرصت بررسي علمي و رويکرد آکادميک براي گروه‌هاي مختلف آزمايشگاهي وجود داشته باشد.

وي در پايان گفت: همکاران ما در حوزه پاتولوژي در همه مناطق کشور از جمله مناطق محروم در حال خدمات رساني هستند و از نزديک با مشکلات ارائه ي خدمات آزمايشگاهي آشنا هستند و اميد است با توجه به اين حضور گسترده در تصميم گيري هاي اصلي وزارت خانه در خصوص نظام ارائه ي خدمات آزمايشگاهي مشارکت کافي داشته باشند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن