آخرین اخبار
کد مطلب: 168503
طلاق در اقشار مرفه بيشتر است/ يارانه نيازمندان قطع نمي شود
تاریخ انتشار : 1396/10/06 10:29:08
نمایش : 190
وزير تعاون گفت: در حال حاضر اعتياد بيشترين آسيب محسوب مي‌شود و بيشترين عامل آن، ناامني رواني است و طلاق نيز در بين اقشار مرفه بيشتر ديده مي شود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر علي ربيعي در آئين افتتاح عملياتي سراسري پيمايش رصد آسيب‌هاي اجتماعي و تعيين‌کننده‌هاي آن(سراج) با اشاره به حساسيت مقام معظم رهبري در مقابل رشد آسيب‌هاي اجتماعي، گفت: هماهنگي بين‌بخشي قابل تحسيني شکل گرفته است؛ در لايحه عملياتي بيشترين وظيفه بر عهده بهزيستي است و نقش بي‌بديلي تاکنون داشته است. 

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه اين سامانه رصد آسيب‌ها کمک خواهد کرد تا دانش خود را در زمينه آسيب‌ها افزايش دهيم، افزود: در زمينه‌ آسيب‌ها نياز به دانش بيشتري داريم و بايد بين بيماري و عارضه که گاهي تشخيص درست نمي‌دهيم تفاوت قائل شويم.

وي با اشاره به راه‌اندازي سامانه رصد آسيب‌ها، گفت: اين سامانه کمک خواهد کرد تا به طور جغرافيايي و منطقه‌اي مسائل را حل کنيم. تاکنون راهکارهاي عمومي داشته‌ايم، اما اکنون بايد جزئي‌تر و منطقه‌اي حل شوند. همواره سامانه‌ها عدد و رقم و نمودار به ما مي‌دادند، اما آنچه اکنون دنبال مي‌کنيم، تحليل کيفي در کنار داده‌هاي کمي است.

ربيعي يادآور شد: مراکز مشاوره، اورژانس اجتماعي، داده‌هاي روستايي و شهري بايد استخراج شوند و هر فردي در حوزه آسيب‌ها تجارب خود را به اين سامانه منتقل و کمک کند تا تحليل‌هاي درستي ارائه دهيم، چرا که اکنون مسائل اجتماعي پيچيده‌تر شده‌اند و ديگر تک علتي يا دو علتي نيست.

وي افزود: در حال حاضر اعتياد بيشترين آسيب محسوب مي‌شود و بيشترين عامل آن، ناامني رواني است، آسيب‌هايي مانند عدم رضايت از زندگي که به طبقه پايين اجتماعي هم مربوط نمي‌شود، به عنوان مثال، طلاق به جاي اينکه در مناطق ۱۶ تا ۱۸ در پايتخت بيشتر باشد، مناطق ۱، ۲ و ۳ بيشترين آمار را دارد که شايد به دليل سبک زندگي و اتفاقات روزمره باشد. 

ربيعي در مورد خط فقر در کشور گفت: اين يک مفهوم ذهني است و ممکن است فقر قابليتي در جامعه داشته باشيم، اين فقر يا درآمدي يا در منطقه‌اي بيشتر احساس شود، به گونه‌اي که به نظر بنده فقر شهري بي‌رحمانه‌تر از فقر روستايي است زيرا در آنجا زندگي‌ها با هم مقايسه مي‌شوند. 

وي در رابطه با عدد و رقم اين شاخص گفت: بايد کف زندگي را ببينيم و برنامه‌اي در بحث لايحه بودجه داريم که به سه لايه از مردم ۷۰ درصد حداقل دستمزد داده شود. 

وي تصريح کرد: در اين برنامه، مددجويان امداد و بهزيستي، پشت‌نوبتي‌هاي بهزيستي، زنان سرپرست خانوار که دچار فقر شده‌اند، آسيب‌ديدگان اجتماعي مانند به زندان رفتن اعضاي خانواده، بيماران صعب‌العلاج و روستاهايي که دچار آسيب هستند و حداقل‌بگيرهاي بيمه‌هاي اجتماعي شناسايي شده‌اند. 

وزير رفاه در مورد اين سه لايه که قرار است ۷۰ درصد حداقل دستمزد را دريافت کنند، گفت: لايه پايين و کف جامعه آنهايي هستند که مانند سالمندان و معلولان، هميشه اين درآمد را بايد بگيرند، لايه دوم، افرادي هستند که به اندازه‌اي درآمد دارند اما حداقل را مي‌گيرند و لايه سوم، افرادي هستند که در ظرف يک سال تحت پوشش قرار مي گيرند، اما سپس توانمند شده و در طرح‌هاي اشتغال ما مي‌روند.

ربيعي گفت: با اين برنامه جديد، يارانه افراد قطع نمي‌شود، بلکه مي‌خواهيم کف حمايت اجتماعي را بالا ببريم. 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن