آخرین اخبار
کد مطلب: 168497
نوعي داروي فشارخون ريسک سرطان پوست را افزايش مي دهد
تاریخ انتشار : 1396/10/05 11:34:21
نمایش : 224
محققان دريافتند افرادي که حداقل به مدت ۶ سال «هيدروکلروتيازيد» مصرف کردند ۲۹ درصد بيشتر در معرض ابتلا به سرطان سلول پايه اي قرار دارند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، محققان دانمارکي عنوان مي کنند افرادي که قرص مدّر هيدروکلروتيازيد را براي کنترل و درمان فشارخون بالا مصرف مي کنند بيش از ساير افراد در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

درحاليکه در گذشته مشخص شده بود دارو هيدروکلروتيازيد با افزايش ريسک آفتاب سوختگي ارتباط دارد، مطالعه فعلي نشان مي دهد که اين دارو احتمال ابتلا بيمار به دو نوع سرطان پوست را افزايش مي دهد: سرطان سلول پايه اي و سرطان سلولي فلسي.

در اين مطالعه، محققان داده هاي مربوط به تجويز هيدروکلروتيازيد را از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲ و همچنين گزارشات مربوط به ثبت سرطان پوست را از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ بررسي کردند.

محققان دانشگاه دانمارک جنوبي دريافتند افرادي که حداقل به مدت ۶ ماه هيدروکلروتيازيد مصرف کرده بودند ۲۹ درصد بيشتر در معرض ابتلا به سرطان سلول پايه اي و حدوداً چهار برابر بيشتر از افراد ديگر مبتلا به سرطان سلولي فلسي شده بودند.

آنتون پاتگارد، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «ما در حال حاضر مي دانيم که هيدروکلروتيازيد پوست را در برابر اسيب ناشي از اشعه UV خورشيد آسيب پذيرتر مي کند.»

وي در ادامه تاکيد مي کند: «ما هنوز پي نبرده ايم که ايا هيدروکلروتيازيد موجب افزايش ريسک سرطان پوست غيرملانوما مي شود يا نه.»

اين مطالعه شامل بيش از ۷۱ هزار فرد مبتلا به سرطان سلول پايه اي، ۸۶۰۰ بيمار مبتلا به سرطان سلولي فلسي، و گروه کنترل متشکل از بيش از ۳۱۳ هزار نفر از جمعيت دانمارک بود که مبتلا به اين بيماري ها نبودند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن