آخرین اخبار
کد مطلب: 168491
اصطبل تاريخي روستاي ورکانه به بهره‌برداري مي‌رسد
تاریخ انتشار : 1396/10/04 12:47:00
نمایش : 257
مديرکل ميراث فرهنگي همدان گفت: مشکل اصطبل روستاي ورکانه، استفاده از ديوارهاي موقت براي جداسازي بود که اکنون اين سازه‌ها برداشته شده و منتظر بهره‌برداري از اين بنا هستيم.

به گزارش بام ايران خبر ؛ علي مالمير مديرکل ميراث فرهنگي همدان به خبرنگار مهر گفت: اصطبل روستاي ورکانه يکي از آثار تاريخي استان همدان در روستاي ورکانه است و ما معتقديم که مهمترين راه حفاظت از بناهاي تاريخي از جمله آن، بهره برداري از بناست. اگر اين کار انجام نشود، حفاظت از بناها نيز سخت است. بنابراين ضرورت داشت که از اين بنا حفاظت شده و مورد بهره‌برداري قرار گيرد. به همين دليل يک سرمايه گذار اقدام به مرمت کرد و طرح بهره برداري خود را به ما داد. اين سرمايه گذار از بوميان منطقه است و مي خواهد که اين مکان را به محل پرورش اسب تبديل کند. طرح ارائه شده از سوي سرمايه گذار را پذيرفته ايم.

وي درباره نگراني دوستداران ميراث فرهنگي از مرمت و بهره برداري اين سرمايه گذار گفت: بحث‌ها بر سر چگونگي مرمت است. طرح سرمايه‌گذار با استاندارد مطابقت داشت و ما هم نظارت داشتيم سقف مجموعه نيز مرمت شد و هزينه‌هاي زيادي نيز کرد. اما براي جداسازي قسمت‌هاي مختلف ديوارهاي موقتي را ايجاد کرده بود که بتواند اين جداسازي اسب‌ها را انجام دهد توجيه اش هم جلوگيري از درگيري اسب‌ها بود. اما اين سازه موقت بوده و زماني که خواستيم آنها را بردارد هيچ آسيبي به مجموعه وارد نشد پيشنهاد کرديم براي اين کار مي‌تواند از سازه‌هاي چوبي و يا نرده اي استفاده کند. اين سازه قابل برداشت بود.   سرمايه گذار نيز اين سازه را حذف کرد و اکنون منتظريم که به بهره برداري برسد.

مالمير گفت: يکي از مشکلات ديگر ما در بخش بافت تاريخي ورکانه و ساخت و سازهاي جديد در آن است. با اين وجود توانستيم اين روستا را به ثبت ملي برسانيم تا ضابطه مند باشد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن