آخرین اخبار
کد مطلب: 168489
نکات پنهان آزمون هاي الکترونيکي ضمن خدمت/ راهکار آموزش و پرورش
تاریخ انتشار : 1396/10/04 12:33:22
نمایش : 140
برخي از فرهنگيان در آزمون الکترونيکي دوره ضمن خدمت با پرداخت وجه افراد ديگر را جايگزين‌خود مي کنند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ دوره هاي ضمن خدمت فرهنگيان به صورت الکترونيکي براي معلمان و دانشجو معلمان برگزار مي شود، در پايان هر دوره  نيز يک آزمون الکترونيکي از معلمان گرفته مي‌شود.

فرهنگيان جهت شرکت در دوره هاي ضمن خدمت، پس از ثبت نام بايد وارد سامانه برگزاري اين آزمون شوند و کد کاربري و رمز  عبور وارد کنند.

هر فرهنگي در ساعتي که از سوي برگزار کنندگان دوره مشخص مي شود، در هر مکاني که هست مي تواند در اين آزمون شرکت کند.

نکات پنهان برگزاري آزمون الکترونيکي

برخي از فرهنگيان نکات جالب و پنهان اين آزمون ها که دوره ضمن خدمت نيز براي معلمان  شمرده مي شود را به خبرنگار مهر بازگو مي‌کنند.

يکي از فرهنگيان مي گويد: مادرم  آموزشيار نهضت سوادآموزي بوده است، سال هاست به استخدام آموزش و پرورش در آمده است، خيلي وقت ها نمي تواند در اين دوره ها و آزمون ها شرکت کند. چون خودم هم‌ معلم هستم به جاي مادرم در اين آزمون ها شرکت مي‌کنم.

يکي ديگر از فرهنگيان نيز به خبرنگار مهر مي گويد: اين دوره ها براي برخي ديگر، باعث ايجاد کسب و کار شده است. معلماني هستند که با دريافت ۲۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به شرط قبولي در آزمون، چندين بار در دوره هاي الکترونيکي ضمن خدمت شرکت مي‌کنند.

وي ادامه مي دهد: به دليل اينکه آزمون الکترونيکي است، مسئولان برگزاري متوجه اين موضوع نمي شوند که هنگام آزمون چه کسي پشت سيستم نشسته است و با  کد کاربري هر فرهنگي که در اين دوره ثبت نام کرده است، مي توان در اين دوره ها شرکت کرد.

با اين وجود فرهنگياني نيز هستند که دوره هاي ضمن خدمت را کمکي براي بالا بردن اطلاعات عمومي خود مي دانند. يکي از دانشجومعلمان به خبرنگار مهر مي گويد: بنده نيز زياد شنيده ام به دليل الکترونيکي بودن آزمون، فرد کسي ديگر را جايگزين مي کند.

وي ادامه مي دهد: هفته پيش آزمون الکترونيکي «شميم دانش» را داديم، بسيار آسان بود.‌ بنده مطالعه کرده بودم و نمره خوبي نيز کسب مي کنم‌. اين دوره ها نقش خوبي در توانمند کردن و بالا بردن اطلاعات دارد. 

آزمون ها حضوري مي شوند

رييس مرکز  برنامه ريزي و نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش در اين باره به خبرنگار مهر مي‌گويد: آزمون ها از سال جاري حضوري شده است، درصدديم آزمون ها را در مدارس ساماندهي کنيم تا به صورت حضوري و با مديريت و نظارت مدير مدرسه انجام گيرد.

چهاربند تاکيد مي کند: اين راهکار به اين دليل است که شائبه هايي که در ارتباط با جايگزيني افراد در آزمون وجود دارد، ازبين برود.

دوره هاي ضمن خدمت تاثير مثبتي بر اطلاعات علمي فرهنگيان و دانشجومعلمان دارد و هدف برگزاري اين دوره ها نيز به روز کردن و توانمندکردن فرهنگيان است‌. برخي که در اين آزمون تقلب مي کنند و فرد ديگري را جايگزين خود مي کنند، ابتدا به خود و سپس به دانش آموزان خيانت مي‌کنند. 

برگزاري آزمون حضوري با نظارت که از سوي وزارت آموزش و پرورش ارائه شده است راهکار خوبي است اما اميدواريم عملي شود. پيگيري هاي خبرنگار مهر نشان مي دهد، دوره هاي ضمن‌خدمت همچنان الکترونيکي برگزار مي شود و همچنان روند جايگزيني نيز وجود دارد. اين موضوع نشان مي دهد، عملکرد وزارت آموزش و پرورش در برگزاري آزمون هاي الکترونيکي موفق آميز نبوده است‌ و برخي از معلمان از نبود نظارت سوء استفاده مي کنند. لذا نظارت آموزش و پرورش بايد به مقوله آزمون هاي الکترونيکي جدي تر باشد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن