آخرین اخبار
کد مطلب: 168481
امنيت کشورحاصل بازدارندگي راهبردي است/ مسئله اقليم توطئه کمي نبود
تاریخ انتشار : 1396/10/03 12:13:33
نمایش : 188
رئيس ستادکل نيروهاي مسلح با بيان اينکه دشمن بيکار نمي نشيند گفت: بعد از اين توطئه مذهبي، توطئه قومي شکل گرفت. مسئله اقليم کردستان عراق توطئه کمي نبود؛ هرچند در آنجا تقلب‌هاي سنگيني شکل گرفت.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، سرلشکر محمد باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح صبح امروز در همايش دانشگاه در تراز انقلاب که به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه امام حسين برگزار شد، گفت: واقعيتي که وجود دارد اين است که شکل‌گيري انقلاب اسلامي و حوادث پس از آن حاصل يک انديشه و نظريه‌اي است که در طول حيات روحانيت و بزرگان شيعه شکل گرفته و در انديشه و تفکر  امام نقش بسته است و تحقق يافت.

وي ادامه داد: با انقلاب صنعتي و اکتشاف سرزمين‌هاي جديد و شکل‌دهي به حکومت‌ها و تصرف‌ها منابع‌ و شکل‌دهي به دانش براساس اهداف و اميال‌ خود، مسيري را ايجاد کرده بودند که فقط عده‌اي در قدرت باشد و رهبري جهان بر آنها تضمين شده باشد.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح با بيان اينکه ما به عنوان يک کشور جهان سوم مجموعه‌اي بوديم که رسما تحت استعمار  قرار گرفتيم يا حداقل با داشتن يک حکومت واسط، عمل‌گر نيات قدرت‌هاي جهاني بوديم، تصريح کرد: در اين ميان انديشه‌اي در ذهن امام وجود داشته است و در يک دوره زماني در ميان شاگردانش توسعه يافته و روحانيت معظم و مردم توانسته‌اند انقلاب اسلامي را شکل دهند.

سردار باقري با بيان اينکه انقلاب اسلامي موجودي نبوده که براساس مطالعه اجتماعي طبقه متوسط شکل بگيرد، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامي حاصل تلاش چند صد ساله روحانيت پيشرو و انديشه امام بوده است. هدف و مسير و مبدا و غايت دارد و نظريه‌پردازي شده است، مديران و شاگرداني را تربيت کرده و انقلاب اسلامي را شکل داده و توانسته اين حکومت را از چنگال استثمار رها کند و اين کشور را در دست بگيرد و طلايه‌دار يک حرکت بزرگ در جهان شود.

وي با اشاره به توطئه‌ها عليه انقلاب اسلامي گفت: بعد از انقلاب اسلامي دشمن احساس عقب‌ماندگي کرد و در جبهه خود انديشه‌ورزي و توطئه‌هاي زيادي را طراحي کرده است که در راس آنها تهاجم به ايران بوده است. دشمن طراحي‌هايش را به منصه ظهور رسانده و تهاجم امنيتي و نظامي را شکل داد که حاصلش هشت سال دفاع مقدس بود.

وي ادامه داد: اگر به ماه‌هاي ابتدايي دفاع مقدس نگاه کنيد، نيروهاي دفاعي ما تلاش کردند براساس الگوهاي فراگرفته از غرب دربرابر اين تهاجم بايستند ولي به صورت مکرر با ناکامي روبه‌رو شدند.

سردار باقري با بيان اينکه با اتکا به قدرت الهي و باور به جمله جادويي «ما مي‌توانيم»، دفاع مقدسي از حرکتِ نفر شکل گرفته و يگان را ايجاد کرده و از اين ميدان پيروز بيرون آمديم ، افزود: در دفاع مقدس نظريات عميقي نفهته است که در سينه فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس وجود دارد. کربلاي چهار و والفجر هشت خود انديشه دارد. کدام معيار مادي و آموزه نظامي اين عمليات‌ها را تجويز مي‌کرده است. پس از عمليات والفجر هشت فرماندهان مصر رودخانه عمليات را ديدند و گفتند عبور از آن رودخانه با آموزه‌هاي نظامي نمي‌خواند.

وي با بيان اينکه پس از دفاع مقدس دشمنان کوتاه نيامدند و توطئه ها ادامه دارد ، يادآور شد: دشمنان فکر کرده و جهان اسلام را بررسي و نقاط ضعف آن را پيدا کردند. گفتند تفاوت حداقلي جهان تشيع و تسنن را مي‌توان به عنوان شکاف استفاده کرد. عمل و انديشه تفکيري به راحتي به وجود نيامده است و کار و انديشه و مطالعه و عمل عالمانه در جبهه کفر صورت گرفته است.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسئله با تاکيد بر اينکه بعد از جنگ ۳۳ روزه، سيدحسن نصرالله برترين و معروف‌ترين فرد جهان اسلام و عرب بود، بيان کرد: جبهه کفر در اين باره مطالعه و بررسي کرد. توطئه‌اي شکل گرفت و عراق و سوريه را در نورديد و در حال فراگيري بود. در مقابل، جبهه مقاومت توسعه يافت و توانست در مقابل جبهه کفر بايستد و پيروز شود. آيا دشمن بيکار مي‌ماند؟ خير. بعد از اين توطئه مذهبي، توطئه قومي شکل گرفت. مسئله اقليم کردستان عراق توطئه کمي نبود. هرچند در آنجا تقلب‌هاي سنگيني شکل گرفت ولي چنان رفتار کردند که اقبال‌هايي در کردستان عراق و اقبال‌هاي ضعيفي در ديگر کشورها شکل گرفت ولي انديشه جبهه حق مقابل آن ايستاد.

سردار باقري اضافه کرد: جبهه حق و باطل در نبرد انديشه‌اي قرار دارند و اگر در اين عرصه کوتاهي کنيم، حتما شکست کلاني خواهيم خورد که حاصل تلاش چندين قرن روحانيت و مردم شيعه و همه شهيدان را برباد مي‌دهد و براي قرون ديگر چنين اتفاقي تکرار نمي‌شود.

وي با بيان اينکه در همه عرصه‌هاي انساني، پزشکي، فني و صنعتي، چنين نبردي وجود دارد، گفت: اگر ملت ايران سربلندي و امنيت دارد حاصل دستيابي به بازدارندگي راهبردي است. اين بازدارندگي است که دشمن به اين نتيجه قطعي مي‌رسد هزينه‌هاي قطعي آن قابل قياس با هزينه‌هاي آن نيست ولي اين بازدارندگي دائمي است؟ خير. بازدارندگي پوياست. جبهه باطل دائما در تلاش است.

وي ادامه داد: من سخنراني مسئولان امريکايي را در مراکز پژوهشي يا صنعتي و دفاعي را مطالعه کردم به صورتي سخن مي گويند گويا آنها در شب عمليات هستند و جهان مقابل آنها ايستاده است. گويي در مقابل سخن ما تنها آيات و روايات را ندارد. برآوردها نشان مي‌دهد ظرف چند ماه ميزان علم موجود از ابتداي بشريت دو برابر مي‌شود. با اين سرعت نجومي و چشم‌گير دشمن در حال توسعه است و ما داعيه پيروزي حق بر باطل و برتر بودن را داريم و اين مي‌طلبد در اين مسير کوتاهي نکنيم و لحظه‌اي را از دست ندهيم و لوازم پيشرفت را تمهيد کنيم.

سردار باقري با بيان اينکه رهبري در عبارت‌هاي مختلف به قدرت عملي به عنوان کليد برتري توجه کرده‌اند و ميزان توجه ايشان به صورت علني و غيرعلني قابل توجه است، اظهار داشت: مسئله مرزشکني دانش، نهضت جنبش نرم‌افزاري، اکتفا نکردن به فرهنگ ترجمه منابع ديگران، توجه و عنايت مسئولان به انديشه‌هاي خلاقانه، تلاش جهادي براي تبديل شدن به قطب علم و فناوري و ايجاد منظومه و... تنها بخشي ازکليدواژه‌هاي رهبري است.

وي افزود: همانطور که از سپاه به عنوان پرچمدار انقلاب اسلامي انتظار مي‌رود خوشبختانه ديديم طرحي در دانشگاه امام حسين تهيه شده است تا اين دانشگاه به عنوان دانشگاهي در تراز انقلاب اسلامي برسد.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح با بيان اينکه مسئله اساسي ما نيروي انساني و تربيت محققين و حرکت به سمت تربيت نظريه‌پردازان انقلاب اسلامي و تربيت کادرسازي انقلاب اسلامي کليدي است، تصريح کرد: از آن زماني که تصميم مي‌گيريم فردي را جذب کنيم تا تربيت و آموزش وي، مسئله‌هاي اساسي هستند. اين موضوع و رسيدن به آن تراز نياز به نقشه جامع علمي دارد که دانشگاه امام حسين براي اين کار نقشه‌اي را تهيه کرده است.

سردار باقري با بيان اينکه بايد تاسف بخوريم که در مديريت دانش در دفاع مقدس حاصل چنداني نداشتيم، خاطرنشان کرد: چه مقدار از تجربيات و عملکردهاي موفق يا شکست خورده در دفاع مقدس يا دفاع از حريم اهل بيت مورد بررسي و استفاده قرار گرفته است. چه مقدار از تجربيات سپاه در مقابل تروريست‌ها براي ناامني‌ها تدوين شده است. چه مقدار از تجربيات سپاه قدس در انقلاب اسلامي مورد بررسي قرار گرفته شده است.

وي تاکيد کرد: در دفاع مقدس شجاع‌ترين و آگاه‌ترين فرد به عنوان مدير و فرمانده انتخاب مي‌شد و در شرايط کنوني نيز بايد همينطور باشد.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح اضافه کرد: گام برداشتن در جهاد علمي گام برداشتن در مسير بزرگي است و کمتر از جهاد نظامي نيست.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن