آخرین اخبار
کد مطلب: 168478
يادداشت/ هادي محمدي
ديپلماسي چماق و تهديد
تاریخ انتشار : 1396/10/02 12:56:58
نمایش : 375
توازن قدرت هم در منطقه و هم در عرصه جهاني که تابلوي آن را در مجمع عمومي شوراي امنيت شاهد بوديم، نشان مي‌دهد که منافع انقلابي، اسلامي و سياسي ايران در مواضع و رويکرد و رفتار فعال و رو به جلوست.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ روزنامه «جوان» در يادداشتي به قلم «هادي محمدي» نوشت:

انتشار سند امنيت ملي امريکا که سياست‌هاي ثابت امريکا براي سلطه بر جهان را بيش از پيش عريان کرد، ادبيات چماق و تهديد و بي‌توجهي به تمامي قواعد حقوقي و عرف سياسي، را مورد تأکيد قرار داد. اين ادبيات کابويي در سند امنيت ملي، يک بار ديگر اثبات کرد که آنچه ترامپ بيان مي‌کند و يا دستگاه‌هاي سياسي و امنيتي آن به اجرا مي‌گذارند، کنش‌‌ها و تفکر يک رئيس‌جمهور ديوانه و يا مواضع فردي نيست و اين ساختار امريکاست که امروز براي منافع غيرقانوني و قلدرمآبانه خود، با ديوانگي در مقابل همه جهان حاضر است که بايستد. اين رفتار در بررسي قطعنامه مربوط به بيت‌المقدس در شوراي امنيت سازمان ملل و پس از آن در مجمع عمومي سازمان ملل با شفافيت ديده شد که چگونه حق رأي ديگر کشورها را با تهديد و خط و نشان نيکي هيل به سخره گرفته است.
اين همان دمو‌کراسي چماقداري است که اهالي فتنه در داخل ايران به آرزوي آن، اوضاع داخلي کشور را به بازي گرفته‌اند و براي رسيدن به آن مدينه فاضله، اقتصاد و سياست خارجي را ملعبه دست قرار داده‌اند. ماشين رسانه‌اي امريکا، انگليس و سعودي که با خيزش فلسطيني و جهان اسلام و بين‌المللي در مقابل «اراده مشروع‌سازي اشغالگري» ايستاده  روبه‌روست، براي وارونه نشان دادن بسياري از حقايق، اتهامات روزمره‌اي را متوجه ايران مي‌کند و دستگاه‌هاي مسئول ساکتند و برخي تحرکات نيز دلالت بر اين دارد که محتواي برجام منطقه‌اي و مطلوب امريکا و غرب، با دو روش «بي‌تحرکي‌» و يا «مذاکرات مقدماتي» در جريان است. در حالي که هيچ يک از همپيمانان اصلي اروپايي در مجمع عمومي در کنار امريکا نيستند، صهيونيست‌ها، عبادتگاه خود را در زير مسجد‌الاقصي افتتاح مي‌کنند و مجوز ساخت 7هزار واحد مسکوني جديد در قدس شرقي را نيز صادر مي‌نمايند. حتي اگر بيت‌المقدس هيچ برجستگي اعتقادي براي ما نداشته باشد، يک قدرت منطقه‌اي نمي‌تواند نسبت به رخدادهاي منطقه‌اي ساکت باشد و اين در حالي است که سعودي‌‌ها از ترس بدنامي بيشتر در فلسطين، خود را در کنار قدس و فلسطيني‌‌ها معرفي مي‌کنند و شاه اردن، براي ترامپ رجز مي‌خواند و پوتين در پاسخ به سند امنيت ملي ترامپ، تکيه بر اهرم‌هاي قدرت و تدابير واکنشي جديد روسيه را به رخ مي‌کشد. 
توازن قدرت هم در منطقه و هم در عرصه جهاني که تابلوي آن را در مجمع عمومي شوراي امنيت شاهد بوديم، نشان مي‌دهد که منافع انقلابي، اسلامي و سياسي ايران در مواضع و رويکرد و رفتار فعال و رو به جلوست و تکرار مدل به مذاکره گذاشتن اهرم‌هاي قدرت، ما را به پشيماني و ورشکستگي در کارکردهاي برجام مي‌رساند که اعتماد به امريکا يا دلبستگي به آن را ترويج کردند، در حالي که ديپلماسي منطقه‌اي، ما را در سطح قدرت و عزت بلا‌منازع قرار داد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن