آخرین اخبار
کد مطلب: 168476
«کوچين» کوچک اما جذاب/ شهري که جاذبه‌هاي بسياري را يکجا دارد
تاریخ انتشار : 1396/10/02 09:50:46
نمایش : 311
کوچين ششمين شهر گردشگري هند است که جاذبه‌هايي از جمله گردشگري غذا، گردشگري فرهنگي، هنري، سلامت، تفريحي و طبيعي را يکجا در خود جاي داده است.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ اگرچه کشور هند به اندازه يک قاره بزرگ است اما شهرهاي کوچک آن هم به اندازه يک کشور هم جاذبه دارند و هم جمعيت. يکي از اين شهرها که شايد در ميان ايراني‌ها کمتر شناخته شده است کوچي يا «کوچين» در مرکز ايالت کرالا در بخش جنوبي هند است که به عنوان ششمين شهر گردشگري اين کشور در ميان گردشگران اروپايي شناخته مي‌شود همچنين از آن به عنوان مرز ادويه جات نيز ياد مي‌کنند.

کوچي، به عنوان ملکه درياي عربستان، به عنوان يکي از مهمترين مراکز خريد ادويه در سواحل غربي هند از قرن ۱۴ ميلادي بوده است. اين شهر مدتي تحت استعمار پرتغالي‌ها بود و بعد توسط هلندي‌ها و انگليس اشغال شد. در گذشته اين ايالت توسط پرتغالي‌ها اداره مي‌شد و مرکز خوشگذراني افسران و ثروتمندان اين کشور بوده است.

آثار حضور پرتغالي‌ها در شهر کوچين

اين شهر اکنون در رتبه اول تعداد کل توريست‌هاي بين‌المللي و داخلي در کرالا قرار دارد. براساس يک نظرسنجي که از طرف مجله Outlook Traveler انجام شده است، Kochi  ششمين مقصد گردشگري در هند را به خود اختصاص داده است. اين شهر همچنين يکي از ۲۸ شهر هندي است که در ميان ۴۴۰ شهر جهان در حال ظهور است.

اين شهر بندري اگرچه مانند بيشتر شهرهاي هند تميز نيست اما اين موضوع باعث نشده تا گردشگران خارجي و اروپايي از سفر به آن منصرف شوند. بلکه گردشگران اين شهر آنقدر زياد است که فرودگاه آن نيز بين المللي بوده و به نقاط مهم و شهرهاي جهاني مسير پروازي مستقيم دارد.

قايق‌هاي ماهيگيري و روش سنتي ماهيگيري که از چيني‌ها الگو گرفته شده است

کوچين به‌عنوان شهري بندري در سواحل غربي درياي عرب از يک سو مشرف به درياست و گردشگران به کنار دريا مي‌روند و ماهيگيراني را مشاهده مي‌کنند که با وسيله ماهيگيري جالبي کار مي‌کنند.

تور ماهيگيري بزرگي که از چيني‌ها ياد گرفته‌اند را به داخل آب مي‌اندازند و آوازي مي‌خوانند و طنابي را مي‌کشند تا تور بزرگي داخل آب بيفتد و سپس با بالا کشيدن آن ماهي‌هاي زيادي که در تور افتاده اند را صيد مي‌کنند.ماهيگيري اهالي کوچين خودش يک جاذبه گردشگري به شمار مي‌آيد. حتي اگر اين ماهيگيري از آبي گل آلود باشد که نيلوفر درون آن رشد کرده است.

فراواني نارگيل در شهر کوچين و استقبال خارجي‌ها از آن

نارگيل يکي از جاذبه‌هاي مهم شهرهاي گردشگري هند است گردشگران اروپايي نيز استقبال خوبي از اين نارگيل‌ها مي‌کنند. نارگيل‌هاي سنگين و بزرگ به رنگ سبز هستند. فروشنده آنها را سوراخ مي‌کنند و يک ني براي نوشيدن آب آن داخلش مي‌گذارند.

کليساي سانت فرانسيس در کوچين ساخته شده از گل و چوب

شهر کوچين تنها به آب و هواي مناسب و دريا شهرت ندارد بلکه بناهاي تاريخي زياد آن نيز يکي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري آن به شمار مي‌آيد کليساهاي قديمي‌و ردپاي پرتغالي‌ها از جمله آثار تاريخي به جا مانده از دوران قديم در اين شهر است.   کليساي سانت فرانسيس کليساي مشهوري است که به واسطه معماري زيبايش در ميان گردشگران شناخته شده است.

اعتقاد بر آن است که اين کليسا قديمي‌ترين کليساي هند در شهر کوچين کرالا ساخته شده توسط اروپاييان است.  

يکي از سرگرمي‌هاي شهر کوچين ديدن نمايش کاتاکالي (Kathakali) است سبکي غيرمعمول و عجيب از نمايش حرکات درام  که به‌طور سنتي در ايالت کرالا رواج داشته است و اکنون مي‌توان در شهر کوچين و مرکز هنر آن اين نمايش سنتي را مشاهده کرد.

در اين نمايش که توضيحات آن به انگليسي داده مي‌شود گردشگران خارجي از کشورهاي مختلف به تماشا مي‌نشينند.  

 اجراکنندگان لباس‌هاي عجيبي مي‌پوشند و با چشم‌هاي برافروخته سرخ و حاشيه‌هاي ناآشنايي که به دور چشم خود دارد روي صحنه ظاهر مي‌شوند. حرکات آن‌ها به‌گونه‌اي است که يک داستان اساطيري کهن را روايت مي‌کنند. ياد گرفتن اين هنر مستلزم سال‌ها تلاش، به‌خصوص تمرين حرکات چشم است.

اين نمايش در مرکز فرهنگي کوچين (Cochin Cultural Center) يا مرکز کاتاکالي کرالا (Kerala Kathakali Center) برگزار مي‌شود.  

نکته جالب توجه در اين نمايش آن است که هنرمندان جلوي تماشاچي‌ها گريم مي‌کنند. اين گريم ممکن است يک يا دو ساعت طول بکشد برخي از گردشگران روند گريم شدن هنرمندان را نگاه مي‌کنند در طول نمايش نيز مسابقات رزمي‌و سنتي و رقص سنتي نيز اجرا مي‌شود. اين نمايش حدود دو تا سه ساعت ادامه دارد.

چند روز آينده نيز کارناوال کوچين هند از ۰۴ الي ۱۱ دي ۱۳۹۶ در اين شهر کوچي برگزار مي‌شود.   کارناوال کوچين هند جشن و کارناوالي شاد به شمار مي‌آيد که هرسال در طول آخرين هفته ماه دسامبر براي استقبال از فرارسيدن سال نو در بندر کوچين هند برگزار مي‌شود. ريشه و خاستگاه اين کارناوال به خوشگذراني سال نو پرتغالي‌ها در اين شهر در طول دوران مستعمراتي کشور هند توسط آنها بر مي‌گردد. ويژگي شاخص اين کارناوال، راهپيمايي دسته جمعي در روز آغاز سال نو به شمار مي‌آيد.

صداهاي سازهاي ارکستر موسيقي معابد متشکل از ٥ نوع ساز يعني ارکستر Panchavadyam و اجراهاي موسيقي در سراسر شهر کوچين طنين انداز مي‌شود. فيل‌هاي آراسته و زينت داده شده در صف جلوي اين راهپيمايي حرکت مي‌کنند. نه تنها فيل‌ها بلکه کل شهر کوچين مانند عروس با تزئيناتي به رنگ سفيد آذين بسته مي‌شود. قالب‌هاي هنري بسياري در امتداد مسير برگزاري اين کارناوال که از قلعه Veli Ground آغاز و در محوطه روباز رژه Parade Ground به پايان مي‌رسد، به نمايش گذاشته مي‌شود.

هتل بيمارستان آيورودا پونارناوا در شهر کوچين

در شهر کوچين غير از جاذبه‌هاي گردشگري مانند ديدن نمايش و فستيوال‌هاي مختلف، آثار و بناهاي تاريخي، دريا و تفريحات طبيعتگردي، مي‌توان در اقامتگاههاي حضور داشت که هم به عنوان بيمارستان کاربرد دارند و هم به عنوان يک مرکز اقامتي پذيراي گردشگران هستند. در اين اقامتگاهها غذاها باب طبع مسافران تهيه مي‌شود و در کنار خدمات اقامتي، خدمات پزشکي و ماساژ درماني، تريتمنت‌هاي سنتي در هند نيز انجام مي‌شود. آيورودا پونارناوا يکي از اين هتل بيمارستانهايي است که در شهر کوچين نمونه‌هاي متعددي از آن واقع شده است.

نمونه ديگري از بيمارستان‌هاي آيورودا پونارناوا در کرالا

۶ هتل بيمارستان آيورودا در ايالت کرالا واقع شده است در اين هتل بيمارستانها که با قيمت ارزاني در اختيار بيمار و همراه بيمار و يا مسافران قرار مي‌گيرد مي‌توان با سبک درمان‌هاي سنتي هندي‌ها آشنا شد.

شهر کوچين هند به دليل وجود مراکز درماني آيورودا در ميان گردشگران سلامت نيز مشهور است در اين مراکز مي‌توان گردشگراني از آمريکا و اروپا را مشاهده کرد که ضمن اقامت، از خدمات ماساژ درماني هم بهره مي‌برند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن