آخرین اخبار
کد مطلب: 168469
زلزله ۵.۲ريشتري و ۱۰پس‌لرزه درتهران/ تهران، البرز و قم تعطيل شدند
تاریخ انتشار : 1396/09/30 10:23:19
نمایش : 355
تهران- زلزله ۵.۲ ريشتري چهارشنبه شب تهران را لرزاند و در استانهاي البرز و قم و بخشهايي از قزوين و مرکزي و گيلان احساس شد. اين زلزله تا کنون ۱۰ پس لرزه داشته است.

به گزارش بام ايران خبر ، ساعت ۲۳:۲۷  چهارشنبه شب تهران با زلزله اي نسبتا شديد لرزيد. اين زلزله دراستانهاي البرز و قم همچنين در بخش هايي از قزوين ، گيلان و استان مرکزي نيز احساس شد.

مرکز لرزه نگاري کشور مرکز اين زلزله را  مرز استانهاي تهران و البرز  - حوالي ملارد(تهران) و قدرت آن را ۵.۲ ريشتر اعلام کرده است. اين زمين لرزه در عمق ۷ کيلومتري زمين رخ داد.

اخبار مربوط به زلزله تهران به ترتيب انتشار در پي مي آيد:

۸:۰۰ بانک هاي تهران باز هستند

مديرکل روابط عمومي بانک مرکزي اعلام کرد: بانک‌هاي تهران امروز باز هستند و به مشتريان خدمات مي‌دهند.
 

۷:۲۵ هنوز مشخص نيست زلزله ۵.۲ ريشتري زلزله اصلي باشد

رييس سازمان پيشگيري و مديريت بحران تهران: گفت پس لرزه ها ادامه دارد و همه دستگاه ها همچنان آماده باش هستند. هنوز مشخص نيست که زمين لرزه ۵.۲ ريشتري زلزله اصلي بوده يا خير.

وي تاکيد کرد: مردم همچنان هوشيار باشند و در مکان هاي امن قرار بگيرند.

۷:۱۴ مرگ مشکوک دختر بچه ۱۰ ساله

نجار، رئيس ستاد بحران کشور گفت: يک دختر بچه ١٠ ساله همزمان با زلزله کرج فوت کرده است که در حال بررسي علت درگذشت او هستيم.


۶:۲۰ جايگاه هاي سوخت مملو از بنزين است

سخنگوي شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران از آمادگي پالايشگاهها براي تامين سوخت شهرهاي تهران و البرز خبر داد و گفت:جايگاههاي سوخت تهران والبرز مملو از بنزين و تمام پمپ ها فعال هستند.

 

۶:۱۰ مرگ زن باردار و ۲۰ مصدوم به دليل ترس از زلزله و فرار

فرماندار ملارد گفت: در نتيجه زلزله ملارد هيچ مصدومي نداشتيم، اما ترس از وقوع زمين لرزه و فرار سببب مرگ يک زن باردار و مصدوميت ۲۰ نفر از شهروندان اين منطقه شد.

۵:۳۰ مترو فعال خواهد بود

در پي وقوع زمين لرزه چهارشنبه شب در استان‌هاي تهران و البرز، شرکت بهره برداري راه آهن شهري تهران و حومه در بيانيه‌اي تاکيد کرد آسيبي به تاسيسات و ايستگاه‌هاي اين شرکت وارد نشده و متر روز پنجشنبه فعال خواهد بود.

۴:۵۵ ترافيک در مسيرهاي خروجي تهران

سرهنگ سياوش محبي رييس پليس راه شرق استان تهران گفت: هم اکنون شاهد خروج مردم از پايتخت به سوي شهرهاي شمالي کشور هستيم.

وي افزود: به همين دليل در حال حاضر محورهاي هراز و فيروزکوه در مسير جنوب به شمال داراي ترافيک سنگين است و اين سنگيني ترافيک در خروجي آزادراه پرديس بيشتر به چشم مي خورد.

۴:۴۵ اجراي طرح زوج و فرد از در منازل لغو شد

سردار مهماندار رئيس پليس راهور تهران اعلام کرد : وضعيت عبور و مرور امروز مثل روز هاي پنجشنبه هاي معمول و طرح ترافيک تا ساعت ١٣:٣٠بعد ازظهر خواهد بود.
 
به گفته وي براساس آخرين تصميم ها طرح زوج و فرد روز پنجشنبه به حالت عادي بازگشت و اجراي طرح زوج و فرد از در منازل لغو شد.

۴:۴۲  وقوع دهمين پس لرزه

ساعت ۴:۳۹ امروز پس لرزه ۲.۶ ريشتري بار ديگر ملارد در استان تهران را لرازند. اين دهمين پس لرزه زلزله ۵.۲ ريشتري چهارشنبه شب بود.

۴:۳۲ آرامش در البرز برقرار است

 استاندار البرز از برقراري آرامش در شهرهاي استان پس از وقوع زلزله ٥.٢ ريشتري خبر داد.

۴:۲۵ تعداد مصدومان پس از زلزله

اسماعيل نجار، رييس سازمان مديريت بحران کشورگفت: تعداد مصدوماني که پس از زلزله به مراکز درماني مراجعه کردند، يک نفر در ساوه و ۴۲ نفر در استان البرز بوده‌اند اما هيچ يک از آنان در پي تخريب ساختمان و يا ريزش آوار دچار مصدوميت نشده بلکه حين فرار دچار حادثه شده بودند.

۴:۱۰ وقوع ۹ پس لرزه

زلزله ۵.۲ ريشتري تا کنون ۹ پس لرزه در مراکز ملارد ، وحيديه و صفادشت تهران همچنين ماهدشت البرز داشته است. آمار زلزله هاي تهران از ۲۳ امشب تاکنون به اين شرح است:  ملارد تهران :  ۵.۲ريشتر
ملارد_تهران :  ۱.۷ريشتر
صفادشت_تهران : ۲.۱ريشتر
ماهدشت_البرز :  ۱.۹ريشتر
وحيديه_تهران :  ۱.۵ريشتر
ملارد_تهران :  ۲.۱ريشتر
ملارد_تهران :  ۱.۶ريشتر
ملارد_تهران :    ۱.۸ريشتر
وحيديه_تهران :  ۱.۶ريشتر
وحيديه_تهران :  ۱.۳ريشتر


۳:۵۰ توصيه ستاد بحران: زير سقف نرويد

نجار رييس سازمان مديريت بحران کشور گفت: خوشبختانه در اين زلزله خسارت مالي و جاني نداشت و تنها چند مصدوم ان هم به دليل فرار از زير سقف بود. وي افزود: ستاد بحران به دليل الودگي هوا و هم زحمتي که امشب  شهروندان تهراني  متحمل شدن امروز را تعطيل اعلام کرد. نجار تاکيد کرد : مردم همچنان از رفتن زير سقف خودداري کنند و اگر زير سقف مي روند مسير اصلي را باز بگذارند .

۳:۲۵ دانشگاه هاي تهران تعطيل شدند

رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران در خصوص مصوبات جلسه ستاد بحران تهران گفت: کليه دانشگاه ها و ادارات دولتي فردا تعطيل اعلام شدند. وي خطاب به مردم گفت: شهروندان کماکان هوشياري خود را حفظ کرده و از تردد هاي غير ضروري بپرهيزند. صادقي تصريح کرد: مردم کيف با مختصري از لوازم ضروري از جمله آب، راديو و مواد خوراکي را به همراه داشته باشند.

۳:۱۰ وزير نيرو: وضعيت سد امير کبير عادي است

رضا اردکانيان وزير نيرو گفت درباره وضعيت پس از زلزله گفت: در حوزه برق يک پست فوق توزيع ۶۳ کيلوولتي ما در شمال غرب تهران به علت عمل کردن لايه حفاظتي از مدار خارج شده بود که بلافاصله با مانورهاي لازم موضوع حل شد و خللي در تامين برق پيش نيامد. وزير نيرو تاکيد کرد: شرايط در شبکه‌هاي فشار قوي، متوسط و ضعيف کاملا پايدار است و در عين حال تيم‌هاي عملياتي در آماده باش کامل هستند. اردکانيان با اشاره به اينکه شرايط آب و فاضلاب در استان‌هاي تهران و البرز کاملا طبيعي است، تصريح کرد: در عين حال تيم‌هاي عملياتي تهران، البرز و استان‌هاي معين به حکم وظيفه در حالت آماده باش هستند. وي خاطرنشان کرد: بررسي‌هاي فني لازم در سد اميرکبير نيز انجام شده و شرايط کاملا عادي است.


۳:۰۴ تهران تعطيل شد
استاندار تهران اعلام کرد : تمامي ادارات ومراکز دولتي به جز دستگاه هاي خدمات رسان امروزپنج شنبه ٣٠آذر تعطيل است.

۲:۵۵ البرز تعطيل شد

پيشنهاد شوراي هماهنگي مديريت بحران ، استاندار  البرز با تعطيلي تمامي دستگاه هاي اجرايي و مراکز آموزشي بجز دستگاه هاي امدادي ،خدمات رسان و عضو ستاد مديريت بحران در روز پنج شنبه موافقت کرد. همچنين  مقرر شد بانکهاي استان نيز اقدامات لازم  را در خصوص داير بودن شعب کشيک در ساعت اداري انجام دهند.


۲:۴۰ دانشجويان خوابگاهي در حياط خوابگاه ها هستند

دانشگاه هاي تهران با انتشار تصاويري جهت اطمينان خاطر خانواده ها اعلام کردند که دانشجويان خوابگاهي دانشگاه هاي شهر تهران درحال حاضر در حياط به سر مي برند و تاکنون مشکلي ايجاد نشده است.

۲:۳۹ ادارات و بانک هاي تهران پنج شنبه تعطيل نيست

حسن کريمي معاون استاندار تهران گفت:  ادارات و بانک هاي تهران پنج شنبه تعطيل نيست.

وي اضافه کرد: در حال حاضر شرايط در سطح استان تهران در حالت عادي است.

۲:۳۵ هواي تهران آلوده تر شد

تردد شبانه خودروها در پايتخت پس از زلزله شامگاه چهارشنبه، شاخص آلودگي هوا را در ساعت يک بامداد پنجشنبه به ۱۸۰ رساند. اين عدد در برخي نقاط تهران در آستانه آلايندگي ۲۰۰ قرار دارد.


۲:۳۱ همه محورهاي البرز باز است

مدير کل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان البرز گفت: با تلاش راهداران همه محورهاي استان باز است. همچنين شهردار کرج گفت : دستور بازگشايي تمامي فرهنگسراها و ورزشگاه‌هاي شهرداري کلانشهر کرج صادر شد.
 
۲:۲۰  يکصد و ده سوله و ۲۵۶ مجموعه ورزشي در اختيار شهروندان است


معاون خدمات شهري شهرداري تهران گفت: ۱۱۰ سوله بحران شهر تهران در آماده باش کامل بوده و درهاي آن باز است علاوه بر اين  ۲۵۶ مجموعه ورزشي هم بازگشايي شده و در اختيار شهروندان قرارگرفته است.

همچنين  مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران اعلام کرد: درهاي سوله هاي مديريت بحران، بوستانها، مساجد و ورزشگاهها باز است و مردم براي اسکان اضطراري مي توانند از اين مکان‌ها استفاده کنند.

۲:۱۶ ازدحام در پمپ بنزين ها

رئيس سازمان مديريت بحران کشور از حاکم شدن جوي آرام در تهران خبرداد و گفت: تقاصا مي کنيم مردم اين آرامش ايجاد شده را حفظ کنند. وي افزود: تمامي نيروهاي امدادي تهران و البرز در آماده باش کامل هستند و اميدواريم خداوند ما را با امر بزرگتري امتحان نکند. وي گفت: بر حسب گزارشات در پمپ بنزين ها ازدحام وجود دارد. نجار در پاسخ به اين سوال که آيا نقاط امن تهران شناسايي شده است؟گفت: توصيه ما اين است که مردم در حاشيه جاده ها، پارک ها و معابر ضمن حفظ ارامش، استقرار داشته باشند. اينکه محل يا زميني امن مشخص کنيم،صحيح نيست.

۲:۰۷ اعلام فهرست سالن هاي گرم

وزير ورزش اعلام کرد : سالن‌هاي عباس‌آباد (کلهر)، انقلاب، شورا ، دينار آباد، شهداي دهشاد،  تختي، حجاب و نوايي در انديشه در تهران داراي سيستم گرمايشي و آماده ارائه خدمات اسکان به مردم هستند

 ۱:۵۷ مرکز لرزه نگاري : هوشيار بمانيد
مرکز لرزه نگاري کشور اعلام کرد : با توجه به کم بودن تعداد پس لرزه ها، هنوز خطر رفع نشده است، تا ساعات آينده هوشيار بمانيد.


۱:۵۵ وزير کشور دستورات لازم را صادر کرد

وزير کشور در تماس با رئيس سازمان مديريت بحران کشور در جريان آخرين وضعيت زلزله تهران و تعدادي ديگر از استان ها قرار گرفت و دستورات لازم را به استانداري ها ، شهرداري تهران و تمامي دستگاه هاي ذيربط صادر کرد.


۱:۵۳ مجموعه هاي ورزشي شهرداري در شرايط بحران باز است

شهرداري تهران در اطلاعيه اي اعلام کرد : به اطلاع کليه همشهريان تهراني مي رساند تمامي مجموعه هاي ورزشي زير نظر سازمان ورزش شهرداري تهران(سوله هاي الزهرا-زمين هاي چمن-سالن چند منظوره) براي آسايش همشهريان در صورت بروز بحران باز است.

۱:۴۵ امداد رساني به ۹ مصدوم در ملارد

معاون فني و عمراني فرمانداري ملارد گفت: ۹ مصدوم ناشي از فرار در هنگام زلزله شناسايي و امداد رساني شدند. خراساني افزود: از مجموع اين تعداد ۶ مصدوم به صورت سرپايي مداوا شده و ۳ مصدوم ديگر در مراکز درماني بستري هستند . وي گفت: ترافيک سنگين در مبادي ورودي و خروجي شهرستان ملارد مهمترين مشکل عبور و مرور نيروهاي امدادي است که ماموران راهنمايي و رانندگي در حال روانسازي اين ترافيک هستند.

۱:۴۰ قم پنجشنبه تعطيل است

 با پيشنهاد مديريت بحران استان و موافقت استاندار  پنجشنبه  تمامي دستگاههاي اجرايي و مراکز آموزشي (مدارس و دانشگاهها) بجز دستگاههاي امدادي تعطيل مي باشد

۱:۳۷ احتمال زلزله بزرگتر وجود دارد

رئيس پايگاه اطلاعات لرزه اي کشور گفت: تاکنون ۶ پس لرزه ثبت شده و اگر اين زمين لرزه اصلي باشد کماکان پس لرزه ها ادامه دارد.

مهدي رحمتي با بيان اينکه تاکنون ۶ پس لرزه به ثبت رسيده است،گفت:  بعد از وقوع زلزله ۵.۲ ريشتري دو پس لرزه ۲.۱ و ۴ پس لرزه کمتر از دو ريشتري رخ داده است.

وي گفت: احتمال مي رود که زلزله بزرگتري رخ دهد.

۱:۳۰ مراکز درماني سپاه در آماده باش

سردار عبدالهي معاون بهداشت و درمان کل سپاه پاسداران اعلام کرد : تمام مراکز درماني نيروها، امکانات امدادي و بهداشتي و درماني سپاه در آماده باش کامل هستند.


۱:۲۶ حرم امام (ره) پذيراي شهروندان است

روابط عمومي مرقد مطهر امام خميني (ره) اعلام کرد : درب هاي حرم بيست و چهار ساعته باز است و از امکانات گرمايشي لازم برخوردار است.


۱:۲۱ افزايش گشت انتظامي در محلات و بوستانها

سردار نظري فرمانده انتظامي شرق استان تهران گفت: عوامل در اماده باش کامل هستند، با توجه به تخليه برخي خانه ها و خروج از خانه ها واحدهاي گشتي افزايش داشته همچنين در بوستانهايي که مردم مستقر هستند نيز نيروها اعزام شده اند.۱:۱۷ مرگ يک نفر بر اثر شوک

اورژانس مرگ يک نفر در مارليک کرج به علت شوک زلزله را تاييد کرد

۱:۱۵ بنزين به ميزان کافي هست

شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد : به اطلاع مي‌رساند درپي وقوع زلزله ۵/۲ ريشتري دراستان تهران همه تاسيسات و جايگاهاي عرضه سوخت سالم هستند.   مردم عزيز نگراني از بابت تامين سوخت نداشته باشند و بنزين به ميزان بيشتري به جايگاه‌ها ارسال شده است.

۱:۱۳ مشکل مخابراتي وجود ندارد

سخنگوي شرکت مخابرات ايران گفت: در پي وقوع زلزله وضعيت برقراري ارتباطات در تهران و البرز عليرغم حجم بالاي مکالمات نرمال و پايدار است.

۱:۱۰ وقوع ۶ الي ۷ پس لرزه

مرادي رييس مرکز لرزه نگاري کشور گفت : حدود ۶ الي ۷ پس لرزه داشته ايم که همگي زير ٢.٥ريشتر بوده است ، گسل اشتهارد توانايي زلزله بزرگتري را هم دارد،  مردم خونسردي خود را حفظ کنند و نکات ايمني را هم رعايت کنند . اميدواريم که پس لرزه هاي ديگري داشته باشيم که مطمئن باشيم زمين لرزه اصلي آمده است.

۱:۰۷ ورزشگاهاي تهران به روي مردم باز است

با دستور سلطاني فر وزير ورزش و جوانان به مدير عامل شرکت توسعه و نگهداري و مديران کل استان ورزش و جوانان استان تهران و البرز درب هاي تمام مجموعه هاي ورزشي تهران و البرز امشب براي اسکان و استقرار مردم باز است.

 ۱:۰۲ مردم با خودرو در شهر تردد نکنند

نادي مديريت بحران استان تهران گفت: از مردم مي خواهيم آرامش خود را حفظ کنند از تردد خودرويي در سطح شهر تهران خود داري کنند، کليه پارک ها پذيراي شهروندان هستند و از اين که مردم اين احتياط را کرده اند خوب است اما نه با خودرو تردد نکنند بلکه ساکن شوند.

۰۰:۵۰ جاده چالوس باز است اما ...

فرمانده پليس راه کشور گفت: با وجود ريزش کوه در جاده چالوس اما اکنون اين جاده باز است. در حال حاضر در محدوده استان البرز ترافيک پر حجم است. در ساير محورهاي مواصلاتي با مشکل ترافيک مواجه نيستيم. ريزش کوه در جاده چالوس طبيعي است زيرا شرايط اين جاده متفاوت است و با اندک بارش و يا لرزشي، ريزش کوه را داريم. توصيه ما اين است که مردم از جاده چالوس براي ترددهاي خود استفاده نکنند.


۰۰:۴۸ ملارد بررسي شد ، مشکل نداشت

رئيس امداد و نجات هلال احمر گفت: ملارد کاملا مورد ارزيابي قرار گرفته و هيچ مشکلي نداشته است . چند مورد خرابي ديواره ها مربوط به انبارها گزارش شده است.

در جاده چالوس يک خودرو در زير  سنگ گرفتار شده که در حال رها سازي است


۰۰:۴۵ ترافيک سنگين است اما مشکل ترافيکي نداريم

سردار مهماندار رئيس پليس راهور تهران بزرگ گفت :مراجعه شهروندان تهراني به پمپ بنزين ها بار ترافيکي در برخي نقاط ايجاد کرده است اما جاي نگراني نيست، بار ترافيکي در مبادي خروجي اندکي سنگين است اما مشکل ترافيکي وجود ندارد.۰۰:۳۵ يک مصدوم گزارش شد

سليمي رييس سازمان امداد ونجات هلال احمر در گفتگوي زنده تلويريوني اعلام کرد :  در روستاي اختر اباد تخريب اندکي گزارش شده و يک نفر هم مصدوم شده که منتقل شده است.

وي گفت : در کيلومتر ۱۶ جاده چالوس، ريزش کوه گزارش شده که ترافيک ايجاد کرده است. از شهروندان‌ خواهش مي‌کنيم مسير عبور خودروهاي‌ امدادي را باز نگه دارند.

۰۰:۳۲ آماده باش ارتش

رييس اداره بهداشت و درمان نيروي زميني ارتش از آماده باش بيمارستانها و گردان بهداشت و درمان اين نيرو در پي وقوع زلزله در تهران خبر داد.

۰۰:۳۰ پليس: ترافيک در شريانهاي پايتخت

پليس راهور تهران بزرگ خواستار آن شد که شهروندان از تردد غيرضروري در شهر تهران خودداري کنند. وي گفت: نگراني مردم و حضورشان در خيابانها باعث ايجاد ترافيک در شريانهاي شهر شده است.

۰۰:۲۰ کرج قفل شد

خيابان‌هاي کرج به دنبال وقوع زلزله به شدت شلوغ شده و حضور انبوه خودروها و مردم، خيابان‌ها را قفل کرده است.

۰۰:۲۳ وزير ارتباطات: مکالمات را کوتاه کنيد

آذري جهرمي، وزير ارتباطات گفت: به دليل وقوع زلزله در برخي محله‌هاي تهران امکان برقراري تماس سخت شده است ، از شهروندان تهراني تقاضا داريم مکالمات تلفني را کوتاه برقرار نمايند.

۰۰:۱۹  تاکنون گزارشي از خسارت در تهران نرسيده است

جلال ملکي سخنگوي سازمان آتش نشاني شهر تهران گفت: تاکنون گزارشي از حادثه مبني بر زلزله با سازمان آتش نشاني اعلام نشده است و آتش نشانان در آماده باش کامل هستند

۰۰:۱۴ به نظر مي‌رسد که انتهاي گسل اشتهارد فعال شده است

مرادي، رئيس مرکز لرزه‌نگاري کشوري اعلام کرد : به نظر مي‌رسد که انتهاي گسل اشتهارد است که فعال شده و مردم بايد احتياط کنند.

وي افزود: تا اين لحظه دو پس‌لرزه داشتيم اما با توجه به بزرگي لرزه‌ي اوليه، نمي‌دانيم اين زلزله‌ي اصلي بوده يا پيش لرزه؛ منتظريم ببينيم پس‌لرزه‌ها ادامه مي‌يابد يا نه.


 ۰:۰۰
زمين لرزه ۲.۱ ريشتري در نزديکي مرکز زلزله ملارد


زمين لرزه ۲.۱ ريشتري ساعت ۲۳:۴۵ در صفادشت ملارد پس از وقوع زلزله ۵.۲ ريشتري ملارد ثبت شد.

اين خبر تکميل مي شود...

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن