آخرین اخبار
کد مطلب: 168463
يادداشت/ رضا مشتاقي
مستأجران بروند ...!
تاریخ انتشار : 1396/09/29 13:22:14
نمایش : 427
نگاهي که هيچوقت از نزديک به طبقات پايين‌تر از خود نيفتاده، فکر مي‌کند اينکه بنويسد به «مستاجر کانکس ندهيد» فاجعه نيست، «از بچه‌ها در مدرسه پول بگيريد» مشکلي ايجاد نمي‌کند، «داروهاي فلان بيماري را از پوشش بيمه خارج کنيد» ايرادي ندارد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «رضا مشتاقي» در روزنامه «وطن‌امروز» نوشت:

1- نامه‌اي در فضاي مجازي منتشر مي‌شود: «احتراما به استحضار مي‌رساند با توجه به درخواست خانم ..... با کد ملي..... مستاجر بوده امکان تحويل کانکس طبق ضوابط امکانپذير نمي‌باشد.»
متن خيلي ساده و صريح است. خانمي زلزله‌زده در کرمانشاه درخواست کرده به او کانکسي اختصاص داده شود جهت اسکان. جواب گرفته است «طبق ضوابط امکان تحويل کانکس به مستاجر وجود ندارد».
محتواي متن عجيب است. نگارشش هم ايراد دارد. از دوستانت که بيشتر کرمانشاه بوده‌اند مي‌پرسي. محتواي نامه را تاييد مي‌کنند. از مالکاني مي‌گويند که 3 ميليون از مستاجر مي‌گرفته‌اند و برايش درخواست کانکس مي‌داده‌اند. پس صحت دارد ولي همين متن صريح و ساده چيزهاي ديگري هم مي‌گويد.
2- مثلا مي‌گويد «فرآيند اسکان زلزله‌زده‌ها و اختصاص کانکس به آنها» به يک فرآيند بروکراتيک و نيازمند درخواست از سوي زلزله‌زده بدل شده است. احتمالا زلزله‌زده بايد نامه‌اي بنويسد و مدارکي دال بر مالکيت خود بر زميني را ضميمه کند، چه اينکه طبق ضوابط مستاجر را بهره‌‌اي از کانکس‌ها نيست و بايد منتظر باشد با طي شدن فرآيند اداري، کانکس به او تعلق بگيرد. نامه مي‌گويد دولت، خود همه‌ زلزله‌زده‌هاي نيازمند کانکس را شناسايي نکرده است و خود کارهاي آنها را پيگيري نمي‌کند. چه‌بسا کسي مانده باشد، ناتوان از درخواست کردن و فاقد مدارک و چشم به راه طي فرآيند اداري، بي‌کانکس... .
3- يا از متن مي‌توان فهميد که آنکس که درخواست داده، خانمي بوده است سرپرست خانوار؛ احتمالا يا مرد خانواده‌اش را در زلزله يا قبل از آن از دست داده يا مرد چنان آسيب ديده ‌است که توان پيگيري فرآيند اداري را ندارد. زن، ملکي هم روي اين زمين ندارد که به پشتوانه‌ آن درخواست کانکس کند. مستاجر است و حال، در سرماي کشنده‌ کرمانشاه، درخواستش براي حداقلي‌ترين نوع اسکان که او و خانواده‌اش را در برابر سرماي فعلي و سرماي پيش ‌رو حفظ کند با جواب رد مواجه شده است؛ طبق ضوابط.
4- اينها از متن مشخص است ولي بگذاريد از متن گذر کنيم و برويم سراغ ضوابط مستند در متن.
چه کسي اين ضوابط را نوشته است؟ کدام قلمي مقرر داشته «در شرايط پس از زلزله، مالکان در اولويت دريافت کانکس قرار دارند»؟ آن که چنين مکتوب کرده، خود شبي زمستاني در چادر خوابيدن را تجربه کرده است؟ مي‌داند کاشانه‌ات از دست رفته باشد، کاشانه‌اي که در آن تو مستاجر بوده‌اي و نه مالک و بعد بگويند «استحقاق دريافت کانکس را هم نداري و بايد در چادر منتظر رسيدن سرماي زمستان باشي» يعني چه؟ آن که چنين نوشته، مي‌فهميده است که «حق مسکن»، از حقوق بنيادين آدميزاد و مصرح در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران است؟ درک مي‌کرده است حق سقفي بالاي سر داشتن، آن هم سقف يک کانکس چند ميليوني را نمي‌توان محدود کرد به کساني که مالک بوده‌اند و به مستاجران گفت «در چادرها بمانيد».
آن که چنين نگاشته است، لحظه‌اي را نمي‌توانسته تصور کند که همه‌ زندگي‌اش در زلزله از دست رفته، عزيزي از دست داده، در سرما درون چادر نشسته، هراسناک است که گاز ناشي از پيک‌نيک يا اتصالي سيم برق خودش و خانواده‌اش را از بين ببرد، زمين هر چند ساعت زير پايش مي‌لرزد و بعد در مکتوبه‌اي مي‌بيند «طبق ضوابط استحقاق دريافت کانکس را ندارد». احتمالا هيچ‌گاه مستاجر نبوده يا سال‌هاست از دوران اجاره‌نشيني‌اش مي‌گذرد، مطمئن است طبق همين ضابطه‌اي که نوشته در پسازلزله از کانکس برخوردار خواهد بود. تازه اگر به‌واسطه‌ تمکن مالي‌اش، نيازي به کانکس پيدا کند.
5- اينکه بعد از رسانه‌اي شدن اين نامه، مسؤولان به خودشان آمدند و درصدد اصلاح برآمدند هيچ چيزي را تغيير نمي‌دهد. اين نگاه در ميان مسؤولان و مديران که چنين ضوابط و چنين مکتوباتي را پديد مي‌آورد، صدها برابر زلزله‌ کرمانشاه مخرب‌تر است. نگاهي که با حقوق اساسي مردم بيگانه است، آنها را بر اساس دارا بودن‌شان مي‌سنجد، آن که ندار است را مستحق لرزيدن در چادر مي‌داند و هيچ‌گاه نمي‌تواند درک کند نگاشته‌هايش چه تاثيري بر فرودستان دارد.
قلمي که پشتش اين نگاه باشد، مي‌تواند فردا بنويسد آنها که ندارند مدرسه نروند، به دانشگاه فکر نکنند، مسافرت نروند، نخورند، نياشامند، زندگي نکنند... .
نگاهي که هيچوقت از نزديک به طبقات پايين‌تر از خود نيفتاده، فکر مي‌کند اينکه بنويسد به «مستاجر کانکس ندهيد» فاجعه نيست، «از بچه‌ها در مدرسه پول بگيريد» مشکلي ايجاد نمي‌کند، «داروهاي فلان بيماري را از پوشش بيمه خارج کنيد» ايرادي ندارد... ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. نگاهي که مردمش را و رنج‌ها و کمبودهاي‌شان را نمي‌شناسد و نمي‌فهمد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن