آخرین اخبار
کد مطلب: 168462
ساخت هتلي در حريم منظري غار عليصدر/سرانجام ماجراي مالکيت غار
تاریخ انتشار : 1396/09/29 13:19:44
نمایش : 342
مديرکل ميراث فرهنگي استان همدان گفت: ساخت هتلي در نزديکي غار عليصدر مي تواند براي ثبت جهاني غار خطر آفرين باشد.

به گزارش بام ايران خبر ؛ علي مالمير مديرکل ميراث فرهنگي استان همدان درباره ساخت هتلي در منظر غار عليصدر و احتمال آسيب ديدن اين منظر فرهنگي براي ثبت جهاني غار به خبرنگار مهر گفت: هتلي در اين محدوده در حال ساخت است که به يک مسئله جدي تبديل شده بود ما اقدامات حقوقي لازم را انجام داده ايم و گفتيم که اين هتل مي تواند از لحاظ منظري خطر آفرين باشد مدتي کار ساخت اين هتل متوقف شده بود ولي الان کارگروه استان کاملا اعتقاد دارند که بايد ساخت آن متوقف شود. اکنون در حال حل اين مشکل هستيم.

وي همچنين درباره مالکيت غار عليصدر و سرانجام اختلافات برسر واريز درآمد حاصل از اين غار  به خزانه دولت گفت: ما فکر نمي کنيم که اختلافي وجود داشته است. بهره برداري از غار عليصدر از اوائل دهه ۷۰ صورت گرفت که يکي شرکت با سهامداري شرکت ايرانگردي وقت و شهرداري براي بهره برداري از غار به وجود آمد. سال ۸۹ آيين نامه حفاظت و مديريت و بهره برداري از غارها مصوب شد که غارها را تقسيم بندي کرده است و متولي غارهاي گردشگري را سازمان ميراث فرهنگي تعيين کرد. بحث بر سر اين بود که اين شرکت چندين سال کار کرده است و بايد به روال قانوني خود برگردد و درآمد آن نيز به خزانه عمومي واريز شود. 

مالمير افزود: اين موضوعي بود که در رسانه ها مطرح شد و همه فکر مي کردند که اختلاف نظر وجود داشته است درحالي که اعضاي کارگروه غارشناسي و همه مديران استان مي گفتند که اين قانون است و بايد انجام شود اما اين کار زمان مي برد چون اين بهره برداري ۲۵ سال به يک شکل انجام گرفته بود و نمي شد که يک شبه آن را تغيير داد زيرا عليصدر يکي از قطب هاي گردشگري ماست و بايد با حساسيت با آن برخورد کنيم و کارهاي حقوقي را طوري انجام دهيم که گردشگري آنجا دچار اختلال نشود. اما حواشي براي آن ايجاد شد. بايد مي ديديم که چطور بهره برداري و واگذاري انجام  شود ولي تمام اين مباحث اکنون حل و متولي ميراث فرهنگي تعيين شده است در کارگروه هم بحث کرديم و الان هم معتقديم که شرکت بهره برداري که تا کنون در آنجا کار کرده است به دليل سابقه و تجربه و تجهيزات، عملکرد قابل قبولي در نگهداري غار داشته است و کار کارگروه غارشناسي استان نيز بر اين موضوع تاکيد دارد که کماکان اين شرکت بهره برداري خود را ادامه دهد.

وي درباره اينکه برخي از اعضاي کارگروه غارشناسي در کشور اعلام مي کنند که دخل و تصرفات زيادي در اين غار انجام شده که ثبت جهاني آن را به تاخير مي اندازد، گفت: معاون ميراث فرهنگي کشور از اين غار بازديد کرده است، سازمان ميراث فرهنگي و متوليان ثبت جهاني هستند که مي توانند بگويند اين غار ثبت جهاني خواهد شد يا نه. برخي از ساخت و سازها مانند پله هاي ورودي ، اين غار را زخمي نکرده است و هر زمان که کارشناسان تشخيص بدهند اين الحاقات برداشته شود، بدون مشکلي اين کار انجام خواهد شد و آسيبي به غار نمي رساند. هرچند که در ثبت جهاني برخي از پيش بيني ها براي حضور گردشگر انجام شده است تا حداقل مسير و امکانات براي حضور گردشگر فراهم شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن