آخرین اخبار
کد مطلب: 168452
معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي منحل مي‌شود؟
تاریخ انتشار : 1396/09/27 12:55:50
نمایش : 329
طرح ادغام معاونت گردشگري با معاونت سرمايه‌گذاري و به تعبيري انحلال معاونت گردشگري اگرچه در برخي از استان‌ها اجرايي شده اما هنوز در سازمان کل به نتيجه قطعي نرسيده است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، زمزمه‌هاي ترکيب معاونت گردشگري و معاونت سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي قوت بيشتري به خود گرفته است. از طرفي طرح تبديل اين سازمان به وزارتخانه گردشگري که توسط نمايندگان مجلس تهيه شده، قرار است در صحن علني مجلس به بحث و بررسي گذاشته شود و از سوي ديگر با آمدن سعيد اوحدي به بخش معاونت سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي نظرات به سوي او جلب شده و احتمال اينکه وي به عنوان وزير پس از طرح وزارت خانه شدن مجلس معرفي شود قوت گرفته است.

از سوي ديگر بررسي اين موضوع که تهيه طرح‌هاي سرمايه‌گذاري در گردشگري، تکميل طرح‌ها، ارائه مجوزهايي نظير موافقت اصولي ساخت هتل‌ها و مراکز گردشگري ديگر همه برعهده معاونت سرمايه گذاري است و اين معاونت است که بودجه بيشتري را نسبت به معاونت گردشگري مي‌گيرد باعث شده تا طرح ادغام اين دو معاونت مطرح شود.  

معاون گردشگري: ايده کوچک‌سازي در دست بررسي است

در اين باره سازمان ميراث فرهنگي جلسات محدود و مقدماتي براي بررسي آن داشته است. محمد محب خدايي معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي به خبرنگار مهر توضيح داد: اين بحث از قبل مطرح بوده که بايد تعداد معاونان سازمان کاهش پيدا کند اين بحث‌ها به بخش توسعه سازمان مربوط مي‌شود و معاونت توسعه براساس کار کارشناسي جمع‌بندي مي‌کند که چه ترکيبي در معاونت‌ها ايجاد شود. فعلا جلسات اوليه برگزار شده و بايد منتظر نتيجه‌ باشيم.  

وي گفت: سرمايه گذاري و زيرساخت، حوزه بزرگي است و تعدد حوزه‌هاي گردشگري هم زياد است محوريت گردشگري تنها يک حوزه نيست اين معاونت چتري بر ساير حوزه‌هاست به عنوان مثال اگر درباره گردشگري سلامت صحبت مي‌کنيم زيرساخت‌هاي آن مربوط به وزارت بهداشت است زيرساخت‌هاي گردشگري تفريحي نيز در حوزه شهرداري‌هاست پس توسعه زيرساخت‌ها کار بسيار بزرگي است. دوستان در معاونت سرمايه گذاري در همه اين حوزه‌ها فعاليت مي‌کنند و ما در معاونت گردشگري بايد تمرکزمان روي بحث توسعه حوزه بازار و جذب گردشگر باشد. بخش سرمايه گذاري هم کار زيادي دارد. به هر حال بايد دولت را کوچک کرد و اگر اين اتفاق بيفتد بايد تدبيري انديشيده شود که وظايف روي زمين نماند.

معاون توسعه: بنايي براي کوچک‌سازي نداريم!

اگرچه محب خدايي توضيحاتي درباره اين طرح ارائه کرد اما احمد دانيالي معاون توسعه سازمان ميراث فرهنگي در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ما بنايي بر کوچک شدن سازمان نداريم. بخش‌نامه‌اي قبلا داده شده بود به همه سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها که توجيه شوند معاونت‌ها را کمتر کنند. هر کدام از سازمان‌ها نيز با توجه به قوانين و امور استخدامي‌توجيهات خود را بيان مي‌کنند. توجيه ما هم اين است که بايد هر سه معاونت در سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري باقي بماند. چون هر سه معاونت مورد نياز است.  

سعيد اوحدي معاون سرمايه‌گذاري سازمان نيز که به تازگي اين سمت را پذيرفته است گفت که هنوز تصميمي‌در اين باره گرفته نشده است. مانند بحث وزارتخانه شدن که تنها صحبت آن در ميان است اما هنوز جدي نيست.

با اين وجود در برخي از استان‌ها معاونت‌هاي گردشگري و سرمايه‌گذاري ترکيب و بسياري از اين اتفاقات مدت‌هاست که انجام شده است و يا اينکه اگر قبلا معاونت گردشگري و يا معاونت سرمايه گذاري داشتند اکنون گروه سرمايه گذاري و طرح‌ها و گروه گردشگري تشکيل شده که هر دو زير مجموعه معاونت گردشگري اداره کل آن استان هستند مانند اداره کل ميراث فرهنگي استان کهگيلويه و بوير احمد و يا استان گلستان. در استان خراسان شمالي نيز ۷ ماه است که چنين ادغامي‌انجام شده است و معاونت گردشگري تحت عنوان معاونت سرمايه گذاري فعاليت مي‌کند. در استان لرستان نيز معاونت گردشگري کارهاي مربوط به سرمايه گذاري را نيز انجام مي‌دهد و اين ادغام از چند سال پيش انجام شده است.

در هر حالت يعني اينکه معاونت گردشگري زير مجموعه معاونت سرمايه گذاري قرار گيرد و يا شايد بر عکس البته اين احتمال هم وجود دارد که معاونت گردشگري جدا شده و به وزارتخانه تبديل شود در هر حال اين طرح به کوچک شدن  سازمان ميراث فرهنگي کمک خواهد کرد و در صورت وزارتخانه شدن، گردشگري قدرت بيشتري پيدا مي‌کند اما همه اين طرح‌ها و بحث‌ها زماني مي‌تواند قوي تر مطرح شود که طرح وزارت خانه شدن سازمان ميراث فرهنگي در مجلس تعيين تکليف شود اما اگر نمايندگان مجلس بررسي بودجه ۹۷ را در دست بگيرند بررسي وزارتخانه شدن گردشگري مدت‌ها به تاخير مي‌افتد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن