آخرین اخبار
کد مطلب: 168441
کمبود منابع در حوزه سلامت حس مي شود/ تزريق پول چاره ساز نيست
تاریخ انتشار : 1396/09/25 11:27:49
نمایش : 301
عضو آکادمي اقتصاد سلامت با اشاره به کمبود منابع حوزه سلامت، گفت: امروزه متوليان سلامت و سازمان هاي بيمه‌گر پذيرفته‌اند که تنها راه برون رفت از اين چالش، مديريت هزينه است.

به گزارش بام ايران خبر ؛ دکتر شهرام غفاري در گفتگو با خبرنگار مهر، در حاشيه سومين کنگره اقتصاد سلامت، اظهارداشت: زماني که کشور با چالش کمبود منابع روبرو مي‌شود، موضوع مديريت هزينه اهميت مي‌يابد، هم اکنون نظام سلامت با يک پرسش جدي رو به رو است که چگونه مي توان هزينه ها را مديريت کرد که هزينه ها متناسب با منابع باشد. اين سئوال نه تنها دغدغه کشور ما است بلکه يک دغدغه جهاني است.

وي افزود: طبيعتا اين دغدغه براي ما جدي تر است زيرا ما در حوزه سلامت‌ در  مقطعي هستيم که با کمبود جدي منابع رو به رو شده ايم.

غفاري با اشاره به نحوه ي مديريت هزينه در کشور گفت: اولين اقدامي که مي بايست در کشور ما اتفاق بيفتد مهم بودن هزينه براي اشخاص و مسئولين است.  ما بايد بپذيريم که در کشوري زندگي مي کنيم که به هزينه ها حساس نيستيم و هنگامي که تصميم گيري مي کنيم به آثار مالي اين تصميمات توجهي نداريم و بعضا تصميمات بسيار خوبي در حوزه سلامت گرفته مي شود که به لحاظ کمبود منابع اين تصميمات استمرار ندارند.

اين عضو آکادمي اقتصاد سلامت ادامه داد: موضوع عدم توجه به هزينه ها صرفا به حوزه ي سلامت مربوط نمي شود اين يک مسئله ي فرهنگي ست ما در حوزه انرژي هم اين موضوع را شاهديم و در بسياري از مسائلي که در سطح جامعه با آن مواجهيم نيز همينطور است.

وي تصريح کرد: امروزه کمبود منابع را در حوزه سلامت همه به خوبي حس مي کنند و اين باعث شده همه اعضا و ارکان نظام سلامت به اين فکر باشند که در کنار اينکه به دنبال منابع جديد باشند به مديريت هزينه نيز توجه کنند.

رئيس موسسه عالي پژوهشي سازمان تامين اجتماعي اظهار کرد: راهکارهاي مشخصي براي مديريت هزينه‌ها وجود دارد، کنترل هزينه ها و نيروي انساني، کنترل ورودي ها، اجراي گادلاين ها، توجه به پيشگيري، تعيين سقف منابع از جمله ي اين راهکارها است.

غفاري با اشاره به بکارگيري تکنولوژي، گفت: سيستم هاي مکانيزه اي که بتوانند به ما اطلاعات بدهند نيز در راستاي مديريت منابع کارآمد خواهند بود.

وي ادامه داد: امروزه متوليان نظام سلامت اين مشکل را ناشي از عملکرد سازمان هاي بيمه‌گر نمي دانند، چرا که امروزه بيمه گرها نيز در مديريت بيمه ها نقش دارند. اکنون سازمان هاي بيمه گر و ديگر متوليان حوزه سلامت پذيرفته اند که تنها راه برون رفت از اين چالش صرفا تزريق منابع نيست، بلکه مديريت هزينه است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن