آخرین اخبار
کد مطلب: 168429
۳۰ درصد از منابع حوزه سلامت صرف دارو مي‌شود
تاریخ انتشار : 1396/09/22 13:38:33
نمایش : 309
نايب رييس کميسيون بهداشت ‌و درمان مجلس شوراي اسلامي گفت: حدود ۳۰ درصد از هزينه هاي حوزه سلامت صرف حوزه دارو مي‌شود که اگر براي آن فکري نشود با مشکلات زيادي مواجه مي شويم.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر همايون يوسفي نايب رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس در همايش اقتصاد سلامت گفت: يکي از بزرگ‌ترين مشکلات حوزه ي سلامت موضوع اقتصاد سلامت است که بزرگ‌ترين خلاء آن نيز مطرح مي‌شود. 

وي افزود: براي توسعه حوزه سلامت نيازمند توسعه در ساير بخش ها نيز هستيم و توسعه‌بخشي در يک حوزه به تنهايي نمي‌تواند مثمرثمر باشد. 

يوسفي ادامه داد: توسعه ‌پايدار نيازمند توسعه در تمام حوزه هاست، بحث اقتصاد سلامت هم‌راستا با اقتصاد مقاومتي است و اگر در اين حوزه برنامه اي داشته باشيم توانسته ايم‌ در اقتصاد مقاومتي گام هايي را برداريم. 

عضو کميسيون بهداشت و درمان با اشاره به اينکه در کشورهاي جهان سوم در حوزه پيشگيري برنامه‌ريزي مناسبي وجود ندارد، گفت: در حال حاضر طرح تحول سلامت به عنوان بزرگ‌ترين ‌پروژه دولت تدبير و اميد مطرح شده که اقداماتي خوبي را انجام داده اما در حوزه اقتصاد سلامت اقدامات زيادي صورت نگرفته است.  

يوسفي اظهار کرد: اقتصاد سلامت به معناي صرفه جويي در منابع نيست بلکه به معناي مديريت مناسب منابع است. 

وي ادامه داد: ما رضايت مندي خوبي را در آحاد جامعه نسبت به‌ طرح تحول سلامت شاهد هستيم اما نتوانستيم مواردي مانند نظام ارجاع که سبب مديريت منابع مي‌شود را اجرايي کنيم به همين سبب اين طرح با مشکلات عظيمي‌ مواجه شده است.  

همچنين تصريح کرد: ما شاهديم حجم زيادي از مشکلات و هزينه هاي حوزه سلامت به علت بيماري هاي غير واگير است. بيماري هايي که به دليل تغيير سبک زندگي بروز مي‌کنند و بعضا خود افراد نيز از آن اطلاع ندارد. 

يوسفي گفت: يکي از مشکلات ديگر مربوط به حوزه دارو مي‌شود. حدود ۳۰ درصد از هزينه هاي حوزه سلامت صرف حوزه دارو مي‌شود که اگر براي آن فکري نشود با مشکلات زيادي مواجه مي شويم و مي بايست به پيشگيري بيش‌تر بپردازيم تا بار استفاده از دارو کمتر شود. 

عضو کميسيون بهداشت و درمان با اشاره به آمادگي مجلس شوراي اسلامي براي حمايت از اقتصاد سلامت، گفت:  ما هم اکنون شاخص هاي رو به رشدي داشته‌ايم اما اين شاخصه ها منطبق با معيارهاي مورد نظر نيست که علت آن استفاده نکردن از نظرات نخبگان در اين حوزه است. 

يوسفي يادآور شد: بسياري از تصميم گيري هاي ما بر اساس کار کارشناسي نيست و متاسفانه در تمام‌تصميماتمان سياست هم دخيل شده است. 

ورودي سياست به حوزه هايي مانند بهداشت و آموزش باعث‌ مي شود تصميم گيري ها از نظرات کارشناسانه دور شوند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن