آخرین اخبار
کد مطلب: 168427
حضور و غياب در روز دانشجو/ دولتي‌ها؛ غايب!
تاریخ انتشار : 1396/09/22 13:29:15
نمایش : 394
در حاليکه امسال چهره هاي مختلف در بزرگداشت روز دانشجو حضور نسبتا چشمگيري در دانشگاه‌ها داشتند، دولتي ها ترجيح دادند ۱۶ آذر را در محافل خصوصي بگذرانند.
به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرگزاري مهر؛ هر ساله بزرگداشت روز ۱۶ آذر، بستر و زمينه مناسبي را براي انتقال مطالبات دانشجويان - به عنوان سخنگويان دغدغه مند جامعه - به مسئولين امر فراهم مي کند. در اين روز، مسئولين فرصت مي يابند با فراغت از پيچ و تاب هاي عالم مديريت، دقايق يا ساعاتي کنار دغدغه مندي هايِ از کف برخاسته دانشجويان نشسته و براي پاسخ به آن ها، وعده هاي تا حد امکان عملي خود را ارائه کنند. اگر اين فلسفه ذاتي را از بزرگداشت روز ۱۶ آذر بستانيم، اساسا چيزي جز يک سالگشت و عرض تبريک هاي صوري به دانشجو باقي نخواهد ماند.

شخصيت هاي سياسي، امسال هم از فرصت بزرگداشت روز دانشجو جهت حضور در دانشگاه و ارائه نقطه نظرات خود و البته استماع مطالبات دانشجويان بهره بردند. در اين ميان، حضور «غلامسحين محسني اژه اي» در مقام يک چهره حاکميتي، در ميان دانشجويان دانشگاه شريف، تحسين هاي فراواني را متوجه خود ساخت. هر چند به نظر مي‌رسد، حضور در متن مطالبات، بايد بيشتر از پيش از سوي مسئولين قضايي کشور مورد توجه قرار بگيرد اما همين گام اژه اي مي تواند فتح باب مبارکي در جهت حرکت به سوي اين مهم باشد.

به اذعان ناظران منصف، ديدار اژه اي با دانشجويان، ديداري صميمي و تعاملي بود. حتي معاون اول قوه قضاييه در واکنش به سوت و هوي برخي دانشجويان - که البته چنين شوري آن هم در روز دانشجو جاي خرده گيري ندارد - مانند خودشان با مطايبه‌گري خاصي اقدام به «سوت زدن» کرد.  

در کنار اين، آيت الله «صادق آملي لاريجاني»  رئيس دستگاه قضا روز گذشته ۲۱ آذر با نمايندگان تشکل هاي مختلف دانشجويي ديدار و گفتگو کرد. «حسين اخگرپور» دبيرکل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان، امروز در گفتگو با خبرگزاري تسنيم درباره اين ديدار گفت: «اين ديدار از ساعت ۹ صبح ديروز شروع شد. پس از اقامه نماز ظهر مجددا آغاز شد و تا ساعت ۵ ادامه داشت.»

وي درباره جزييات اين نشست اظهار کرد: «از هر اتحاديه دانشجويي ۶ نفر در اين جلسه حضور داشتند و سؤالات خود را مطرح کردند. رئيس قوه به تمامي سؤالات پاسخ دادند و از پيشنهادات نيز استقبال کردند.»

در اين ميان، هيچ خبري از مسئولين دولت تدبير و اميد در روز دانشجو نبود. مسئولين دولتي ترجيح دادند با تحريم خودخواسته و غيرمستقيم فضاي دانشگاه، از پرسش هاي دانشجويان بر حذر بمانند. «حسن روحاني» هم برخلاف سياق روساي جمهور در ايران که معمولا بنابر رسم نانوشته اي، هر ساله روز دانشجو را در دانشگاه هاي مستقر در پايتخت - به عنوان مراکز پر جوش و خروش تر دانشجويي - سپري مي کنند، امسال ترجيح داد، روز دانشجو را تقريبا يک هفته زودتر، آن هم در حاشيه سفر استاني اش به سيستان و بلوچستان، با حضور در دانشگاه اين استان گرامي بدارد.

از حسن روحاني که گذر کنيم، از ديگر مسئولين دولتي هم عملا خبري نبود. «محمود واعظي» رئيس دفتر رئيس جمهور هم ترجيح داد، روز دوشنبه ۲۰ آذر راهش را از دانشگاه به سمت خبرگزاري ايسنا - به عنوان خبرگزاري همسو با سياست هاي دولت - کج کند.

به نظر مي رسد، حسن روحاني و سيستم تحت امرش در قوه مجريه، اکنون که در دور دوم و آخر سيادت شان بر پاستور قرار گرفته اند، ‌ديگر دغدغه مندي چنداني براي پاسخگويي به افکار عمومي در خود احساس نمي کنند و عملا حضور در محافل خصوصي بر حضور در محافل عمومي ترجيح داده شده است. شايد بر اساس همين مصلحت هم باشد که نهاد رياست جمهوري از يکم خرداد ماه امسال - يعني تنها سه روز پس از پيروزي در انتخابات رياست جمهوري ۹۶ - تاکنون ترجيح داده، نشست خبري ديگري براي رئيس جمهور برگزار نکند.  
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن