آخرین اخبار
کد مطلب: 168423
افزايش عوارض خروج معضل اساسي گردشگري
تاریخ انتشار : 1396/09/21 13:06:26
نمایش : 471
دبير انجمن دفاتر خدمات مسافرتي استان تهران گفت:افزايش عوارض خروج از کشور براي مسافران ايراني معضل اساسي در گردشگري است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرنگار مهر امير پويان رفيعي شاد در نشست آينده پژوهي بازاريابي و اقتصاد گردشگري که به مناسبت هفته پژوهش عصر روز گذشته در فرهنگسراي امام برگزار شد گفت: الگويي که در دنيا درباره گرفتن عوارض خروج از کشور اجرا مي شود اين طور است که يا عوارض نمي گيرند و يا اين عوارض به عنوان ماليات روي بليت محاسبه مي شود مثلا اگر کسي مسافت بيشتري به سفر مي رود عوارض بيشتري هم پرداخت مي کند و با توجه به قيمت بليت،  عوارض خروج هم مي پردازد. اما  سه برابر و يا چهار برابر شدن عوارض خروج از کشور براي مسافران ايراني معضل اساسي در گردشگري است. اگر سفر را به عنوان تغذيه روح معرفي مي کنيم و نه کالاي لوکس ، پس بايد زمينه هاي سفر هم هموار شود.

وي افزود: چه تعداد از افرادي که در طبقه متوسط هستند از سفرهاي ۶۰۰ هزار توماني ترکيه و گرجستان و ... استفاده مي کنند؟ با افزايش ۵۰ و يا ۷۰ درصدي عوارض به يک باره مي بينيد که با افزايش هزينه سفر مواجه شده ايد و چه بسا آنها نتوانند همين سفرها را هم بروند. چون اين عوارض نرخ سفر آنها را افزايش مي دهد. 

رفيعي شاد گفت: از فراکسيون گردشگري و فعالان  و نمايندگان خواسته ايم که در اين باره تجديد نظر شود و فقط گردشگر خروجي را به عنوان کسي که ارز از کشور خارج مي کند نبينيم . آنها سفيران ايران مي توانند باشند و ايران را تبليغ کنند. 

وي همچنين در بخش پرسش و پاسخ  درباره علت ورشکستگي آژانس هاي مسافرتي نيز گفت: علت آن مسائل داخلي مثل بيمه، ارزش افزوده ، عوارض کسب  و کار و ... است اين مسائل دامنگير بنگاههاي اقتصادي شده است  ورود  افراد غير  متخصص به گردشگري نيز علت هاي ديگر آن است. افرادي در اين حوزه وارد شده اند که هيچ پيش زمينه اي در حوزه گردشگري ندارند .

وي  درباره گردشگري حلال نيز گفت: اولين آرزوي ما اين است که گردشگري اسلامي ما معيارهاي درست داشته باشد. مگر در کشورمان چيزي که غير حلال باشد هم داريم که هميشه حرف از توسعه گردشگري حلال مي زنيم؟ ايران بهترين مقصد براي شيعيان و مسلمانان است اما چرا نمي توانيم آنها را جذب کنيم؟

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن