آخرین اخبار
کد مطلب: 168415
«روغن کانولا» براي سلامت روان مضر است
تاریخ انتشار : 1396/09/20 13:03:56
نمایش : 296
طبق نتايج يک مطالعه جديد، روغن کانولا، يکي از پرمصرف ترين روغن هاي گياهي در جهان، براي سلامت مغز مضر است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، محققان دانشگاه تمپل پنسيلوانيا دريافته اند مصرف روغن کانولا مي تواند توانايي حافظه و يادگيري را تضعيف کند. همچنين مصرف اين روغن با افزايش وزن در موش ها مرتبط بود.

دومنيکو پراتيکو، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «تاکنون مطالعات کمي به بررسي تاثير مصرف اين روغن بخصوص بر مغز پرداخته اند.»

محققان با تمرکز بر تاثير روغن کانولا بر عملکرد مغز به بررسي اختلال حافظه و تشکيل پلاک هاي آميلوئيد و کلافه هاي نوروفيبريل در مدل موش هاي مبتلا به آلزايمر پرداختند.

پلاک هاي آميلوئيد و تائو فسفريل دار شده که مسئول تشکيل کلافه هاي نوروفيبريل تائو هستند، در اختلال عملکرد نوروني و فساد و زوال حافظه در آلزايمر نقش دارند.

محققان در اين پژوهش موش ها را در سن شش ماهگي و قبل از ابتلا به علائم آلزايمر به دو گروه تقسيم کردند.

به يک گروه رژيم غذايي عادي داده شد و گروه ديگر با رژيم غذايي حاوي دو قاشق غذاخوري روغن کانولا در روز تغذيه شدند.

سپس محققان حيوانات را در طول ۱۲ ماه ارزيابي کردند. يکي از تفاوت هاي مشاهده شده در اين دو گروه حيوانات مربوط به اضافه وزن در گروه مصرف کننده روغن کانولا بود.

«آزمايشات ماز» براي ارزيابي حافظه کاري، حافظه کوتاه مدت و توانايي يادگيري بر روي حيوانات انجام شد. نتايج نشان داد موش هاي که روغن کانولا در طول دوره ۶ ماهه مصرف کرده بودند دچار اختلالاتي در حافظه کاري شان بودند.

يافته ها بيانگر اين مطلب است که مصرف بلندمدت روغن کانولا براي سلامت مغز مفيد نيست.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن