آخرین اخبار
کد مطلب: 168408
بروز ۹۳ درصد سرطان‌ها از طريق عوامل محيطي
تاریخ انتشار : 1396/09/19 12:31:40
نمایش : 213
يک سرطان شناس با بيان اينکه ۹۳ درصد سرطان‌ها از طريق عوامل محيطي ايجاد مي شود گفت: سرطان سينه و معده شايع ترين نوع سرطان در زنان و سرطان معده، روده بزرگ و پروستات شايع ترين نوع در مردان است.

به گزارش بام ايران خبر ؛  دکتر ناصر پارسا متخصص سرطان و پژوهشگر علم ژنتيک در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينکه سرطان يکي از ۳۳ هزار بيماري است که در اطرافمان وجود دارد، اظهار داشت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني؛ اگر افراد در سطح زندگي شان اصلاحاتي انجام دهند؛ درصد ابتلا به بيماري سرطان ۴۰ درصد کاهش مي يابد.

وي با اشاره به اينکه دخانيات از عوامل ابتلا به سرطان محسوب مي شود گفت: در دود سيگار و قليان بيش از ۴ هزار مواد شيميايي وجود دارد که حدود ۷۰ مورد از آنها سرطان‌زا است.

پارسا ادامه داد: يک وعده‌ قليان برابر با صد نخ سيگار ضرر دارد. دود قليان ۱۲ نوع سرطان ايجاد مي‌کند و مشروبات الکي نيز ضررهاي متعددي به دستگاه گوارش وارد مي کند.

اين سرطان شناس اظهار کرد: رژيم غذايي  تاثير بسزايي در ايجاد سرطان دارد. هر فرد مي بايست در طول هفته فقط دو وعده گوشت قرمز مصرف کند و در عوض ماهي، سبزيجات و ميوه ها را در برنامه غذايي خود بگنجاند.

وي با بيان اينکه مواد راديو اکتيو، پنبه نسوز و نور فرابنفش خورشيد از جمله عوامل محيطي ايجاد سرطان هستند، تصريح کرد: ورزش کردن از ايجاد سرطان جلوگيري مي کند و توصيه مي کنم هر فرد روزانه يک ساعت ورزش و پياده روي را انجام دهد.

اين سرطان شناس اظهار کرد: ۷ درصد  سرطان ها از طريق وراثت و ۹۳ درصد آنها از طريق عوامل محيطي ايجاد مي شود. محيط زيست، آلودگي هوا و  تغذيه نامناسب باعث سرطاني شدن يک سلول و به طبع گسترش آن به سراسر بدن مي شود. از زماني که اولين جهش هاي ژنتيکي در سلول اتفاق مي افتد تا وقتي که يک سلول به سلول سرطاني تبديل شود حدود ۷ سال طول مي کشد.

پارسا افزود: ما به طور کلي ۲۷۰ نوع سرطان داريم که در تعدادي از آنها در ايران نسبت به بقيه شايع‌تر است. سرطان سينه، سرطان معده و سرطان شش شايع ترين نوع سرطان در زن هاست و در آقايان سرطان معده، روده بزرگ و پروستات به ترتيب شايع ترين نوع سرطان در کشور است.

وي در آخر گفت: بديهي ست هرچه سرطان زودتر تشخيص داده شود، راحت تر و سريع تر درمان مي شود. در گذشته نحوه‌ي درمان سرطان به ترتيب؛ جراحي، شيمي درماني، اشعه درماني بود ولي امروزه ايمني تراپي نيز به آنها اضافه شده که در اين روش گلبول هاي سفيد آنقدر تقويت مي شوند که بتوانند با سلول هاي سرطاني مبارزه کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن