آخرین اخبار
کد مطلب: 168405
سازمان هدفمندي يارانه‌ها تبديل به صندوق رفاه اميد مي شود
تاریخ انتشار : 1396/09/19 11:56:53
نمایش : 230
رئيس‌جمهور با بيان اينکه سازمان هدفمندي يارانه ها تبديل به صندوق رفاه اميد مي شود، گفت: شرايط جديد براي يارانه جديد به وجود مي آيد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران امروز در جلسه تقديم لايحه بودجه سال ۹۷ به مجلس اظهار کرد: اميدواريم تا آغاز دهه فجر و ۱۲ بهمن، لايحه بودجه به صورت قانون در اختيار دولت قرار بگيرد.

وي با بيان اينکه لايحه بودجه امسال با بودجه‌هاي سال‌هاي گذشته متفاوت است، افزود: به خوبي روشن شده که بودجه تنها يک فهرست درآمدي و هزينه‌اي نيست بلکه بودجه بُرشي از برنامه چهار ساله دولت است.

رئيس‌جمهور افزود: من به محضر ملت ايران و شما نمايندگان مجلس عرض مي‌کنم که تمام وعده‌هاي اصلي دولت دوازدهم در انتخابات ارديبهشت ماه ۹۶ در اين لايحه تبلور دارد و بودجه ۹۷ به معناي آغاز اجراي برنامه‌هاي دولت دوازدهم است.

روحاني خاطرنشان کرد: تمام وعده‌هايي که دولت به مردم داده و در ايام انتخابات مورد مطالبه بوده که شامل اشتغال، رشد اقتصادي، رفع فقر، کاهش نابرابري‌ها و تحرک در طرح‌هاي اصلي و مهم و حضور بخش خصوصي در اقتصاد بوده، در اين لايحه به خوبي مشاهده مي‌شود.

وي با بيان اينکه در تبصره‌هاي ۱۴، ۱۸ و ۱۹ لايحه بودجه ۹۷ شاهد يک تحول بزرگ خواهيد بود، ادامه داد: دولت روند جديدي را آغاز کرده و در سال‌هاي بعد نيز ادامه خواهد داد.

پايه اصلي بودجه 97، شفافيت است

رئيس‌جمهور تصريح کرد: پايه اصلي بودجه امسال، شفافيت است و پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها بر مبناي عملکرد سه ماهه آنها صورت مي‌گيرد.

روحاني با اشاره به اشکالات نظام بودجه‌اي فعلي کشور گفت: تاکنون اين‌طور بوده است که يک دستگاه مي‌گفت، من در سال گذشته هزار تومان گرفتم و ۹۰۰ تومان خرج کردم و امسال ۱۰ درصد از سال قبل بايد بيشتر بگيرم؛ يعني ۱۱۰۰ تومان، اما کسي که صرفه‌جويي مي‌کرد، کمتر هم بودجه دريافت مي‌کرد؛ لذا رقابتي براي هزينه کردن بودجه و تسلسلي براي گرفتن اعتبار شروع شده بود و نمي‌دانستيم که يک ارائه يک خدمت چقدر براي دولت هزينه دارد.

وي با تأکيد بر اينکه نظام بودجه‌ريزي بايد بر مبناي عملکرد و نتيجه باشد، نه بر مبناي هزينه پارسال، تصريح کرد: اين روند در بودجه ۹۷ آغاز شده است؛ به گونه‌اي که حدود ۳۴ درصد بودجه‌اي که امروز تقديم مي‌شود، به صورت عملياتي است و اين ميزان بايد ادامه يابد تا در سال‌هاي آينده به طور کامل نظام بودجه‌اي به صورت عملياتي شود.

رئيس‌جمهور افزود: در لايحه بودجه ۹۷، در بخش استاني ۱۰۰ درصد بودجه به صورت عملياتي تعريف شده است.

روحاني با اشاره به افزايش اختيارات استان‌ها در لايحه بودجه سال آينده گفت: براي سال‌ آينده ۲۴ درصد بودجه هزينه‌اي و ۳۰ درصد بودجه عمراني در اختيار استان‌ها قرار مي‌گيرد تا استان‌ها خودشان مديريت کنند و نمايندگان مجلس در استان خودشان بهتر بتوانند بر کار استاندار و برنامه‌ريزان نظارت کنند.

وي با بيان اينکه سازمان برنامه و بودجه در اين زمينه مسئوليت سنگيني بر عهده دارد و بايد با شدت نظارت کند، اظهار داشت: مشکل ديگر نظام بودجه‌اي فعلي اين است که در سال‌هاي گذشته رديف اندر رديف ايجاد مي‌شد و مثلاً دو تا برادر در يک دستگاه دو رديف بودجه‌اي ايجاد مي‌کردند و پسرعموي آن ها هم رديف ديگري مي‌گرفت، اما رديف‌ها در بودجه امسال کاهش يافته است.

رئيس‌جمهور خطاب به نمايندگان مجلس تصريح کرد: حتماً به شما مراجعه مي‌کنم و فشار مي‌آورم، لذا حتماً بايد نظارت کنيم که اين رديف‌ها کجا مي‌رود و چگونه هزينه مي‌شود.

روحاني گفت: اگر اين رويه بودجه‌اي ادامه يابد، شايد اين دولت بتواند کشور را به گونه‌اي اداره کند، اما دولت بعد نمي‌تواند کشور را اداره کند.

وي تأکيد کرد: در دولت يازدهم تلاش ما ايجاد يک آرامش و ثبات اقتصادي بود و مي‌خواستيم اين قطار بر روي ريل قرار بگيرد.

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود گفت: در سال‌هاي گذشته از آغاز نگران رشد بوديم، چرا که در گذشته با رشد منفي مواجه بوديم. تلاش ما اين بود که اقتصاد داراي رشد، تورمش قابل مهار و اشتغال قابل قبول داشته باشد و صندوق‌هاي بازنشستگي در مسير درست خود قرار بگيرد و بودجه‌ريزي ما علمي، عملياتي و با شفافيت نظارت باشد.

روحاني افزود: اگر بخواهم بودجه امسال را در يک جمله خلاصه کنم، «بودجه سال ۹۷، بودجه‌اي بر مبناي اشتغال فراگير و بر مبناي رفع فقر و ايجاد عدالت خواهد بود». شرايط ما در گذشته به گونه‌اي بود که دولت مي‌بايست مسير اقتصاد را در مسير رشد و توسعه قرار بدهد. به جز سال ۹۲، ما در تمام دولت يازدهم، رشد مثبت داشتيم.

سالانه رشد اقتصادي بالاي پنج درصد؛ هدف گذاري دولت دوازدهم

وي ادامه داد: خوشبختانه در فصل اول امسال آنچه در مقايسه با سال گذشته در رشد اقتصادي به ما اعلام مي‌شود، ۷ و با نفت ۶.۵ است. هدفگذاري ما در تمام دولت دوازدهم اين خواهد بود که سالانه رشد اقتصادي بالاي پنج درصد داشته باشيم. البته در اين زمينه بايد تلاش و سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي انجام شود.

رئيس‌جمهور با اشاره به مهار تورم در دولت يازدهم گفت: هدف ما اين بود که تورم يک رقمي شود. ما مي‌خواستيم که در سال پاياني تورم يک رقمي شود، اما يک سال زودتر اين اتفاق افتاد و تا امروز هم تورم يک رقمي باقي مانده است و تلاش ما اين است که اين موضوع را ادامه دهيم.

روحاني با اشاره به مسئله اشتغال تصريح کرد: مشکل بزرگي در اشتغال پيش‌روي ماست که در زمان انتخابات، يکي از خواسته‌هاي اصلي مردم، اشتغال بود. همه کانديداها هم به مردم وعده اشتغال مي‌دادند و مي‌گفتند که ما رقم اشتغال را سرعت مي‌دهيم.

وي اظهار داشت: در دو فصل آغازين امسال نسبت به سال گذشته اشتغال خالص ما ۷۵۰ هزار است که رقم بسيار خوبي است. البته اين اشتغال با رقم نيروهاي فعال در بازار کار فاصله دارد اما پيش‌بيني ما اين است که در سال آينده نيروهاي فعال براي بازار کار حدود ۸۴۰ هزار نفر باشد.

رئيس‌جمهور تصريح کرد: ما بايد حرکت بزرگي را براي اشتغال داشته باشيم. در لايحه بودجه امسال يک مسئله مهم، اشتغال است و شما مي‌بينيد که ما با درآمدي که پيش‌بيني کرده‌ايم و با اهرم کردن اين درآمد براي استفاده از صندوق توسعه ملي و همچنين تسهيلات بانک‌ها، اين سه با هم رقم بزرگي را براي اشتغال در اختيار ما قرار مي‌دهد.

روحاني با بيان اينکه ما تجربه بدي در اشتغال داشته‌ايم، گفت: هر دولتي که مي‌خواست وارد موضوع اشتغال شود و وامي را تقسيم کرد، به نتيجه مثبت نرسيد. تلاش ما براي اشتغال اين است که تسهيلات بانکي را در امور خاص و ويژه کاهش بدهيم.

وعده حرکت بسيار پرشتاب در اشتغال

وي ادامه داد: در برخي موارد، وظيفه‌اي که کارفرما براي پرداخت بيمه دارد، ما بايد آن را متقبل شويم تا شاهد حرکت ارزشمند در بخش اشتغال باشيم. اگر لايحه پيشنهادي دولت در مجلس به همين صورتي که ما پيشنهاد داديم به تصويب برسد، من به ملت اعلام مي‌کنم که در سال آينده شاهد حرکت بسيار پرشتاب در اشتغال خواهيم بود.

رئيس‌جمهور گفت: اينکه من خواهش مي‌کنم بودجه را تا تاريخ ۱۲ بهمن به دولت بازگردانيد، به خاطر اين است که امسال براي تدوين آئين‌نامه‌هاي اين بودجه، نياز به زمان بيشتر داريم. در بخش اشتغال موارد خاصي، بيشتر مورد نظرمان است.

روحاني در ادامه با اشاره به صنعت مسکن افزود: صنعت مسکن مي‌تواند در اشتغال پيشتاز باشد. اين صنعت صدها شغل در کنار خود به دنبال دارد. در سال‌هاي گذشته با وجود مثبت بودن رشد پولي کشور، رشد در بخش مسکن منفي بود. از زمستان پارسال اين حرکت اصلاح شد و به سمت رشد مثبت در مسکن رفتيم.

وي اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال، رشد مسکن  مثبت 7 بود و رشد بخش معدن که نياز به تحرک داشت، ۵ درصد بود. اول بايد مسکن مردم را تأمين کنيم، دوم مسکن مردم را بازسازي کنيم و بافت فرسوده را از ميان برداريم، سوم امنيت جاني در بخش مسکن براي مردم ايجاد کنيم و چهارم نشاط لازم را به جامعه بازگردانيم؛ همه اينها را در طرحي به نام «بازسازي در بافت فرسوده و حاشيه شهرها» مي‌توانيم داشته باشيم.

رئيس‌جمهور گفت: ما اگر به بيابان رفتيم و ۴۰ کيلومتر بيرون از شهر، يک زمين صافي را پيدا کرديم و روي آن برجي را بالا برديم، اين تازه ابتداي گرفتاري است؛ در اين صورت جاده، آب، گاز، مدرسه، مسجد و کلانتري آن کجا مي‌رود؟

وي ادامه داد: يک خطاي ما اين بود که در دولت‌هاي گذشته رفتند بيابان‌ها را تبديل به مسکن کردند؛ مسکن براي خود جا دارد. وسط شهر تهران يا کلانشهرهاي ديگر، ساختمان‌هاي ۵۰ يا ۶۰ متري که ساخت قديم است، با يک زلزله ويران مي‌شود. ما بايد مسکن مناسب بسازيم و مردم را به آن منتقل کنيم و اين مسئله نيازمند بودجه نيست. اين نياز ندارد که ما به صندوق پولي و بانک‌هايمان دست ببريم. مشکل مسکن مهر اين نيست که پايه‌اش سُست يا سِفت است؛ اين مسئله دوم است. مسکن مهر از چه پولي درست شد، اين بايد جواب داده شود. استقراض از بانک مرکزي خطاي بزرگ است.

مسکن مهر از جيب فقرا درست شد

روحاني افزود: مسکن مهر از جيب فقرا درست شد، چرا که پايه‌ پولي بالا رفت. در مسکن مهر، راه اشتباهي انتخاب شد. ريشه مسکن مهر غلط بود. ما بايد مسکن مردم را به طور صحيح، درست کنيم. براي اين مسئله نيازمند پول بانک مرکزي نيستيم. ما بايد سرمايه‌دار را بياوريم و زمين را در اختيارش قرار دهيم تا دو برابر مسکني که در آن محله وجود دارد بسازد و مسکن را به متقاضيان تحويل داده و در برابر، مسکني که باقي مي‌ماند، به عنوان هم سرمايه‌گذاري و هم سود برداشت مي‌شود.

دست رزمندگان اسلام و مقاومت را مي بوسيم

روحاني گفت: ما در سالهاي اخير ثبات و امنيت را به منطقه بازگردانديم، دست رزمندگان اسلام و مقاومت را مي بوسيم چرا که آنها استکبار جهاني را مأيوس کردند، عراق و سوريه را امن کردند، ان شاءالله در آينده يمن هم امن خواهد شد. البته نمي خواهم بگويم که مشکلات امنيتي حل شده و تمام شده است اما پايه هاي اصلي تروريسم در منطقه فروريخته است.

رئيس جمهور اظهار داشت: امروز روزي است که ما بايد در اين منطقه در ابعاد سياسي- اقتصادي- فرهنگي فعال شويم، در کشورهاي مختلف عراق، سوريه، افغانستان در تمام اين کشورها مي توانيم در اين زمينه فعال شويم، پس ما نياز به تحرک براي صادراتمان داريم.

عربستان بمباران يمن را از فردا قطع کند

وي با بيان اينکه بخش بزرگي از اشتغال در کشور بر پايه صادرات پيش مي رود، تصريح کرد: اگر يک کشوري در همسايگي ما است و متأسفانه زياد حرف مي زند و بي منطق هم مي گويد، ما با آن کشور هم مشکلي نداريم. عربستان به عنوان کشور همسايه ما بمباران يمن را از فردا قطع کند و از حالت رکوع در برابر اسرائيل خارج شود، مستقيم بايستد و اتکايش بر ملت خودش باشد.

روحاني ادامه داد: ما کلاً دو نوع قطع از عربستان مي خواهيم، قطع ارتباط با صهيونيست ها و قطع بمباران يمن و ما ديگر با عربستان مشکلي نداريم و مي توانيم روابط خوبي با آنها داشته باشيم اما آنها بايد آغازگر کار باشند.

رئيس جمهور يادآور شد: ما به دنيا اعلام مي کنيم که روابط ما با جهان براساس عهد ما است. ما پيمان شکن نيستيم، ما آمريکا نيستيم که چنين کاري کنيم. ما به سختي پيمان مي بنديم، به سختي قراردادي را امضاء مي کنيم اما اگر امضاء کرديم پاي آن مي ايستيم و به عهد خود وفا مي کنيم.

وي تأکيد کرد: ما مسلمان و ايراني هستيم و فرهنگ بلند و قديمي داريم، ما آغازگر نقض برجام نبوده و نخواهيم بود البته اگر روزي آنها بخواهند آن را نقض کنند، غصه اي نداريم چرا که اقدامات لازم را پيش بيني کرده ايم.

روحاني گفت: ما امروز در سايه برجام دو تحول بزرگ را در اقتصاد تجربه مي کنيم، يکي از آنها کاهش نرخ سود تسهيلات است، سرمايه گذاري وقتي در کشور ما انجام مي شود که سرمايه گران نباشد چرا که اگر بخواهيم با دنيا رقابت کنيم و صادرات غيرنفتي را افزايش دهيم بايد سرمايه را ارزان کنيم.

رئيس جمهور با بيان اينکه دومين تحول بزرگ اقتصادي در کشور، سرمايه گذاري خارجي است، اظهار داشت: امروز سرمايه گذاري خارجي آسان تر از گذشته در کشور انجام مي شود. ما قراردادهايي را که با دولت ها و بانک هاي اروپايي و آسيايي بسته ايم ده ها ميليارد تومان اعتبار در اختيار ما قرار داده که ما مي توانيم از آنها بهره برداري کنيم و با استفاده از اين سرمايه و سرمايه هاي داخلي مي توانيم اشتغال بزرگي را در کشور ايجاد کنيم.

وي خاطرنشان کرد: ما از طريق اصلاح قيمت ها، رقمي را که به دست مي آوريم معادل آن را از صندوق توسعه خواهيم گرفت و بانک هم سهم خود را در کار خواهد گذاشت و اين مي تواند منجر به افزايش اشتغال و صادرات غيرنفتي در کشور شود.

اشتغال و رفع فقر، محور اصلي بودجه ۹۷

روحاني گفت: اولين ويژگي بودجه سال ۹۷، بحث اشتغال است که مهمترين نکته اي است که در اين بودجه قرار داده ايم و دولت به مردم اعلام مي کند که ما سال آينده با تجهيز اين منابع مي توانيم حرکت بزرگي را در اشتغال ايجاد کنيم.

رئيس جمهور ادامه داد: مسئله رفع فقر هم در بودجه لحاظ شده است و در تبصره ۱۴ بودجه اساساً براي اين است که ما بتوانيم به هدف رفع فقر مطلق برسيم. ما براي اولين بار يک قدم بسيار مهم و بزرگ براي استانداردسازي زندگي مردم در بخش اقشار ضعيف در سال آينده برخواهد داشت.

وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: اولين قدم هايي را که مي تواند وعده هايي که به مردم داده ايم را محقق کند، در اين بودجه لحاظ شده است. رفع فقر مطلق از بودجه ۹۷ آغاز مي شود. همه شما و ما نگران فقرا در جامعه هستيم و حق هم داريم چرا که مي بينيم اقشاري در اين کشور وضعيت خوبي براي زندگي ندارند.

رئيس جمهور با بيان اينکه نرخ تسهيلات بانکي ۳ درصد کاهش يافت که بايد ادامه يابد گفت: در سرمايه گذاري خارجي تحولات بزرگي آغاز شده است.

وي با بيان اينکه اشتغال و رفع فقر، محور اصلي بودجه ۹۷ است، افزود: رفع فقر مطلق از بودجه ۹۷ آغاز مي شود؛ حداقل استاندارد مناسب براي زندگي مردم از سال آينده تعريف و در برخي استانها آزمايشي آغاز مي شود و در اين مسير نظام تامين اجتماعي را سال آينده به طور گسترده آغاز مي کنيم.

روحاني با اشاره به طرح تحول سلامت در بودجه سال ۹۷ عنوان کرد: در بودجه سال آينده طرح تحول سلامت مورد توجه جدي خواهد بود.

سازمان هدفمندي يارانه ها تبديل به صندوق رفاه اميد مي شود

روحاني با بيان اينکه سازمان هدفمندي يارانه ها تبديل به صندوق رفاه اميد مي شود، گفت: شرايط جديد براي يارانه جديد به وجود مي آيد. بايد همديگر رو ياري کنيم تا نيازهاي مردم را براورده کنيم.   هر آنچه براي تبصره ۱۴ بدست مي آوريم يا براي رفع مطلق و يا براي بخش سلامت هزينه مي کنيم.

رئيس جمهور با اشاره به ۶ هزار طرح ملي و ۶۵ هزار طرح نيمه تمام بر زمين مانده در کشور گفت: در تبصره ۱۹ بودجه به اين موضوع اهتمام مي کنيم و در اين مسير درخواست مي کنيم از ۳۲ درصد درآمد نفت که به صندوق ريخته مي شود ۱۲ درصد به طرحهاي بزرگ اختصاص يابد.

وي با اشاره به مشکلات برخي از سپرده گذاران بانکي، گفت: اين موضوع ۳ تا ۴ ميليون خانواده را درگير مشکلات موسسات مالي و اعتباري کرده بود که با کمک مقام معطم رهبري، روساي قوا، شواريعالي امنيت ملي و بانک مرکزي مشکل ۹۸ درصد سپرده گذاران را حل کرديم.

روحاني افزود: نبايد بگذاريم بي نظمي هاي پولي گذشته تکرار شود، بانک مرکزي هر اختياري بخواهد مي دهيم، ۳ ميليارد دلار از صندوق براي اصلاح نظام بانکي و ۲.۱۵ ميليارد دلار براي حل مشکلات زيست محيطي و آلودگي هوا نيازمنديم.

رئيس جمهور با بيان اينکه تحول در بهره وري از آب بويژه در بخش کشاورزي ادامه مي يابد، ادامه داد: وضع صندوقهاي بازنشستگي درست نيست؛ اين گونه مشکلات از آسمان و بيرون مرزها نيامده است. صندوق بازنشستگي، صندوق تامين اجتماعي و بانکها بايد از بنگاهداري دست بردارند و سهام بنگاهها را بفروشند.

هر قدمي که بتوانيم براي حمايت از ملت فلسطين بر مي داريم

وي با اشاره به اينکه بعد از آنکه توطئه ابرقدرت‌ها براي مسلط کردن تروريست‌ها در منطقه با شکست مواجه شد، گفت: امروز آمريکا با کمک صهيونيسم توطئه جديدي را آغاز کرده است، توطئه جديد آنها تعرض به قدس شريف است اما در برابر توطئه آمريکا و استکبار جهاني و صهيونيسم، نه ساکت هستيم و نه ساکت خواهيم ماند.

روحاني تاکيد کرد: هر قدمي که بتوانيم براي حمايت از ملت فلسطين و جايگاه مقدس بيت‌المقدس - سرزمين مسلمانان که پيامبر از آنجا به آسمان‌ها عروج کرد- برمي‌داريم.

رئيس‌جمهور در پايان خاطرنشان کرد: فلسطين آرمان ما بوده و هست و در برابر حراست از حقوق ملت فلسطين در تمام لحظات امروز و آينده بر اين آرمان خود خواهيم ماند، آمريکا و رژيم صهيونيستي در اين توطئه موفق نخواهند بود و انشاءالله ملت‌هاي مسلمان روزي قدس را آزاد خواهند کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن