آخرین اخبار
کد مطلب: 168400
حرکت کُند براي مهمترين انتخابات ورزش/ هيات اجرايي چه مي‌کند؟
تاریخ انتشار : 1396/09/18 11:32:21
نمایش : 202
انتخابات کميته ملي المپيک در حالي پيش رو است که جز تعيين تاريخ، استعلام اساسنامه‌اي و مشخص کردن سرفصل‌هاي انتخاباتي، هيچ اقدام ديگري براي آن انجام نشده است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، فقط ۳۹ روز به برگزاري انتخابات کميته ملي المپيک باقي مانده است اما در رابطه با اين انتخابات تعيين کننده هيچ برنامه ريزي و زمان بندي دقيقي به جهت مشخص شدن چگونگي شرايط و ورود به آن انجام نشده و همين مسئله از حالا اين انتخابات و حتي برگزاري سرِوقت آن را با چالش اما و اگر مواجه کرده است. 

کميته ملي المپيک بعد از وزارت ورزش، بزرگترين و تاثيرگذارترين نهاد ورزشي کشور به حساب مي آيد که بر خلاف وزارتخانه تمام تصميم گيرندگان آن در مجمع انتخاباتي و از طريق راي گيري ميان اعضاي آن مشخص و معرفي مي شوند. با اين حساب انتخابات پيش رو که قرار است ۲۵ دي ماه برگزار شود، مهمترين انتخابات ورزش کشور به حساب مي آيد که خروجي آن در سرنوشت چهار سال آينده ورزش کشور تاثير مستقيم و پررنگي دارد اما مشخص نيست که با وجود اين اهميت و سنگيني وزنه آن، چرا برنامه هاي انتخاباتي با اين کُندي و بي توجهي پيش مي رود؟!

رايزني ها و مهره چيني ها براي مهمترين پست هاي کميته ملي المپيک از خيلي وقت پيش آغاز شد طوريکه هفته هاست از  گزينه رد شده مجلس براي تصدي پست وزارت ورزش در دولت يازدهم يعني رضا صالحي اميري به عنوان گزينه اصلي رياست کميته نام برده مي شود و خبر هايي هم شنيده مي شود از تلاشي که برخي مسئولان فعلي کميته براي بقا و خارج نشدن از سيستم دارند؛ دبير کلي پستي است که بيشترين مدعي را دارد و جالب که برخي از آنها با اعضاي مجمع براي گرفتن راي اعتماد از آنها وارد مذاکره شده اند.

در کل اينکه لابي مدعيان پست و مقام  در کميته ملي المپيک براي موفقيت در انتخابات آتي اين کميته بعضا به مراحل جدي و تعيين کننده اي هم رسيده در حاليکه اصلا مشخص نيست برخي از اين افراد مجوز کانديدا شدن خواهند گرفت يا نه؟ چراکه هنوز اصلي ترين کارها براي برگزاري انتخابات سالم و بي حاشيه که در تعيين حضور يا عدم حضور آنها در مجمع نيز تعيين کننده خواهد بود هنوز انجام نشده است؟ 

۲۵ دي ماه زماني بود که اعضاي هيات اجرايي کميته ملي المپيک در نشست ۲۰ آبان ماه خود براي تعيين آن به عنوان زمان برگزاري مجمع انتخاباتي به توافق رسيدند. بعد از قطعي کردن اين تاريخ و طي يک ماه گذشته به جز استعلام صورت گرفته براي برگزاري انتخابات با اساسنامه مصوب ۱۳۹۲ و تعيين سرفصل هاي مجمع انتخاباتي که در همين نشست هفته گذشته انجام شد، هيچ اقدام ديگري براي انتخابات مهم ورزش ايران انجام نشده در حاليکه فقط ۳۹ روز به برگزاري آن باقي مانده است. 

در اين فاصله کمِ باقي مانده بايد کانديداها در مهلتي تعيين شده نسبت به ثبت نام خود در پست موردنظرشان اقدام کنند. افراد متقاضي کانديدا شدن هم بر اساس عضويت در مجمع، حق ثبت نام پيدا مي کنند. پنج نفر از اعضاي مجمع هم کارشناسان خبره در بازي هاي المپيک هستند که بايد با انتخاب هيات اجرايي مشخص شوند و ...؛ اينها در کنار تهيه آئين نامه انتخاباتي اقداماتي است که براي انتخابات سرنوشت ساز ورزش انجام شود اما هنوز در مورد هيچ بحثي انجام نشده که نتيجه اي هم داشته باشد. 

خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که در نشست هفته گذشته هيات اجرايي کميته ملي المپيک به خاطر غيبت سه نفر از اعضا (پولادگر، دبير و خادم) در رابطه با آئين نامه انتخاباتي هيچ صحبتي نشد و تصميم گيري در اين زمينه به نشستي موکول شد که همه اعضا حضور داشته باشند؛ اما مگر نه اينکه جلسات هيات اجرايي با حضور ۶ نفر از ۱۱ عضو رسميت پيدا مي کند ؟ و طبق اساسنامه (ماده ۱۸ - جلسات هيات اجرايي) تصميمات اتخاذ شده با کسب اکثريت (نصف به علاوه يک) اعضاي حاضر در جلسه تصويب خواهد شد؟ با اين اوصاف دليل وقت کُشي براي برگزاري بدون ابهام انتخابات کميته ملي المپيک چيست؟

به گزارش مهر، وزارت ورزش بعد از تعيين زمان برگزاري انتخابات کميته ملي المپيک با مشخص کردن تاريخ مجمع انتخاباتي فدراسيون هاي مختلف، همکاري خود را براي برگزاري به موقع انتخابات ۲۵ دي ماه نشان داد - البته زمان برگزاري انتخابات برخي فدراسيون ها به گونه اي است که شايد روساي آنها نتوانند براي کانديدا شدن در زمان تعيين شده اقدام کنند -، در واقع از حيث هم شرايط براي انتخابات کميته ملي المپيک تا حد زيادي مهيا شده است اما ظاهرا اين خود کميته است که برگزاري انتخاباتش را ناديده گرفته تا آنجا که هنوز هيچ اقدام مهمي براي آن انجام نداده است.

جالب اينکه کيومرث هاشمي در اولين گفتگوي خود در سال جاري که بعد از تحويل سال و با خبرنگار مهر داشت، برگزاري انتخابات را يکي از مهمترين برنامه هاي امسال کميته معرفي کرد و تاکيد داشت به اينکه نام نويسي از کانديداها چندماه قبل از برگزاري انتخابات انجام شود اما ... . 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن