آخرین اخبار
کد مطلب: 168384
۷۰ درصد موارد تعويض مفصل زانو در زنان انجام مي‌شود
تاریخ انتشار : 1396/09/13 13:37:21
نمایش : 320
دبير انجمن جراحي زانو، آرتروسکوپي و آسيب‌هاي ورزشي ايران با اشاره به اينکه70درصد تعويض مفصل زانو در زنان انجام مي شود، گفت: سالانه در کشور حدود ۱۰ هزار عمل تعويض مفصل زانو انجام مي‌شود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، دکتر محمدحسين ابراهيم زاده در ارتباط با شايع‌ترين بيماري‌هاي مرتبط با زانو اظهار داشت: آرتروز يا ساييدگي مفصل زانو در سنين سالمندي و از دهه ۵۰ زندگي به بعد بروز مي‌يابد و در واقع اين بيماري از شايع‌ترين مشکلات مرتبط با زانو است.

وي افزود: آرتروز يا ساييدگي مفصل زانو کاهش سطح کيفيت زندگي، افزايش وزن و بيماري هاي ثانويه را به همراه دارد همچنين در جوانان آسيب هاي ورزشي مي‌تواند دليل بروز آرتروز باشد.

دبير انجمن جراحي زانو، آرتروسکوپي و آسيب‌هاي ورزشي ايران گفت: درمان اين بيماري بستگي به شدت آن دارد که در مراحل پيشرفته تعويض مفصل زانو انجام مي‌شود.

همچنين حداقل ۱۰۰ متخصص جراحي زانو در کشور فعال هستند و اعمال جراحي زانو را به صورت پيچيده و تخصصي براي بيماران انجام مي‌دهند.ا

ابراهيم زاده ادامه داد: بيمه‌ها هزينه‌هاي جراحي تعويض مفصل زانو را به صورت کامل پرداخت نمي‌کنند و اين در حالي است که هزينه خريد پروتز تنها ۷ تا ۱۰ ميليون تومان بوده و هزينه بستري و جراحي در يک بيمارستان خصوصي نيز ۱۰ ميليون تومان است.

وي افزود: طرح تحول اجراي آن در بيمارستان‌هاي دولتي انجام شد ولي به دليل در نظر نگرفتن منابع، ايجاد تعهدات بيش از توان براي دولت ،اجراي اين طرح در بيمارستان‌هاي دولتي هم مشکل ساز شد چرا که اجراي اين طرح خيلي کارشناسي شده  و هدفمند نبود و در تامين منابع با مشکلات جدي همراه شده است.

دبير انجمن جراحي زانو، آرتروسکوپي و آسيب‌هاي ورزشي ايران با اشاره به اينکه ابتداي اجراي اين طرح عمل تعويض مفصل زانو با هزينه هاي بسيار کم در بيمارستان‌هاي دولتي انجام شد، افزود: ولي پس از آن بيمه ها با کمبود منابع اقتصادي  مواجه شدند و منابع يارانه اي طرح نيز به خوبي پيش‌بيني نشده بود بنابراين تعداد عمل هاي جراحي با هزينه اندک به حداقل رسيد.

وي افزود: سالانه در کشور کمتر از ۱۰ هزار عمل تعويض مفصل زانو انجام مي‌شود که معمولاً آرتروز زانو بيشترين دليل اين مسئله به شمار مي‌رود. همچنين زنان بيشتر با اين مشکلات همراه هستند بطوريکه آمار زيادي از تعداد جراحي‌هاي مفصل زانو را به خود اختصاص داده‌اند.
 دکتر ابراهيم زاده با اشاره به اينکه پوکي استخوان، سبک زندگي شهري و کاهش فعاليت پايين در زنان مي‌تواند سبب افزايش احتمال بروز آرتروز زانو در زنان شود، گفت: امروزه حدود ۷۰ درصد موارد تعويض مفصل زانو در زنان انجام مي‌شود.

دبير انجمن جراحي زانو، آرتروسکوپي و آسيب‌هاي ورزشي ايران افزود: جامعه ايراني رو به سالمندي پيش مي‌رود و اين مسئله نشان از افزايش نياز به عمل تعويض مفصل زانو در کشور طي سال هاي آينده دارد و آمار سالانه تعويض مفصل زانو تا ۵ تا ۱۰ سال آينده  به ۳۰هزار مورد در سال برسد، بنابراين بايد تدابيري انديشيده شود که اين جراحي تحت پوشش بيمه قرار گيرند لذا انجام برنامه‌ريزي توسط دولت و سازمان‌هاي بيمه‌گر در اين راستا ضرورت دارد.

اين متخصص جراحي زانو و ارتروسکپي گفت: راه اندازي دوره هاي آموزشي تکميلي فلوشيپ تخصصي جراحي زانو در دانشگاه‌هاي بزرگ کشور و برگزاري کنگره هاي بين المللي جراحي زانو و تعويض مفصل توسط انجمن جراحي زانو و ارتروسکپي ايران نقش مهمي در بهبود و ارتقا سطح خدمات درماني جراحان ارتوپدي کشور به هموطنان شده است و امروزه تمام اعمال جراحي هاي ارتوپدي و جراحي هاي تعويض مفصل و ارتروسکپي در کشور هم سطح مراکز تخصصي بين المللي در امريکا، کانادا ‌و اروپاي غربي انجام مي شود.

ابراهيم زاده اضافه کرد: پنجمين کنگره بين المللي دوسالانه انجمن جراحي زانو، ارتروسکپي و آسيب هاي ورزشي ايران از تاريخ ۲۵ تا ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ در مرکز همايش هاي بين المللي جزيره کيش با حضور صدها صاحب نظر و متخصصي جراحي زانو از پنج قاره جهان در جزيره کيش برگزار مي شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن