آخرین اخبار
کد مطلب: 168383
آمار عجيب قهوه‌خانه‌هاي غيرمجاز در تهران/ مهلتي که سر نمي‌آيد
تاریخ انتشار : 1396/09/13 13:30:58
نمایش : 268
اخبار مربوط به تعطيلي قهوه خانه ها به ويژه قهوه خانه هاي غيرمجاز چند سالي است گاهي ناگهان در رسانه ها پررنگ مي شود و به همان سرعت بار ديگر به سمت سردي و خاموشي مي رود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، در عرصه ارائه مواد دخاني سه صنف قابل تفکيک هستند: نخست، قهوه‌خانه‌هاي سنتي و قديمي که از پيش از انقلاب موجود بوده و غالباً در مناطق کارگري مستقر هستند؛ دوم، قليان‌سراهايي که در سال‌هاي اخير راه‌اندازي شده و محدوده فعاليت آن صرفاً عرضه قليان است و محل حضور جوانان هستند؛ و سوم، اماکني با کاربري‌هاي ديگر مانند رستوران‌ها و کافي‌شاپ‌ها که با هدف کسب درآمد بيشتر، مبادرت به عرضه قليان مي‌کنند.

مدت هاست که موضوع تعطيلي قهوه خانه ها در رسانه ها بازتاب پيدا مي کند؛ اين تعطيلي ها گاه شامل همه قهوه خانه ها مي شود، گاه رستوران هايي که در کنار منوي غذا، قليان هم عرضه مي کنند و گاه فقط تهديدي است بر قهوه خانه هاي غيرمجاز.

به عنوان نمونه، سرپرست دادسراي ناحيه ۱۹ تهران، ضمن انتقاد از صنف قهوه خانه داران به لحاظ عدم نظارت بر عرضه قليان در اين واحدها، اظهار داشت: مطابق ماده ۷ قانون کنترل جامع و مبارزه با دخانيات، صرفاً کساني حق عرضه مواد دخاني را دارند که از وزارت صنعت و معدن مجوز داشته باشند؛ اين در حالي است که امروزه در اکثر قهوه خانه ها و رستوران ها از قليان استفاده مي شود بدون آن که از چنين مجوزي برخوردار باشند.

چه تعداد قهوه خانه غيرمجاز در تهران فعال است

درباره تعداد قهوه خانه هاي غيرمجاز، آمار دقيقي وجود ندارد. اما بر اساس بازديدهاي ميداني و تکيه بر آمارهايي که مسئولان مختلف در اين زمينه ارائه مي دهند، مي توان گفت تعداد اين قهوه خانه ها در کلانشهر تهران، به چند هزار مي رسد.

غلامرضا حيدرعرب رئيس پيشين صنف قهوه خانه داران و سفره خانه داران چندي پيش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به قليانسراهاي غيرمجاز در تهران و کلانشهرها افزود: چهار برابر قليان سراهاي مجاز، قهوه خانه غيرمجاز داريم. از سوي ديگر يکي از مشکلات ما تداخل صنفي است. چرا بايد در رستوران ها، کافي شاپ ها و حتي مکان هاي تفريحي قليان داده شود. اين قليان ها بدون مجوز است و نياز به حضور مسئولان به ويژه ورود صنف هاي مربوطه دارد. اگر جلوي اين ها گرفته شود، قطعا بخش اعظم نگراني ها کاهش مي يابد.

اگر تعداد قهوه خانه هاي مجاز را حدود ۴ هزار باب بدانيم، اين عدد براي قهوه خانه هاي غيرمجاز به بيش از ۱۵ هزار قهوه خانه مي رسد که آمار بسيار عجيب و شگفت آوري است.

اما محسن نظري رئيس فعلي صنف در گفتگو با خبرنگار مهر مي گويد: ما حدود هزار قهوه‌خانه بدون مجوز در تهران داريم که هم گشت‌هاي ما و هم اتحاديه، هم بازرسي و هم اماکن به صورت روزانه اين قهوه‌خانه‌ها را رصد کرده و اطلاعات آنها را به اتحاديه مي‌دهند. با ارجاع آنها به اتحاديه يا اين واحدها مجوز مي‌گيرند يا تعطيل مي‌شوند.

همچنين سردار لطفي رييس پليس اطلاعات و امنيت فاتب، در بيان وضعيت واحدهاي صنفي ارائه دهنده قليان مي گويد: در تهران بزرگ ۱۶۸۳ قهوه‌خانه داراي مجوز در حال فعاليت‌اند؛ ضمن آن‌که، ۱۱۱۸ فقره درخواست نيز در دست بررسي است .

وي تعداد واحدهاي صنفي ارائه دهنده قليان که داراي جواز يا بدون جواز بوده و يا تداخل صنفي دارند را ۴۰۰۰ باب اعلام کرد و در خصوص واحدهاي مشمول تداخل صنفي مي افزايد: سودآوري عرضه قليان موجب شده تا رستوران‌ها و کافي شاپ‌ها بر خلاف حوزه فعاليت‌شان مبادرت به عرضه قليان بکنند.

۱۰ روزي که سال هاست نيامده است

محسن نظري همچنين با اشاره به خبر الزام به تعطيلي قهوه‌خانه‌ها در تهران مي گويد: متاسفانه صحبت از بستن همه قهوه‌خانه‌هاست که با دلايل متعدد عنوان کرديم اين کار منطقي نيست.

وي با بيان اين مطلب که بيش از ۳ هزار قهوه‌خانه مجوزدار در تهران فعال هستند، گفت: در اين بين ۳۵ هزار نفر به صورت مستقيم از طريق اين حرفه کسب درآمد مي‌کنند و بيشتر آنها سرپرست خانوار هستند.

اما دادستان تهران با رد توجيهات ترحم آميز مديران برخي اتحاديه ها مبني بر اين که در تعطيل کردن واحدهاي صنفي فاقد مجوز و متخلف، رعايت وضعيت شغلي آن ها را مي نمايند، مي گويد: با استدلال هاي ترحم آميز نمي توان تهران را اداره کرد و اين توجيه که نبايد با اقدامات اتحاديه، افرادي بيکار شوند، مردود است؛ زيرا نتيجه آن، رواج قاچاق کالا و دارو، اقدامات غيرمجاز و خلاف سلامت و بهداشت و رواج قليان در رستوران ها و قهوه خانه ها است و آن گاه ديگر چيزي از شهر سالم و ايمن باقي نخواهد ماند.

اگرچه قهوه خانه ها در بسياري از استان هاي کشور تعطيل شدند، اما حدود دو ماه پيش بار ديگر و براي چندمين بار موضوع تعطيلي قهوه خانه ها در تهران مطرح شد؛ البته گاه عنوان شد اين تعطيلي براي همه قهوه خانه هاست و گاه از تعطيلي قهوه خانه هاي غيرمجاز سخن به ميان آمد، اما هنوز با گذشت دو ماه، اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است.

لزوم توقيف فعاليت واحدهاي صنفي غيرمجاز عرضه مواد دخاني

دادستان تهران در نشست خبري روز ۱۱ آذر با ورود دوباره به واحدهاي صنفي عرضه مواد دخاني، موانع فعلي در اجراي قانون پيرامون مواد دخاني را افزون بر ابراز برخي نگراني‌ها پيرامون بيکاري شاغلان در قهوه‌خانه‌ها و قليان‌سراها، شامل مخالفت برخي دستگاه‌ها و مسوولان با اين موضوع دانست و در توضيح اظهار داشت: برخي مسئولان، عرضه قليان در اماکن عمومي را نگران‌کننده نمي‌دانند و مخالفان با اين مساله را به مخالفت با تفريحات مردم متهم مي‌کنند؛ اين در حالي است که نگاهي به ميزان فوت ناشي از دخانيات که در مصاحبه اخير قائم‌مقام وزير بهداشت در نشست خبري مورخ ۱۳۹۶/۷/۳ ارائه شد، مؤيد نگران‌کننده بودن استعمال مواد دخاني به‌ويژه از سوي جوانان است.

دادستان تهران خطاب به پليس تاکيد کرد که در مرحله اول بايد به سراغ قليان‌سراهاي جديد و کافي شاپ‌ها و رستوران‌ها رفت و در اين راستا واحدهاي صنفي فاقد مجوز را در اولويت قرار داد.

جعفري دولت‌آبادي در خصوص نحوه اقدام پليس در مقابله با عرضه قليان در اماکن عمومي، اظهار داشت: برنامه پيشنهادي مبتني بر اجراي تهاجمي و دستگيري افراد نيست؛ بلکه لازم است ابتدا از طريق صنف مربوطه اخطاريه‌اي براي واحدهاي صنفي ارسال شود و با اعطاي مهلت يک هفته تا ۱۰روزه براي جمع‌آوري قليان‌ها، اقدام اوليه به واحدهاي صنفي واگذار شود و چنان‌چه اقدامي از سوي متصدي واحد صنفي به عمل نيامد، پليس با حمايت قضايي اقدام کند.

وي تاکيد کرد که پليس بازرسي از واحدهاي غيرمجاز را در اولويت قرار دهد؛ در اين راستا ونحوه اقدام به گونه‌اي نباشد که قليان‌ها به محل‌هاي مخفي انتقال يابد.

جعفري دولت‌آبادي دادستان تهران با اشاره به ماده‌ي ۱۱۴ قانون آيين دادرسي کيفري مصوب ۱۳۹۲ و اختيار بازپرس براي جلوگيري از فعاليت‌هاي مضر به سلامت و مخل امنيت جامعه و يا نظم عمومي اعلام داشت: دادستاني تهران در امر جمع‌آوري و مبارزه با قليان‌سراهاي غيرمجاز و ديگر نهادهاي عرضه‌کننده قليان که فاقد مجوز مي‌باشند، ورود جدي مي‌کند.

با مروري بر تيتر اخبار چند سال گذشته، مي توان دغدغه هاي مسئولان نسبت به گسترش قهوه خانه ها، به ويژه قهوه خانه هاي غيرمجاز را مشاهده کرد، اما نکته اي که نبايد مغفول بماند، اجرايي شدن هشدارهاست.

براي نمونه نگاهي کوتاه به سرتيتر برخي از اخبار مربوط به قهوه خانه ها و جمع آوري قليان از قليان سراهاي غيرمجاز مي اندازيم.

۶ مهر ۹۵: با توافق وزارتخانه هاي بهداشت و صنعت؛ قليان از قهوه‌خانه‌ها حذف مي‌شود

۴ خرداد ۹۵: دبير دبيران شوراياري منطقه ۱۲ در صحن شورا مطرح کرد: درگيري هاي قهوه خانه‌ها سالانه ۵۰۰ نفر را روانه زندان مي کند

۳ خرداد ۹۵: رئيس پليس اماکن عمومي ناجا خبر داد؛ شناسايي ۸ هزار واحد صنفي فاقد مجوز عرضه قليان

۲۶ ارديبهشت ۹۵: رئيس کميته عمران انتقاد کرد: قهوه خانه‌هايي که دانشکده ها را محاصره کرده اند

۲۳ فروردين ۹۵: ۸۰ درصد قليان‌سراها، حتي از اتحاديه صنفي مربوطه نيز مجوز ندارند

۲ بهمن ۹۴: چمران: کارکرد معتادان بيشتر در سفره خانه‌ها و قهوه‌خانه‌هاي غير مجاز است

۷ مهر ۹۴: برخورد نيروي انتظامي با قهوه‌خانه‌هاي محدوده ۵۰۰ متري مدارس

اما متاسفانه با وجود تاکيدات متعدد، شاهد اقدام خاص در رابطه با نظم دهي به اين موضوع نبوده ايم.

رئيس صنف قهوه‌خانه‌داران مي گويد: اين روزها قهوه‌خانه به پاتوق اصلي جوان‌ها بدل شده است. فضايي که چند جوان دور هم بنشينند و درباره مسائل کاري يا شخصي صحبت کنند. سوال اين است که با تعطيلي قهوه‌خانه‌ها آيا جايگزيني براي اين دورهم‌نشيني انتخاب کرده‌ايم؟

اين هم سوالي است که قطعا نياز به پاسخ گويي دارد، اما در هر صورت به نظر مي رسد گام اول بايد جمع آوري جدي قليان سراهاي غيرمجاز و تاکيد بر جانمايي مناسب آن ها باشد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن