آخرین اخبار
کد مطلب: 168381
اميدي به دولت نيست/«طرح جامع انتخابات» تا يکماه ديگر نهايي مي‌شود
تاریخ انتشار : 1396/09/13 13:13:36
نمایش : 216
رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس با بيان اينکه بعيد است دولت لايحه جامع انتخابات را بياورد و اميدي نداريم، گفت: «طرح جامع انتخابات» را تا يک ماه ديگر در کميسيون نهايي مي‌کنيم.

به گزارش بام ايران خبر ؛ محمدجواد کوليوند در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سرانجام ارائه لايحه «قانون جامع انتخابات» به مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: رئيس مجلس حدود سه ماه پيش جلسه‌اي را با حضور برخي اعضاي شوراي نگهبان، کميسيون شوراهاي مجلس و مرکز پژوهش‌هاي مجلس و وزارت کشور تشکيل داد تا اين موضوع بررسي و تعيين تکليف شود.

وي افزود: در آنجا اين بحث مطرح شد که قانون انتخابات رياست جمهوري، قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي و قانون انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا بايد بررسي شده و اشکالات آن از جمله در حوزه‌هاي تبليغات و شرايط و صلاحيت نامزدها، سازوکار بررسي صلاحيت‌ها و نوع اعتراضات نامزدها رفع شود.

رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس، با بيان اينکه سياست‌هاي کلي انتخابات به عنوان يک سند بالادستي بايد در اين اصلاحات مد نظر باشد، گفت: با توجه به اينکه دولت لايحه‌اش را براي قانون جامع انتخابات تاکنون ارائه نداده، فعلاً خودمان وارد عمل شده‌ايم و در حال بررسي اشکالات قوانين انتخابات مختلف در کشور هستيم. اگر دولت لايحه جامع را ارائه دهد، ما اين اصلاحات را در آن لايحه مي‌گنجانيم و اگر ندهد، بنا داريم که خودمان در قالب طرح، اصلاحاتي را انجام دهيم.

کوليوند افزود: در اين رابطه، در حال حاضر بررسي و اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري در کميسيون شوراها به اتمام رسيده و ۷۰ درصد قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي نيز بررسي و اصلاح شده است؛ بعد از اتمام بررسي قانون انتخابات مجلس، وارد بررسي و اصلاح قانون انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا مي‌شويم و در نهايت نتيجه کار را در قالب يک طرح آماده مي‌کنيم.

رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس خاطرنشان کرد: قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبري در حوزه اختيار ما نيست و مربوط به خود خبرگان است و اگر اصلاحاتي لازم باشد، در همان جا صورت مي‌گيرد.

وي با بيان اينکه دولت هنوز هم زمان مشخصي را براي ارائه لايحه جامع انتخابات به مجلس اعلام نکرده، اظهار داشت: بيش از هفت ماه است که منتظر دريافت لايحه دولت هستيم، اما همچنان خبري نيست؛ آن‌طور هم که ما مي‌بينيم، دولت درگير لايحه بودجه ۹۷ شده و ديگر بعيد است که امسال لايحه‌اي به مجلس بيايد و چندان اميدي نداريم.

رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس تصريح کرد: ما کارمان را در کميسيون شوراها تکميل مي‌کنيم و نتيجه کار را در قالب «طرح» براي قانون جامع انتخابات» به صحن مجلس ارائه مي‌دهيم .

بررسي نهايي طرح تا يک ماه آينده در کميسيون/ ارائه به صحن تا آخر سال جاري

کوليوند درباره مهمترين اصلاحات صورت گرفته در قانون انتخابات رياست جمهوري و مجلس شوراي اسلامي در کميسيون شوراها گفت: در رابطه با قانون انتخابات رياست جمهوري، شرايط اوليه ثبت‌نام‌کنندگان در قالب شرايط عمومي و اختصاصي اصلاح شده که در حوزه شرايط اختصاصي، شاخصه «رجل سياسي ـ مذهبي» مد نظر است که البته در اين رابطه شوراي نگهبان وظيفه تفسير قانون اساسي را بر عهده دارد و در حال حاضر نيز مشغول انجام اين کار هستند.

وي ادامه داد: در حوزه قانون انتخابات مجلس نيز، سازوکار رسيدگي به صلاحيت داوطلبان و موضوع تبليغات نامزدها از جمله نحوه تبليغات و منابع مالي نامزدها در دست بررسي و اصلاح است.

رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس تصريح کرد: تا يک ماه آينده کار بررسي طرح جامع انتخابات در کميسيون به پايان مي‌رسد، اما با توجه به اينکه مجلس از آن زمان وارد بررسي لايحه بودجه ۹۷ مي‌شود، امکان طرح در صحن نخواهيم داشت و تا آخر سال جاري، طرح را به صحن مجلس ارسال مي‌کنيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن