آخرین اخبار
کد مطلب: 168375
رئيس آزمايشگاه هاي مرجع کنترل سازمان غذا و دارو؛
اندازه گيري همزمان ۵۰۰ آلاينده غذا/رصد باقيمانده سموم
تاریخ انتشار : 1396/09/12 13:18:38
نمایش : 266
رئيس آزمايشگاه هاي مرجع کنترل سازمان غذا و دارو گفت: هم اکنون در آزمايشگاه مرجع ۵۰۰ آلاينده به صورت همزمان اندازه گيري مي شود.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، دکتر بهرام دارايي، اظهارداشت: با امکاناتي که در اختيار داريم و در نهايت امکاناتي را که حسب استانداردهاي روز دنيا و در واقع بروز شدن دستگاه ها تهيه خواهيم کرد سلامت مواد غذايي را در همه وجوه تضمين خواهيم کرد که اين تضمين نياز به آموزش، فناوري و هماهنگي دارد.

وي افزود: سامانه LIMS  آزمايشگاهي يا همان سيستم يکپارچه آزمايشگاهي در هماهنگي ها به ما کمک مي کند.در اين زمينه حدود ۲۰۰ ازمايشگاه فعال و تاييد شده وجود دارد که در اين سامانه وارد شده اند.

دارايي ادامه داد: تمامي درخواست ها از طريق سامانه آزمايشگاهي LIMS صورت مي گيرد و تمامي پرونده ها از طريق همين سامانه ايجاد مي شود و در مرحله بعد براي تمامي واحدهاي توليدي کشور اعم از دارو و غذا به سيستم LIMS متصل مي شوند و مراحل آزمون هايي که صورت ميگيرد مي توانند مشاهده نمايند و از اين طريق کنترل ها و رصد خوبي بر روي داروها و محصولات غذايي صورت خواهد گرفت.

رئيس آزمايشگاه هاي مرجع کنترل سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار داشت: يکي ديگر از قابليت هاي اين سيستم اين است که تماس کارشناس با ارباب رجوع قطع شده و ورود نمونه به آزمايشگاه ها به صورت محرمانه و کسي اطلاعي از جرئيات نمونه ها نخواهد داشت.

دارايي ادامه داد: در برنامه سلامت غذا تا جايي پيش رفتيم که مرحله اول آن در سال جاري به پايان مي رسد که در اين زمينه از بسياري از آزمايشگاه هاي دانشگاه هاي علوم پزشکي بازديد کرده ام.

وي عنوان کرد: در دنيا ۳ هزار آلاينده رصد مي شود و زمان مي برد تا کشور ما به اين آمار برسد ولي همين اقداماتي هم که انجام مي دهيم کار بسيار بزرگي است و هم اکنون در آزمايشگاه مرجع ۵۰۰ آلاينده به صورت همزمان اندازه گيري مي شود و تا پايان سال جاري در صورت حمايت هاي لازم دانشگاه هاي اصلي را مجهز به سيستم هاي LC/MS خواهيم کرد تا بتوانند اين رصد را انجام دهند که انقلاب بزرگي در رصد باقيمانده سموم در کشور اتفاق خواهد افتاد.

دارايي گفت: تاکيد دارم که تمام آزمايشگاه هاي کشور را بايد به روش هاي تست سريع و غربالگري مجهز شوند که در اين صورت از خريد دستگاه هاي گران قيمت بي نياز خواهيم شد.

رئيس آزمايشگاه هاي مرجع کنترل سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: در موضوع آموزش هاي بين الملي با سه مرکز مهم اروپايي ارتباط و به آن ها متصل هستيم و از خدمات آن ها در امنيت غذايي استفاده کرده ايم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن