آخرین اخبار
کد مطلب: 168374
واکنش آملي لاريجاني به سخنان احمدي نژاد:
قوه قضاييه اي با اين استقلال در دنيا پيدا نمي‌کنيد
تاریخ انتشار : 1396/09/12 13:14:43
نمایش : 172
رييس قوه قضاييه نسبت به برخي سخنان در رابطه با عدم نظارت بر زندان ها و تعداد پرونده ها واکنش نشان داد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، آيت الله صادق آملي لاريجاني در همايش قانون اساسي و آرمان هاي انقلاب اسلامي که به منظور سالروز تصويب قانون اساسي برگزار شد با بيان اينکه آرمان هاي انقلاب اسلامي در واقع آرمان اسلام است، گفت: همان طور که بنيانگذار کبير جمهوري اسلامي، پيش از انقلاب مکررا اشاره کردند، اصل نظام، اسلام و طريقه انبياء الهي خصوصاً حضرت محمد (ص) است. 

وي با اشاره به اينکه  جهان بيني اسلامي، بنيان حرکت انقلابي مردم ما بود و همين مطلب در مقدمه قانون اساسي انعکاس يافته است، تصريح کرد: مقصود از اين حرکت انقلابي اين است که انسان با ارزش هاي والاي الهي رشد يابد و استعدادهايش شکوفا شود که اينها در مقدمه قانون اساسي، منصوص است و در واقع انعکاس دهنده حرکت انقلابي مردم ما است. 

رييس قوه قضاييه افزود: نظام جمهوري اسلامي برخاسته از اين قانون اساسي، يک نظام يکتايي است. گرچه قوانين اساسي در هر جاي دنيا نوشته و به راي عمومي گذاشته مي شود، طبيعتاً يک نظام سياسي را تشکيل مي دهد اما نظام جمهوري اسلامي يک نظام يکتاي سياسي است. در هيچ نظام سياسي ديگري، مولفه هاي اين نظام را پيدا نمي کنيد. مردم سالاري ديني فقط در اين قانون اساسي تبلور پيدا کرده است. 

آملي لاريجاني گفت: در نظام هاي ليبرال غربي بنيان ها کاملا با بنيان نظام جمهوري اسلامي متفاوت است. از اين جهت هر چه در تبيين نظام جمهوري اسلامي ايران تلاش کنيم جا دارد. محتواي نظام ما، محتواي اسلام و سند و ميثاق قانون اساسي ما، انعکاس دهنده نظام ارزشي اسلامي است. 

رييس دستگاه قضا با بيان اينکه نظام ليبرالي غربي مدعي بود که ليبراليسم پايان تاريخ است، گفت: تمام نظام هاي دنيا وقتي به عقلانيت مي رسند به نظام ليبرال دموکراسي منتهي مي شود. نظام جمهوري اسلامي يک چالش اساسي مقابل اين طرز تفکر بود؛ بنيان نظام جمهوري اسلامي، بر اساس نگاه توحيدي است. 

آملي لاريجاني تصريح کرد: بند يک اصل دوم قانون اساسي، کافي است تا شاکله اين قانون را تا آخر بدانيم. در قانون اساسي ما، اساس تبيين و حضور مردم به راي گذاشته شده و مسئوليت ها، مستقيم يا غيرمستقيم بر مبناي راي مردم است و اينجا فرق نظام جمهوري اسلامي با نظام هاي ليبرال دموکراسي مشخص مي شود. 

وي اظهار کرد: نظام هاي غربي بر اساس نگاه مدرنيته هستند؛ در نگاه مدرنيته، اصل بر فردگرايي ليبرالي و نسبي بودن ارزش ها است؛ اصل بر اين است که ارزش ها را خود انسان ها خلق مي کنند در حالي که بنا بر نظام اسلامي که تبلورش در قانون اساسي است؛ اساس تفکر ما، جهان بيني الهي است. 

رييس قوه قضاييه اضافه کرد: ليبرال ها همه منکر خدا نيستند اما معتقدند، خدا، نقش اساسي در فکر انسان نداشته است در حالي که در نظام اسلامي ما، توحيد اصل است و نگاه توحيدي، نگاه ما به عالم و آدم را تحت تاثير قرار مي دهد. 

آملي لاريجاني افزود: نظام ارزشي جمهوري اسلامي، يک نظام الهي است. چطور مي شود بگوييم، ارزش ها از دانش ها و واقعيات جدا هستند؟ تز جدايي دانش و ارزش، در مغرب زمين بسيار مورد حمايت قرار گرفت و يکي از ارکان همين مدرنيته است. 

رييس قوه قضاييه گفت: سکولاريسم در نظام جمهوري اسلامي معنا ندارد. در عالم واقع در دوران هاي مختلف، عده اي آمدند و حتي مسئوليت در اين کشور داشتند و از سکولاريسم به نحوي دفاع مي کردند و ترويج مي دادند و براي مدعيان روشنفکري مجال عجيب و غريب داده بودند تا سکولاريسم را در بستر دانشگاه ها و مطبوعات ترويج کنند در حالي که اين با قانون اساسي ما سازوکار نيست و سکولاريسم نفي شده است. 

آملي لاريجاني افزود: در همين نظام جمهوري اسلامي، برخي مسئولان طور ديگر عمل کردند. در بند اول اصل سوم قانون اساسي آمده که دولت جمهوري اسلامي بايد همه امکانات خود را براي اين امور که ۱۶ بند است، بکار بگيرد. بند اول، ايجاد محيط مساعد براي رشد فضايل اخلاقي بر اساس ايمان و تقوا و ... است. يک عده اي از بزرگواران گفتند ما نمي توانيم مردم را به زور به بهشت ببريم. يک عده اي گفتند حالا دو نخ موي خانمي بيرون باشد، چه اشکال دارد؟ اصلا واقعا بحث بر سر اينهاست؟ بحث بر سر اين است که مسئول جمهوري اسلامي، چقدر به همين بند التزام دارد؟ آيا تمام امکانات را براي ترويج فضايل اخلاقي بکار بسته است؟ آيا با کليه مظاهر تباهي و فساد مقابله شده است؟ 

اصول قانون اساسي ما دقيق نوشته شده است

وي تصريح کرد: مقصود من اين است که اصول قانون اساسي ما هم دقيق نوشته شده و هم انعکاس دهنده خوبي براي آرمان هاي انقلاب اسلامي است و هم وظيفه سنگيني را بر دوش مسئولان براي حرکت به سوي اهداف متعالي انقلاب اسلامي قرار داده است. در مقام عمل طبيعي است هر نظامي با چالش مواجه است و هميشه نمي تواند آنچه مي خواهد در بستر واقعيت متبلور کند.

رييس دستگاه قضا ادامه داد: در مقام ارزيابي آنچه واقع شده، بايد منصفانه عمل کرد. نظام جمهوري اسلامي که اين چنين در مقام شاکله ترسيم شده، در مقام عينيت يافتن طبيعي است با مشکلاتي مواجه مي شود اما سير تکاملي خود را داشته است. از ابتداي انقلاب، منافقين مقابل نظام ايستادند، اطرافيان امام را چگونه تخريب مي کردند، با شهيد بهشتي چه کردند، روزنامه اي از اينها نبود که تهمت آمريکايي بودن را نزنند. اين بساط منافقين بود و بعد هم جريان بني صدر و بعد هم تحريم هاي گسترده و جنگ تحميلي عليه جمهوري اسلامي و تا به امروز دشمني دشمنان جمهوري اسلامي، کمتر نشده است. در اوايل انقلاب مي گفتند دو ماه بيشتر جمهوري اسلامي دوام ندارد و انحاء هجمه ها و کودتاها را داشتند اما اين نظام به برکت خون شهدا و يمن حضور مردم در صحنه ادامه يافت و امروز جمهوري اسلامي در نقطه اي پر اقتدار در منطقه ايستاده است. 

امروز جمهوري اسلامي، تاوان ايستادگي خود را مي دهد

رييس قوه قضاييه تصريح کرد: امروز جمهوري اسلامي، تاوان ايستادگي خود را مي دهد. اگر جمهوري اسلامي هم مانند دولت هاي مرتجع منطقه مقابل آمريکا و اذنابش کرنش مي کرد، امروز وضع اين چنين نبود اما هزينه در انداختن طرحي نو در فلسفه هاي سياسي دنيا، همين است. 

آملي لاريجاني اظهار کرد: برخي جامعه شناسان غربي مروج اين فکر بودند که سکولاريسم همه دنيا را مي گيرد و فکر ديني ديگر جايي در دنيا ندارد اما امروز اذعان مي کنند که فکر ديني احيا شده است؛ چه کسي جز جمهوري اسلامي در دنيا، باني اين حرف بود. 

رييس قوه قضاييه بيان کرد: آنهايي که از بيرون نگاه مي کنند، مي فهمند جمهوري اسلامي و امام امت چه غوغايي در دنيا در انداخت. آيا جمهوري اسلامي نبود که احياکننده اين تفکر در دنيا بود؟ به جز جمهوري اسلامي جايي بود که اين حرکت را ايجاد کند؟

عده اي در کشور مي خواهند براي خود کاسبي راه بيندازند

وي گفت: در ابعاد نظامي، فرهنگي، علمي و سياسي، پيش روندگي فرزندان خود را ببينيد و حالا عده اي در حال تخريب جمهوري اسلامي هستند. در درون کشور هم عده اي سياه نمايي مي کنند و اين همه واقعيت را نمي بينند. نفس بقاي نظام اسلامي با اين همه فشار و تحريم، يک معجزه است که ناشي از بصيرت ملت ماست اما برخي سياه نمايي مي کنند و دنبال قطع اميدها هستند و عده اي مي خواهند براي خود کاسبي راه بيندازند و بگويند ما منجي هستيم. چرا مي خواهيد به خاطر يک کار سخيف، روي ارزش هاي انقلاب يک خط سياه بکشيد؟ اين بالاترين خيانتي است که عده اي انجام مي دهند. 

رييس دستگاه قضا با اشاره به قوه قضاييه به عنوان يک رکن نظام اسلامي اضافه کرد: به حسب شرع و قانون اساسي، قوه قضاييه مسئوليت هاي سنگيني بر دوش دارد و قانون اساسي فراتر از حل و فصل خصومات، نظارت هايي را نيز بر عهده دستگاه قضا قرار داده است. 

وي گفت: قوه قضاييه در چارچوب نظام اسلامي يک رکن بسيار مهم و اثرگذار است. تخريب اين رکن نظام چه معنايي دارد؟ شما هجمه ها را مي بينيد؛ همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامي مکرر فرمودند که شما هر وقت قاطعانه بايستيد، هجمه ها بيشتر مي شود. ايشان در جلسه اي فرمودند که اين هجمه ها که مي بينيد، ثمره ايستادگي شماست. دشمن بيروني کار خود را مي کند و خواهد کرد و نمونه آن در بحث هاي حقوق بشري است در حالي که جمهوري اسلامي در همين حقوق بشر مورد ادعاي اينها، از تمام منطقه پيشروتر است. در بحرين مردم براي داشتن حق راي مي جنگند و در عربستان سعودي شما وضع را مي بينيد. 

آقايي در طول چند دقيقه صحبت،۵۰ حرف خلاف عليه قوه قضاييه زد

وي افزود: در درون کشور هم متاسفانه کساني آب به آسياب دشمن مي ريزند و دروغ هاي عجيب و غريب مي گويند که انسان متاسف مي شود. يک آقايي در طول چند دقيقه صحبت کردن، شايد ۵۰ حرف خلاف واقع عليه قوه قضاييه و مسئولان دستگاه زد. آخر چرا؟ متاسفانه توجه هم نمي کنند که اين خيانت به جمهوري اسلامي و آرمان هاي شهدا و مردم است. انسان ادعاي مردمي بودن بکند واين طور از پشت به نظام جمهوري اسلامي خنجر بزند. 

آملي لاريجاني تصريح کرد: آمده اند و استنکار مي کنند که سازمان زندان ها زيرمجموعه قوه قضاييه باشد در حالي که اينها از لوازم کار دستگاه قضايي است. مي گويند در فلان کشورها زير نظر دولت است، خب در آنجا نظاماتشان فرق مي کند و زير نظر وزارت دادگستري است.

رييس قوه قضاييه افزود: در هيچ جاي دنيا، قوه قضاييه اي با اين استقلال پيدا نخواهيد کرد. حالا ما اصلا سر چه چيزي بحث مي کنيم. يک نظامي تشکيل شده و قانون اساسي دارد. مي گويند الحاق سازمان زندان ها خلاف قانون اساسي است و مي گويند اول انقلاب يه مصوبه اي خلاف انجام شده و همين طور مانده است و مي گويند اصلا به زندان ها سر نمي زنند. اولاً شوراي انقلاب به لحاظ استحکام، گاهي مصوباتش از مصوبات مجلس هم بالاتر بود چون به تجويز و امضاي امام راحل بود. شوراي نگهبان آن وقت که ما بحث مي کرديم، درباره قوانين مصوب مجلس و قبل از انقلاب نظر مي داد اما مصوبات شوراي انقلاب را فقهاي شوراي نگهبان هم نمي توانند لغو کنند و نمي توانند بگويند خلاف شرع است چون مويد به نظر امام راحل بود. 

الحاق سازمان زندان ها به قوه قضاييه ربطي به مصوبه شوراي انقلاب ندارد

آملي لاريجاني گفت: اصلا الحاق سازمان زندان ها به قوه قضاييه ربطي به مصوبه شوراي انقلاب ندارد زير سازمان زندان ها مصوبه سال ۱۳۶۴ است. حالا يک آقايي بلند مي شود و مي گويد خلاف قانون اساسي است. خيلي خب، نظر شماست اما اين را به عنوان يکي از خطاهاي جمهوري اسلامي عنوان مي کنند. واقعاً عجيب است. 

وي ادامه داد: مي گويند به زندان ها نظارت نمي شود. اين چه دروغي است آخر؟ من خودم در دادسرا، زندان، سازمان ثبت و پزشکي قانوني حضور يافتم. معاون اول و دادستان کل حضور يافتند و روساي کل به صورت منظم بر دادسراها و زندان ها نظارت مي کنند و يک معاون نظارت براي روساي کل تعبيه کرديم که کارش فقط نظارت کردن است. در تهران يکبار بدون هيچ اطلاع قبلي، به يکي از شعبات دادگاه رفتم. دفتر حضور و غياب را گرفتم و ديدم برخي نيستند. پرسيدم گفتند که در زيارت عاشورا هستند و گفتم زيارت عاشورا مستحب اما خدمت به مردم واجب است و مي توانند در منزل خود زيارت عاشورا بخوانند. 

رييس قوه قضاييه افزود: مسئولان قوه قضاييه همه زحمت مي کشند. اما چه دروغ هايي که عليه آنها نمي گويند. عده اي بال بال مي زنند براي دفاع از همراهانشان و نظام را زير سئوال مي برند. يک بنده خدايي گفته بود ۱۷ ميليون پرونده در قوه قضاييه وجود دارد و سريع ضرب در دو کرده و گفته بود ۳۴ ميليون گرفتار داريم و قوه قضاييه توي سر آنها مي زند. اين چه ادبياتي است؟ آن هم کسي که سال ها مسئوليت داشته است. در بدو ورود بنده امکان گرفتن آمار وجود نداشت و سيستم cms تکميل نشده بود؛ ضمن اينکه آمار پرونده ها ۱۵ ميليون است و بارها گفتيم اين به معناي ۱۵ ميليون نزاع و شکايت نيست. 

اين سياه نمايي ها عليه قوه قضاييه غلط است

آملي لاريجاني گفت: مگر دستگاه قضايي توي سر مردم مي زند؟ به دستگاه قضايي مراجعه مي کنند و دستگاه قضا نيز حکم مي کند. اين سياه نمايي ها عليه قوه قضاييه غلط است. ما نمي گوييم اشکال نداريم و قطعاً براي برطرف کردن آن تلاش مي کنيم. بالاترين مسئله اي که در يک سازمان بايد به آن توجه کرد، ارتقاي منابع انساني است. منابع انساني قوه قضاييه به لحاظ کمي و کيفي ارتقا قابل توجهي پيدا کرده است. در سال ۸۸ حدود هفت هزار قاضي داشتيم و متاسفانه عده اي هم اصرار مي کردند همين مقدار کافي است. با تلاش و تدقيق و تحقيقات، نياز دستگاه قضا سنجيده شد و با تلاش هاي اجرايي مستمر با همين آقاياني که الان عليه سياه نمايي مي کنند، جنگيدم تا اجازه استخدام قاضي بدهند. تا اينکه به رهبر انقلاب نامه نوشتيم و ايشان به مسئولان منعکس کرد و فرمودند استدلال هاي نامه فلاني منطقي است. 

وي افزود: امروز بيش از ۱۱ هزار قاضي در قوه قضاييه مشغول بکار است. اين کم کاري است؟ گاهي براي جذب قاضي ۴۰ هزار نفر ثبت نام مي کند و بعد از گزينش هاي مختلف علمي و اخلاقي و روان شناختي، ۲۵۰ نفر جذب مي شود. اين طور نيست که دست هر کسي که از خيابان رد مي شود را بگيريم و به عنوان قاضي مشغول شود. 
رييس قوه قضاييه گفت: با اين حال هنوز فکر مي کنيم تعداد قضات کم است و دليل آن هم تعداد پرونده هاي ورودي به محاکم است. قاضي بايد با ارباب رجوع با تکريم رفتار کند. يک بار به من گزارش دادند که فلان قاضي با مردم و وکلا بد رفتار مي کند و چند بار تذکر داده شد و نهايتاً انفصال داديم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن