آخرین اخبار
کد مطلب: 168366
گشت‌وگذار در «تنگ سريز» و برف‌بازي در «دنا»
تاریخ انتشار : 1396/09/09 09:29:34
نمایش : 401
کهگيلويه و بويراحمد با داشتن تفاوت‌هاي محسوس آب و هوايي به سرزمين چهارفصل شهرت دارد و در فصل پاييز هم هر نقطه‌اي از اين استان هارموني اعجاب‌انگيزي از رنگ و زيبايي را به رخ مي‌کشد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از خبر گزاري مهر؛ بسياري از گردشگران، کهگيلويه و بويراحمد را با زيبايي‌ها و طبيعت بکر آن مي‌شناسند و يکي از اين پتانسيل‌ها آبشار ياسوج است که در فصل پاييز نيز برگ‌ريزان درختانش نمي‌گذارد از زيبايي‌هاي چشم‌نواز  اين نقطه کم شود.

آبشار ياسوج در فاصله دو کيلومتري مرکز شهر ياسوج واقع شده است و آب چندين چشمه از کوه‌هاي شمال شرق ياسوج، با به هم پيوستن و جاري شدن در مسيرهاي منتهي به اين نقطه در فصل بهار با رنگ سبز و در پاييز با زردي برگ‌ريزان ترکيب مي‌شود و زيبايي خاصي به اين منطقه مي‌بخشد.

در ابتداي فصل بهار گردشگران بسياري از نقاط مختلف کشور و حتي خارج از کشور از اين منطقه ديدن مي‌کنند.

در بالاترين نقطه از مسير آبشار، شاخه‌هاي مختلف آبشار به‌هم‌پيوسته و يکي شده به پايين سرازير مي‌شوند و لحظه‌اي کنار آن بودن، بسيار لذت‌بخش است.

در بخش‌هايي از آبشار ياسوج سکوهاي استراحت و همچنين در قسمت بالادست آن آلاچيق‌هايي تعبيه شده است.

با شروع فصل پاييز و ريزش برگ درختان انبوه آبشار ياسوج، بازار سلفي‌ها و عکس‌هاي يادگاري داغ مي‌شود و برخي نيز اين نقطه را براي پياده‌روي انتخاب مي‌کنند.

در بخش‌هايي از آبشار ياسوج وسايل ورزشي تعبيه شده است که در فصل پاييز استفاده کمتري دارند.

اما اين پايان داستان نيست و آبشار ياسوج در فصل زمستان نيز حرف‌هايي براي گفتن دارد و برف سپيد و درختان موجود در مسير، با پيچ و قوس‌هاي جاده همراه مي‌شوند و خاطرات زيبايي براي دوست داران طبيعت رقم مي‌زنند.

تنگ سريز نمايشگاهي از زيبايي‌ها

از شهر ياسوج کمي فاصله مي‌گيريم و به سمت جاده ارتباطي ياسوج به «سي سخت» مي‌رويم. منطقه‌اي در کمتر از ۱۵ کيلومتري شهر ياسوج که به‌واسطه قرار گرفتن در تنگه‌اي زيبا، «تنگ سريز» ناميده مي‌شود.

در پيچ و قوس‌هاي اين جاده، مسيري فرعي با تابلويي بزرگ به گردشگران خوش‌آمد مي‌گويد و با ورود به جاده تنگ سريز انبوهي از درختان، براي مخاطبان خودنمايي مي‌کنند.

در پايين‌دست جاده، در فصول مختلف نقش و نگارهايي با تاروپود درختان درآميخته و هر فصل تابلويي زيبا را مقابل چشم گردشگران قرار مي‌دهد و حالا هم پاييز در منطقه در اوج شکوهمندي رخ مي‌نمايد.

مسيرهاي حرکت آب در ميان درختان و نوازش برگ‌هاي پاييزي، فرشي از زيبايي‌ها را مي‌گستراند.

بي‌شک با کمي تدبير مي‌توان ضمن توسعه متوازن زيرساخت‌ها «تنگ سريز» را به منطقه نمونه گردشگري تبديل کرد.

پيست اسکي کاکان؛ بزرگ‌ترين پيست اسکي جنوب

با حرکت به سمت جاده ياسوج به اقليد و در فاصله کمتر از ۱۸ کيلومتري از شهر ياسوج، پيست اسکي«کاکان» از اوايل دي‌ماه تا اواخر اسفندماه ميزبان گردشگران داخلي و خارجي است.

پيست اسکي کاکان يکي از ۳۰ پيست فعال کشور استاين پيست در دامنه‌هاي رشته‌کوه زاگرس و در نزديکي دهستان کاکان واقع شده و داراي ارتفاعي بيش از ۲۶۰۰ متر، طول مفيد پيست ۶۰۰ متر، عرض مفيد آن ۱۵۰۰ متر و داراي تله اسکي بشقابي است. همچنين براي رفاه گردشگران خوابگاه و رستوران تعبيه شده است.

اين مجموعه، يکي از ۳۰ پيست فعال کشور است که به دليل قرار داشتن در ارتفاعات دنا و نزديکي به استان‌هاي گرم جنوبي، يکي از گردشگرپذيرترين مراکز تفريحي زمستاني در جنوب کشور است.

با توجه به بارش برف بسيار و سرد بودن منطقه، اين پيست ۵ تا ۶ ماه از سال پوشيده از برف است و در روزهاي تعطيل عده زيادي از نقاط مختلف کشور به‌ويژه از استان‌هاي اصفهان، فارس و خوزستان براي اسکي و استفاده از تله اسکي به اين پيست مراجعه مي‌کنند.

در بين مسير ياسوج تا پيست کاکان به علت شيب خاص، بازار اسکي با ابزارهاي مختلف در روزهاي هفته و به‌خصوص روزهاي تعطيل داغ است.

 
 
 

گردنه باستاني بيژن و سرنوشت غم‌انگيز سردار ايراني

جاذبه‌هاي طبيعي کهگيلويه و بويراحمد يکي پس از ديگري عرض‌اندام مي‌کنند و اين بار راوي داستان گردنه‌اي باستاني در کوه دنا هستيم. بارش برف در گردنه باستاني بيژن سرنوشت غم‌انگيز سردار ايراني را زنده مي‌کند و در کنار آن عروس سپيدپوش زاگرس، دناي استوار، زيبايي‌هاي خود را به رخ مي‌کشد.

 
 
 

 با ورود به ماه پاياني فصل پاييز و افزايش برودت هوا، دانه‌هاي برف دست‌به‌دست هم داده‌اند تا گردنه بيژن را اعجاب‌انگيزتر از هميشه کند.

بنا بر روايت‌ها، گردنه بيژن از نام يکي از سرداران ايراني گرفته شده است که همراه با سربازانش هنگام عبور از اين گردنه که بين دو قله تقريباً هم‌ارتفاع دنا قرار دارد، در زير خروارها برف ناپديد شدند.

گردنه بيژن در بين شهر سي سخت از استان کهگيلويه و بويراحمد و منطقه پادنا در شهرستان سميرم از استان اصفهان قرار دارد.

از وسط اين گردنه، جاده‌اي عبور مي‌کند که شهر سي سخت در (استان کهگيلويه و بويراحمد) را به پادنا در (استان اصفهان) متصل مي‌سازد و اين جاده در نيمي از فصل پاييز و تمامي فصل زمستان به علت برف‌گير بودن بسته مي‌شود.

در اواخر فصل پاييز، مسافران و بوميان منطقه که هنوز گرد سفيد برف را در شهر لمس نکرده‌اند، به سمت اين گردنه حرکت مي‌کننداواخر فصل پاييز، تردد در اين مسير به‌سختي ميسر بوده و خطراتي را هم به دنبال دارد، که با ورود به فصل زمستان سکوت عجيبي بر ايستگاه آخر سردار ايراني حاکم مي‌شود و گردنه بيژن رمزآلودتر از هميشه است. سقوط سنگ در اين جاده به‌وفور قابل‌مشاهده است و گاهي خطراتي را براي خودروها رقم مي‌زند.

در اواخر فصل پاييز، مسافران و بوميان منطقه که هنوز گرد سفيد برف را در شهر لمس نکرده‌اند، به سمت اين گردنه حرکت مي‌کنند و با بارش برف در اين منطقه به تفريح پرداخته و لذت مي‌برند.

گردشگري مذهبي

در کنار جاذبه‌هاي گردشگري کهگيلويه و بويراحمد نبايد از ظرفيت‌هاي گردشگري مذهبي آن غافل شد.

اين استان داراي قريب به ۳۰۰ امام‌زاده است که هرکدام با قرار گرفتن در مناطق مختلف پتانسيل بالايي براي توسعه گردشگري مذهبي محسوب مي‌شوند و در ميان آن‌ها روستاهاي گردشگر پذير نيز به‌وفور يافت مي‌شود.

روستاي محمودآباد عليا در فاصله ۴ کيلومتري مرکز شهر ياسوج، يکي از صدها نقطه‌اي است که از ظرفيت‌هاي گردشگري ازجمله گردشگري مذهبي برخوردار است و بارگاه امام‌زاده قياس(ع) در اين روستا قرار دارد.

از انتهاي مسير محمودآباد سفلي به سمت روستاي محمودآباد عليا طبيعت بکر و چشم‌نوازي مشاهده مي‌شود.

با ورود به روستا، باغات و درختان بلوط اطراف روستا را محصور مي‌کنند، فصل پاييز و زمستان در اين منطقه زيبايي‌هاي خاص خود را دارد و سکوت روستا با مه و باران در هم مي‌آميزد و وجود آستان مقدس امام‌زاده قياس نيز بر اين زيبايي مي‌افزايد.

آستان مقدس امامزاده قياس(ع) در شهرستان بويراحمد، بخش مرکزي و فاصله‌اي بسيار کم از شهر ياسوج در روستاي محمودآباد و دامنه تپه‌اي مشرف بر ساير قراء و قصبات شهر ياسوج واقع شده است.

نَسَب اين امام‌زاده با نگاه به شجره‌نامه موجود به امام سجاد(ع) مي‌رسد.

عمارت قديم اين بقعه در سال ۱۳۵۷ (هـ. ش) تخريب و ساختماني با دو اتاق نسبتاً بزرگ با استفاده از قلوه‌سنگ و ملات گچ بر روي آن احداث شد که داراي گنبدي قيفي و خوش‌ترکيب است.

در مجاورت اين بقعه يک اصله درخت بلوط کهن‌سال وجود دارد که اندازه دور تنه آن به حدود سه متر مي‌رسد و بيش از ۵۰۰ سال از عمر آن مي‌گذرد و اهالي آن را نظرکرده امام‌زاده قياس(ع) مي‌دانند.

بيش از ۱۰سال از تخريب بناي قديمي اين امام‌زاده به منظور بازسازي مي‌گذرد و هنوز تغييري در وضعيت نا به سامان زيرساختي اين نقطه انجام‌نشده است.

سال گذشته معاون فرهنگي اداره کل اوقاف و امور خيريه کهگيلويه و بويراحمد از تدوين طرح جامع اين امام‌زاده و اجرايي شدن آن در آينده‌اي نزديک خبر داده بود.

با همه مشکلات زيرساختي، روستاي محمودآباد ظرفيت‌هاي بالايي براي رشد بهتر در بخش‌ گردشگري دارد.  

بنابراين گزارش، اين روزها صدها ظرفيت بکر گردشگري در استان کهگيلويه و بويراحمد، انتظار ميهماناني از سراسر ايران را مي‌کشد، از جاذبه‌هاي رنگارنگ پاييزي تا ظرفيت‌هاي گردشگري زمستاني...

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن