آخرین اخبار
کد مطلب: 168354
حضور ايران در مديترانه لرزه بر «رژيم صهيونيستي» انداخت
تاریخ انتشار : 1396/09/07 10:11:40
نمایش : 358
فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: عبور ناوهاي ايراني از کانال سوئز و حضور در مديترانه لرزه بر رژيم صهيونيستي انداخت.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، امير حسين خانزادي فرمانده نيروي دريايي ارتش در برنامه تلويزيوني «جهان آرا» با تبريک فرارسيدن روز نيروي دريايي ارتش اظهار داشت: ۱۹ فروردين ۵۹، استاندار خوزستان نامه‌اي به نيروي دريايي ارتش ارسال کرد تا تکاوران اين نيرو در منطقه باقي بمانند. اوايل شهريور ماه همان سال نيز نداجا طرحي با عنوان «ذوالفقار» به ستاد نداجا ارسال کرد تا آمادگي‌هاي کامل در دريا ايجاد شود که طرح به تصويب رسيد؛ لذا نيروي دريايي ارتش غافلگير نشد.

وي افزود: با آغاز حمله دشمن بعثي به کشور، آنان پيش بيني‌شان اين بود که با توجه به وضعيت انقلابي کشور و نابساماني نيروهاي مسلح و خروج مستشاران خارجي از نيروهاي مسلح، ظرف يک روز مي‌توانند خرمشهر را اشغال کنند اما تکاوران نيروي دريايي ۳۴ روز مقاومت جانانه کردند و استراتژي دشمن را با شکست مواجه ساختند.

امير خانزادي با اشاره به نقش نيروي دريايي در ضربه زدن به اقتصاد دشمن بعثي گفت: در عمليات مرواريد با ضربه زدن به نيروي دريايي عراق و اسکله‌هاي البکر و الاميه، صادرات نفت عراق دچار آسيب شد. ناو موشک‌انداز «پيکان» در آن عمليات شجاعانه جنگيد و در نهايت مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و غرق شد. اين عمليات ۶۷ روز پس از آغاز جنگ و در ۷ آذر ۵۹ انجام شد؛ از اين رو ۷ آذر روز «نيروي دريايي ارتش» نامگذاري شده است.

فرمانده نيروي دريايي ارتش در بخش ديگري از اين برنامه خاطرنشان کرد: بنده پدر و مادرم آستارايي و خودم متولد گرگان و بزرگ شده اين شهرم و در دي ماه سال ۱۳۶۵ وارد نيروي دريايي ارتش شدم و در سال ۱۳۷۰ وارد ناوگان نداجا در جنوب شدم. در ۱۳ سالي که در بندرعباس حضور داشتم، در تمامي رزمايش‌ها حضوري فعال داشتم. پس از آن به هوادريا ملحق شدم و دوره خلباني را طي کردم. در ادامه براي تکميل فعاليت‌ها به ستاد نيروي دريايي منتقل و در معاونت آموزش مشغول شدم. دکتراي مديريت استراتژيک را نيز در دانشگاه عالي دفاع ملي گذراندم و از سال ۸۷ به ستاد نيروي دريايي ارتش برگشتم و در کنار امير سياري تلاش‌هايي داشتيم و امروز به نقطه‌اي رسيديم که دريا کانون توجه در کشور است و نيروي دريايي از آب‌هاي سبز به سمت‌ آب‌هاي آبي حرکت کرده است.

امير خانزادي عنوان کرد: پس از دفاع مقدس، نيروي دريايي بايد خود را احيا مي‌کرد؛ چرا که نيروي دريايي کارش در درياست و قابليت برگشت به ساحل ندارد. باقي ماندن در دريا نيز نيازمند تجهيزاتي بود که بايد بازسازي و به‌روزرساني مي‌شدند.

وي بيان داشت: در نيروي دريايي تجهيزات در کنار نيروي انساني نقش اساسي را ايفا مي‌کنند و پيچيده‌ترين فناوري‌ها مربوط به درياست که پيچيده‌ترين آن‌ها زيردريايي‌ها با سوخت ديزل و هسته‌اي است. در نيروي دريايي با اتکا به ظرفيت‌هاي بومي، در حال به‌روزرساني تجهيزات هستيم. هفته آينده ناوموشک‌انداز «سپر» به ناوگان نداجا ملحق خواهد شد که از کلاس ناو موشک‌انداز «پيکان» است اما ويژگي‌هاي بسيار کارآمدتر و به روزتر و با سرعت بيشتر دارد.

فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: ما براي ساخت تجهيزات‌مان هيچ وابستگي به خارج نداريم و تمام توسط جوانان اين کشور و با پشتيباني صنايع دفاعي و دانشگاه‌ها ساخته مي‌شود. ناو موشک‌انداز «سپر» حتي يک پيچش هم خارجي نيست.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران به واسطه انقلاب و آموزه‌هاي ديني، در ائتلاف کشورهاي غربي نيست و سرسپرده کشوري نيست و تمام تجهيزات دفاعي را خودمان مي‌سازيم و در آينده نيز همين‌گونه خواهد بود.

امير خانزادي گفت: تحول نيروي دريايي ارتش از دهه ۸۰ آغاز شد. در آن دهه در درياي خزر از ما خواسته شد تا در رزمايش کشورهاي حاشيه درياي خزر شرکت کنيم؛ رهبري فرمودند که ما در آن رزمايش شرکت کنيم. لذا ساخت شناور نظامي در درياي خزر در همان دهه آغاز شد و نقطه عطفي شد. در درياي جنوب نيز رهبري وقتي از کارخانجات جنوب بازديد کردند، ايشان ابلاغ فرمودند که ناوشکن خوب بسازيد. مهندسان باور نداشتند اما تلاش کردند و جماران مولود اين تدبير بود که در سال ۸۷ با حضور رهبر معظم انقلاب به ناوگان نيروي دريايي ارتش ملحق شد.

فرمانده نداجا نقطه اوج پيشرفت نيروي دريايي ارتش را الحاق جماران به ناوگان نداجا با حضور رهبر معظم انقلاب در سال ۸۷ دانست و حضور ايشان در مراسم الحاق را نيز بسيار مهم براي نيروي دريايي عنوان کرد.

امير خانزادي بيان داشت: تمامي نيروهاي مسلح ماموريت‌شان تا مرز است؛ مگر اينکه تهديدي از آن سوي مرز متوجه ما شود اما نيروي دريايي ارتش ماموريتش از مرز آغاز مي‌شود و وارد آب‌هاي آزاد مي‌شود؛ لذا در محيط بين الملل و در تعامل با ديگران حرکت مي‌کند. دريا براي جمهوري اسلامي ايران بسيار مهم و راهبردي است و نيروي دريايي براي حفاظت از منافع و منابع اقتصادي کشور در دريا حضور دارد و اين نيرو با حوزه‌هاي کلان ملي ارتباط دارد.

وي خاطرنشان کرد: نقطه مقابل تهديدها نيز نيروي دريايي است و اقدامات تاکتيکي نيروي دريايي مقابله با دزدان دريايي است و خطوط مواصلاتي و صادراتي و وارداتي کشور توسط نيروي دريايي ارتش امن نگه داشته مي‌شود؛ به همين دليل است که رهبر معظم انقلاب بر راهبردي بودن اين نيرو تاکيد دارند.

فرمانده نيروي دريايي ارتش در خصوص حضور ايران در آب‌هاي آزاد و عبور از کانال سوئز بيان داشت: کانال سوئز يکي از گذرگاه‌هاي مهم جهان است که ارتباط بين درياي مديترانه و اقيانوس‌هاي هند و اطلس برقرار مي‌کند. بازتاب عبور ايران از کانال سوئز به اين دليل بود که فکر مي‌کردند ايران در اثر جنگ و تحريم، توانايي حضور در دريا را ندارد؛ لذا غافلگير شدند. بيش از همه اسرائيلي‌ها تنشان به لرزه درآمد و براي ملت‌هاي جهان نيز الهام بخش بود.

امير خانزادي ادامه داد: عبور از کانال سوئز محاسبه شده بود و نيروي دريايي رژيم صهيونيستي را به حساب نمي‌آوريم و آن‌ها توانايي مقابله با ما را ندارند. کارکنان ناوگروه ما با افتخار از آن منطقه عبور کردند و امروز آماده مي‌شويم تا در اقيانوس اطلس و خليج مکزيک حضور يابيم.

وي افزود: به عقيده بنده مقام معظم رهبري اولين فرمانده نيروي دريايي راهبردي هستند چرا که راهبردهاي بسيار مهمي را براي اين نيرو تبيين کرده‌اند.

فرمانده نيروي دريايي ارتش در خصوص «ديپلماسي دريايي» گفت: ايران از طريق سواحل مکران با دو سوم جهان که آب پوشانده ارتباط برقرار مي‌کند؛ که اين فرصت است. دريا فرصتي براي امتداد عمقي است. مقام معظم رهبري مي‌فرمايند نفس حضور ايران در دريا، قدرت است و نشان‌دهنده اين است که توانمندي وجود دارد.

وي بيان کرد: نيروهاي فرامنطقه‌اي و دشمنان تلاش دارند تا ائتلاف دريايي بين کشورهاي منطقه‌اي صورت نگيرد چرا که در اين صورت پاي آنان از منطقه قطع خواهد شد.

امير خانزادي در بخش ديگري از اين برنامه تلويزيوني در خصوص اعزام ناوگروه‌ها به آب‌هاي آزاد جهان و حضور در بنادر کشورهاي مختلف، گفت: هر مقامي که از کشور خارج مي‌شود با خود سلاح حمل نمي‌کند چرا که در عرف بين الملل درست نيست اما نيروي دريايي با تمام تجهيزاتش وارد بندر کشوري ديگر مي‌شود و اين فرصتي براي نمايش توانمندي‌هاي علمي و دفاعي است و در واقع يک ناوگروه نمايشگاهي از توانمندي‌هاي دفاعي دريايي کشور است که اين‌ها بازدارندگي ايجاد مي‌کند.

وي افزود: براي هر ماموريت دريانوردي اگر مسافت طولاني باشد، ناو جنگي نياز به شناور پشتيباني دارد؛ پس هر ناوگروه متشکل از ناوهاي جنگي و پشتيباني است. برخي از ماموريت‌ها چندين ماه به طول مي‌انجامد مانند حضور ناوگروه ايراني در درياي چين جنوبي که سه ماه به طول انجاميد که پيام صلح و دوستي را به آن کشور منتقل کرد.

فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: حضور در تمامي آب‌هاي آزاد جهان حق جمهوري اسلامي ايران است و با حضور در اقيانوس اطلس در بنادر کشورهاي آمريکاي جنوبي و دوست حضور پيدا خواهيم کرد.

وي خاطرنشان کرد: تمدن دريايي کشور در کنار سواحلي جنوبي کشور بايد احيا شود و اگر اين اتفاق بيافتد قدرت دريايي شکل مي‌گيرد و تقويت مي‌شود و اين نيازمند حضور مردم و دولت است و ما تعهد مي‌دهيم که منافع ايران را در دريا تامين کنيم.

امير خانزادي گفت: نيروي دريايي از پرسنل جوان، با نشاط و متخصص برخوردار است، ضمن اينکه از پشتيباني پيشکسوتاني نيز بهره مي‌گيرد که دوران دفاع مقدس را درک کرده‌اند.

امير دريادار «حبيب الله سياري» فرمانده سابق نيروي دريايي ارتش نيز در ارتباط با اين برنامه تلويزيوني اظهار داشت: امير خانزادي افسري مومن، متعهد و متخصص است که تمامي مسئوليت‌ها و ماموريت‌ها را به خوبي انجام داده‌اند و قطعاً خواهند توانست مطالبات فرمانده معظم کل قوا را گام به گام به پيش ببرند. امروز نيروي دريايي ارتش پيشرفت‌هاي خوبي داشته و رهبري از ايشان خواسته‌اند که اين مسير را با شتاب ادامه بدهند. آينده ثابت خواهد شد، که توانمندي ايشان توانمندي بالايي است.

معاون هماهنگ کننده ارتش در خصوص ديپلماسي دريايي گفت: ديپلماسي دريايي زير مجموعه ديپلماسي دفاعي است و نيروي دريايي مي‌تواند همانند وزارت امور خارجه در ديپلماسي کشور از طريق حضور در آب‌هاي آزاد، ارتباط با کشورهاي همسايه و فرامرزي داشته باشد. امروز نيروي دريايي ارتش در بنگلادش در حال انجام رزمايش مشترک دريايي است. ‌

وي افزود: ناوگروه‌هاي نيروي دريايي ارتش از تمامي بنادر منطقه و فرامنطقه‌ بازديد داشتند که در انتقال فرهنگ و توسعه ارتباطات و جلوگيري از ايران هراسي موثر بودند و نتيجه کار اين شده است که کشورهاي فرامنطقه‌اي و منطقه‌اي، نيروي دريايي راهبردي ارتش را به عنوان نيروي قدرتمند قبول دارند.

فرمانده سابق نيروي دريايي ارتش با اشاره به حضور خود در همايش فرماندهان نيروي دريايي ارتش در ايتاليا گفت: در آن همايش در خصوص قدرت دريايي سخنراني کرديم. امروز کشورهاي جهان ما را به عنوان نيروي درياي قدرتمند قبول دارند و در همايش‌ها ما را به عنوان سخنران دعوت مي‌کنند؛ اين نشان مي‌دهد که ديپلماسي دريايي انجام شده است.

وي بر لزوم توسعه سواحل مکران نيز تاکيد کرد و گفت: دريا منبع قدرت و ثروت است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن