آخرین اخبار
کد مطلب: 168341
بسياري از مردم توانايي مراجعه به دندانپزشک را ندارند
تاریخ انتشار : 1396/09/02 11:07:43
نمایش : 368
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: نيمي از ٤٥ درصد پرداختي از جيب مردم، به خدمات دندانپزشکي اختصاص دارد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، دکتر عليرضا رئيسي در نشست کارشناسان دهان و دندان دانشگاه هاي کشور، اظهارداشت: در چهارسال گذشته و با اجراي طرح تحول سلامت، اقدامات خوبي در حوزه سلامت انجام شده است، اما مردم اثرات آن را بيشتر در حوزه درمان لمس کردند، واقعيت اين است که در حوزه بهداشت نيز اقدامات زيرساختي و موثري انجام شد.

وي افزود: يکي از اهداف طرح تحول سلامت، کاهش پرداختي از جيب مردم بود، چراکه قبل از طرح تحول، پرداختي از جيب مردم بيش از ٦٠ درصد بود و اکنون به ٤٥ درصد کاهش يافته است و تا سطح ايده ال که ٣٠ درصد است، فاصله دارد.

رئيسي خاطرنشان کرد: نيمي از ٤٥ درصد پرداختي از جيب مردم، به خدمات دندانپزشکي اختصاص دارد، بنابراين چنانچه بخواهيم در مورد پرداختي از جيب مردم اثربخش عمل کنيم، بايد در حوزه دندانپزشکي کار کنيم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصريح کرد: بسياري از مردم توانايي مراجعه به دندانپزشک را ندارند، چنانچه همه مردم براي دريافت خدمات دندانپزشکي مراجعه کنند، پرداختي از جيب در حوزه دندانپزشکي آمار بالاتري را به خود اختصاص مي دهد.

رئيسي با بيان اينکه در اين دوره، قرار نيست تمام مشکلات حوزه سلامت کشور را حل کنيم، لذا تعريف بسته هاي مختلف مارا به جايي نمي رساند و بايد به چند اولويت اصلي بپردازيم، ادامه داد: تکميل پرونده الکترونيک سلامت در اين دوره يکي از اولويت هاي حوزه بهداشت است و اين موضوع ربطي به سامانه ها ندارد، زيرا سامانه ها نيز جزيي از پرونده الکترونيک است.

وي بيان کرد: با تکميل پرونده الکترونيک سلامت، پزشک خانواده منسجم تَر شده و به صورت کامل شکل خواهد گرفت.

رئيسي با بيان اينکه ارتقاي کيفيت خدمات اولويت بعدي ما است، گفت: به تمام مديران تاکيد کرده ايم، به جاي تعريف بسته جديد، اقدامات قبلي را عمق ببخشند.

وي گفت: بحث توانمندسازي افراد اولويت بعدي معاونت بهداشت است و پيرو آن برنامه هاي ويژه اي براي عوام و خواص خواهيم داشت که بخشي از آن به کمک معاونت اجتماعي انجام خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهارداشت: در اين دوره سه شاخص اصلي، مرگ و مير مادران باردار، مرگ و مير نوزادان و سلامت دهان و دندان مدنظر است که بايد روي آنها کار شود.

وي با تاکيد براينکه يکي از مقوله هايي که مداخله در آن جواب مي دهد، حوزه دندانپزشکي است، گفت: مبحث دندانپزشکي قبل از طرح تحول سلامت تقريبا رها شده بود و بعد از اجراي طرح، احيا شد زيرا قبل از طرح تحول، شاخص هاي سلامت دهان و دندان مناسب نبود و ٩٢ درصد خدمات دندانپزشکي در بخش خصوصي ارائه مي شد.

رئيسي گفت: در دوره قبل، اقدامات خوبي در حوزه دندانپزشکي در سطح مدارس در اکثر نقاط کشور انجام شد و با تجهيز کلينيک هاي سيار در أقصي نقاط ايران، نتايج ثمربخشي ديده شد، لذا اين کلينيک ها بايد ارتقا داده شود.

وي گفت: در حوزه دندانپزشکي قطب ها بايد فعال شوند و در اين ارتباط نيز بايد برنامه ريزي و نظارت صورت گيرد و از طرفي در تدارک يک برنامه هستيم تا در حوزه آموزش در سطح دو و سه کارهايي انجام دهيم که مردم با صرف هزينه کمتر، خدمت دريافت کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بر اهميت نقش پيشگيري بر درمان تاکيد کرد و گفت: اگر در حوزه پيشگيري کار شود هزينه ها به طرز چشمگيري کاهش پيدا خواهد کرد، درعين حال با اقداماتي که درحال حاضر پيگيري مي شود، ظرف سه چهار سال آينده، اتفاق بزرگي در حوزه دندانپزشکي به وقوع خواهد پيوست و دستاوردهاي خوبي نصيب مان خواهد شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن