آخرین اخبار
کد مطلب: 168313
برگزاري ايکوفوم۲۰۱۸ در تهران/ بقاي موزه‌ها مهمتر از استانداردسازي
تاریخ انتشار : 1396/08/27 12:00:01
نمایش : 281
رئيس ايکوم ايران گفت: اجلاس بين‌المللي ايکوفوم هفته سوم اکتبر سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۰ مهر ۱۳۹۷ به مدت سه تا ۵ روز در تهران با برپايي کارگاه‌هاي متعدد برگزار مي‌شود.

به گزارش بام ايران خبر ؛ سيد احمد محيط طباطبايي درباره جزئيات اين ميزباني به خبرنگار مهر گفت: ايکوفوم بخش موزه شناسي ايکوم است و نماينده آن سال گذشته به ايران آمد و ما به او خيابان سي تير را که پر از موزه‌هاي متفاوت است نشان داديم از جمله خليفه‌گري ارامنه که به‌عنوان موزه‌اي غيردولتي و مذهبي شناخته مي‌شود، پايين‌تر از آن موزه ابگينه که نمونه‌اي خوب از يک موزه کلاسيک است و موزه علوم و فناوري که شي‌محور بوده و تجربه‌هاي تاريخي را به يک اثر تبديل کرده است. پس از آن موزه باستان شناسي قرار دارد که پشتوانه آن مرکز باستان‌شناسي کشور است و نمونه هاي آن در آتن وجود داشته و يا هنوز در بغداد موجود است. موزه انديشه محوري نيز وجود دارد که نامش صلح است و مي‌تواند نمونه موزه اي باشد که يک انديشه را ترويج داده است. موزه وقفي ملک نيز در همين راستا قرار دارد. بنابراين اين محور از موزه صلح تا موزه ارامنه را شامل مي‌شود. البته از نظر من کنيسه نيز موزه است اما اين مکان‌ها بايد مورد بحث بيشتري از سوي مسئولان ايکوفوم قرار گيرد.

وي با بيان اينکه خيابان سي‌تير محور مطالعات ايکوفوم خواهد بود افزود: بابت هزينه دعوت از سخنران‌ها و هيات اجرايي بايد اسپانسر داشته باشيم اما افراد ديگر بايد خودشان هزينه شرکت در اين اجلاس را بدهند.

رئيس ايکوم ايران درباره اينکه چرا با وجود اعلام سال ۸۵ در شيراز مبني‌بر استانداردسازي موزه‌ها، هنوز اين اتفاق نيفتاده است گفت: برخي از اوقات اين مباحث پيش مي‌آيد مانند اينکه آيا اين جا موزه شود يا نه و اينکه اين مکان مايه آبروريزي است بهتر است موزه نباشد و از اين دست مباحث نسبي. اينکه آن مکان کجاست، در کدام موقعيت قرار دارد و زيرمجموعه کجاست نسبت آن موزه نيز تغيير مي‌کند. يعني در يک موزه حضور دو نگهبان کافي است و در موزه ديگر حفاظت الکترونيکي نيز بسيار کم است. بنابراين رده بندي موزه ها بسيار متفاوت است. همه موزه ها از ديد ما مهم هستند اما به هر حال نوع کار و خدماتي که داده مي شود به نسبت جايگاهي که دارند تغيير مي کند. برخي از موزه ها همين که درشان به روي مخاطب باز است خيلي خوب است.

وي افزود: تشويق به اينکه موزه بوجود بيايد مهم است. اگر فردي با هر تواني که دارد يک موزه ايجاد کرد ما نمي‌توانيم به او سخت بگيريم که حتما استانداردهاي يک موزه ملي را رعايت کند اما سازمان ميراث فرهنگي بايد موزه استاندارد داشته باشد. بخش خصوصي معمولا وارد اين حوزه نمي‌شود پس اگر موزه‌اي ايجاد کرد بايد او را تشويق کنيم. بنابراين ايکوم واژه بقا را براي موزه‌ها تعريف کرد.  

رئيس ايکوم گفت: در موزه بندرعباس يک خانم فعاليت مي‌کند و اوست که اين موزه را نگه داشته است. من اين موزه را در قالب خودش مي سنجم چون او تلاش مي کند که موزه را باز نگه دارد. هرمزگان بايد به او کمک کند تا موزه اش رونق داشته باشد.  

محيط طباطبايي بيان کرد: موزه ملي ما به نسبت ۵ سال گذشته خيلي اوضاع بهتري دارد. برخي از موزه‌هاي آستان قدس شرايط خوبي پيدا کرده اند. برخي از موزه ها به لحاظ محتوا بايد داراي کيفيت شوند مانند موزه دفاع مقدس. در کل وضعيت موزه ها به نسبت قبل بهتر شده است. همچنان سه چهارم موزه هاي کشور  در اختيار نهادها و ارگانهاي دولتي هستند  و بايد استاندارد شوند.

وي افزود: چيزي که بايد در موزه‌ها رعايت شود استفاده معلولان از فضاهاي موزه‌اي است معلول تنها معلول نشسته روي وليچر نيست. افراد نابينا و يا کوتاه قامتان نيز بايد بتوانند از موزه استفاده کنند. در برخي از موزه ها تلاش هاي بسيار کمي شده است ولي اين نمونه‌ها بايد تکثير شود. به عنوان مثال کاتالوگ موزه ملي براي نابينايان طراحي شده است، اين اقدام خوبي بوده که نشان مي دهد مي توانيم براي موزه هاي ديگر نيز اين کار را انجام دهيم.  

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن