آخرین اخبار
کد مطلب: 168308
مکرون مسير ژنرال دوگل را در سياست خارجي طي کند
تاریخ انتشار : 1396/08/27 11:27:39
نمایش : 186
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: به رئيس جمهور فرانسه توصيه مي‌کنم سعي کند مسير ژنرال دوگل را در دوران رياستش در سياست خارجي طي کند؛ يعني حالت نيمه استقلال داشته باشد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرگزاري مهر، علي اکبر ولايتي مشاور امور بين الملل رهبر انقلاب اسلامي با رد و تقبيح مواضع ضد ايراني اخير رئيس جمهور فرانسه اظهار کرد: به نفع آقاي مکرون و فرانسه نيست که در موضوع موشکي و امور راهبردي جمهوري اسلامي ايران که در آن حساسيت بسيار داريم، دخالت کند؛ اين دخالت‌ها جز کاستن از اعتبار دولت فرانسه نزد جمهوري اسلامي ايران خاصيت ديگري ندارد.

وي گفت: به عنوان فردي ايراني که با مسائل سياست خارجي و تاريخ فرانسه آشنايي دارم به رئيس جمهور اين کشور توصيه مي‌کنم سعي کند مسير ژنرال دوگل در دوران رياستش در سياست خارجي را طي کند يعني حالت نيمه استقلال داشته باشد. 

ولايتي افزود: ما که براي مسائل و برنامه دفاعي کشورمان از ديگران اجازه نمي‌گيريم که موشک داشته باشيم يا نداشته باشيم يا بگويند برد موشک هايمان چند کيلومتر باشد.

وي تصريح کرد: اين موضوع به آقاي مکرون چه ربطي دارد؟ او اصلا چه کاره است که دخالت مي‌کند؟ اگر مي‌خواهد رابطه ايران و فرانسه، رابطه‌اي رو به رشد باشد سعي کند در اين نوع امور دخالت نکند، زيرا اين خلاف مصالح ملي فرانسه هم است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: معلوم است که پاسخ ما به او منفي است پس چرا اين موضوع را مطرح مي‌کند که وقتي پاسخ منفي گرفت بگويند آقاي مکرون در سياستش شکست خورده است؟ کاري کند که بگويند در سياستش موفق بوده است.

ولايتي بار ديگري خطاب به مکرون تاکيد کرد: آقاي مکرون اين جمله را از بنده به عنوان شهروندي ايراني بشنود و بپذيرد که اگر به اين امور وارد شود پاسخ ما حتما منفي است و حتي يک درصد هم احتمال ندارد که به خواستي که دخالت در امور داخلي ماست، پاسخ مثبت بدهيم؛ بنابراين گزارش، رئيس جمهور فرانسه در ادامه اظهارات مداخله آميزش در امور داخلي کشورمان، ديروز در اجلاس اتحاديه اروپا در گوتنبرگ سوئد خواستار شفاف سازي در خصوص «راهبرد ايران در برنامه موشکي بالستيک» شد. مکرون همچنين مدعي شد که ايران بايد «سياستي کمتر تهاجمي» در منطقه اتخاذ کند.

هيچ کشور مستقلي منافع و مصالح ملي خود را در معرض حراج قرار نمي‌دهد

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين با رد توصيه برخي در داخل براي مذاکره موشکي با اروپا تاکيد کرد: هيچ کشور مستقلي منافع و مصالح ملي خود را در معرض حراج قرار نمي‌دهد.

وي درباره انتشار مقاله يکي از استادان دانشگاه تهران در يکي از روزنامه‌هاي اصلاح طلب مبني بر آغاز مذاکره موشکي با اروپا گفت: اين يکي از خواص دموکراسي است که هر شخصي مي‌تواند حرفش را بزند منتهي اگر سخن معقولي نباشد مردم از اين گوش مي‌شنوند و از آن گوش به در مي‌کنند.

ولايتي تصريح کرد: آيا کسي مي‌آيد منافع و مصالح ملي اش را اين طور در معرض حراج و تماميت ارضي اش را در معرض يغماي ديگران قرار دهد؟ کدام کشور مستقل و قدرتمندي در دنيا مسائل دفاعي اش را در بازار مکاره دنيا به حراج گذاشته است؟

وي گفت: عيبي ندارد که او نظرش را گفته، اظهار نظر آزاد است، اما حتما بداند که ميان عقلا شنونده‌اي نخواهد داشت.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين در پاسخ به اينکه جاگزيني مذاکره با اروپا به جاي امريکا چه قدر مبتني بر منافع ملي است، اظهار داشت: اين موضوعي متقابل است، اروپايي‌ها هم از رابطه با ما نفع مي‌برند و جزء آرزوهايشان است که با کشور ثروتمند، بزرگ و قابل اعتمادي مانند ايران که داراي ملتي کارآمد، مومن و مصمم است رابطه داشته باشند.

ولايتي افزود: من سال‌ها با اروپايي‌ها در موقعيت‌هاي رسمي و غيررسمي سر و کار داشته ام، آنان هم از داشتن رابطه با ايران استقبال مي‌کنند مگر اين که زيرفشار امريکا باشند و نتوانند اين کار را بکنند. اکنون مي‌بينيم که برغم فشارهاي امريکا، برخي کشورهاي اروپايي، سرمايه گذاري در کشورمان را آغاز کرده اند.

صرفا به رابطه با اتحاديه اروپا بسنده نمي‌کنيم بلکه با تک تک کشورهاي اروپايي ارتباط داريم

وي گفت: البته چاره ما نيز صرفا منحصر به ارتباط با غرب نيست، امريکا نباشد با اروپا کار مي‌کنيم، اروپا نيز نه صرفا اروپاي متحد که متشکل از ۲۷ کشور است بلکه با تک تک کشورهاي اروپايي داراي روابط مجزا هستيم همچنان که با کليت اتحاديه اروپا نيز رابطه داريم.

ولايتي افزود: در اين چارچوب اگر بخواهيم کار کنيم اولويت بندي مي‌کنيم که چه کشورهايي اين ظرفيت را دارند که با آنان روابط جامع تري داشته باشيم بنابراين صرفا به سياست کلي رابطه با اتحاديه اروپا بسنده نمي‌کنيم بلکه طبق محاسباتمان با تک تک کشورهاي اروپايي نيز ارتباط داريم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: البته رابطه ما صرفا به غرب منحصر نمي‌شود بلکه با ديگر کشورها اعم از روسيه، چين، هند، ژاپن، کره جنوبي، آفريقاي جنوبي و امريکاي لاتين که داراي ظرفيت‌هاي مختلف هستند روابط داريم.

ولايتي گفت: البته کشورهاي وابسته به نفت که چاره‌اي بجز فروش نفت به امريکا و خريد سلاح از اين کشور ندارند آن هم با شرايطي که قيمت نفت را واشنگتن در پشت پرده تعيين و پولش را نيز براي هرکاري که کاخ سفيد مشخص کند، هزينه کنند.

وي اضافه کرد: نوع تسليحات صادره به اين کشورها و قيمت آن را نيز امريکا تعيين مي‌کند و دست اين کشورها خيلي بسته‌تر از ماست، زيرا کاملا وابسته اند و روزي که واشنگتن اراده کند به راحتي مي‌تواند آن‌ها را ساقط کند مانند حکومت پهلوي.

ولايتي تصريح کرد: اما اکنون حکومت مستقلي در کشورمان برپاست که گرچه تحت فشار امريکاست، اما ظرفيت‌هايي دارد که در کشورهاي جهان سوم کمتر چنين ظرفيت‌هايي ديده مي‌شود.

وي گفت: جمهوري اسلامي ايران درچارچوب استقلالش مي‌تواند تصميم بگيرد که با کشورهاي مختلف اعم از روسيه، چين، ژاپن، هند، آفريقاي جنوبي، آلمان، فرانسه و ديگر کشورها رابطه داشته باشد و هيچ شاخصي بجز منافع ملي ما در اين خصوص تعيين کننده نيست.

در مقابل عهدشکني امريکا در برجام محکم مي ايستيم

 

عضو هيئت عالي نظارت بر برجام تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران در مقابل زياده خواهي و عهدشکني امريکا در برجام محکم مي ايستد و از حقوق ملي دفاع مي کند.

 

ولايتي گفت: امريکايي ها از ابتدا که وارد مذاکرات هسته اي شدند تا حد ممکن سعي کردند خواسته هايشان را يکجانبه تحميل کنند.

وي افزود: البته تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان بسيار تلاش کردند و تا حد ممکن مذاکرات را پيش بردند اما دولت جديد امريکا از همان ابتدا بنا را بر اين گذاشت که تعهدات برجامي اش را به علت دشمني با جمهوري اسلامي ايران اجرا نکند.

ولايتي تاکيد کرد: بدون ترديد جمهوري اسلامي ايران در مقابل اين عهدشکني ها مي ايستد و ديگر اعضاي ۱+۵ موظفند امريکا را به اجراي تعهداتش وادار کنند زيرا اين تعهدي بين المللي و متکي به مصوبه شوراي امنيت سازمان ملل متحد است نه تعهدي دوجانبه ميان ايران و امريکا.

وي تصريح کرد: فردي که در امريکا روي کار آمد و رئيس جمهور شد عادت به کلاشي دارد اما اداره کردن اين کشور، اداره کردن کاباره يا کازينو نيست که بخواهد با کلاشي و پشت هم اندازي پول جمع کند، چنانکه پس از سفري به منطقه ما و برخي کشورهاي ديگر پس از بازگشت به کشورش گفت پول آورده است. معلوم مي شود که او به روابط بين الملل به عنوان محل کاسبي نگاه مي کند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خطاب به ترامپ گفت: اما او درباره ايران حتما اشتباه مي کند، خوب است که از اسلافش پند بگيرد و بداند که حريف ملت و نظام جمهوري اسلامي ايران نمي شود. ما در مقابل زياده خواهي و عهدشکني هايش مي ايستيم و از حقوق ملي دفاع مي کنيم.

اقتصاد مقاومتي، پاسخي عملي به تحريم هاي امريکاست

ولايتي همچنين درباره اجراي قانون تحريم هاي کاتسا عليه کشورمان گفت: امريکايي ها در طول سال هاي پس از انقلاب هيچ گاه با نظر مساعد به روابط با ايران نگاه نکرده اند و اين تشخيص امام راحل و رهبر معظم انقلاب است که اين کشور بنا ندارد جمهوري اسلامي ايران و انقلاب عظيمي را که ملت ايران را از نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي رهانيد به رسميت بشناسد.

وي افزود: به اين علت، امريکا به هر در مي زند تا عليه جمهوري اسلامي ايران اقدام کند ما نيز به اين اقداماتشان عادت داريم. نيروهاي مسلح و غيرمسلح ما از گذشته تاکنون از نگاه انساني اين کشور به روابط برخوردار نبوده اند و واشنگتن همواره تحميلاتش را انجام داده است.

ولايتي گفت: به اين علت، ملت ايران روي پايش ايستاده و اقتصاد مقاومتي، پاسخي عملي به تحريم هاي امريکاست.

عضو هيئت عالي نظارت بر برجام همچنين درباره تصميمات اين هيئت براي مقابله با اجراي قانون کاستا، اظهار داشت: درست نيست علني بگويم که چه تصميماتي گرفته ايم؛ براي تصميم گيري در چالش هاي سياسي يکي از عناصر، عنصر غافل گيري است. دست ما براي پشيمان کردن امريکا از کاري که کرده، باز است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن