آخرین اخبار
کد مطلب: 168303
رايزني براي راه اندازي کنسولگري عمان درچابهار/افزايش۵۰درصدي اقامت
تاریخ انتشار : 1396/08/24 11:22:25
نمایش : 401
مديرکل ميراث فرهنگي استان سيستان و بلوچستان گفت: با معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي درباره لغو رواديد و يا تسهيل در صدور آن و يا راه اندازي کنسولگري عمان در چابهار صبحت شده است.

به گزارش بام ايران خبر ؛ کامبيز مشتاق گوهري درباره اينکه يکي از مشکلات سفر به استان سيستان و بلوچستان گران بودن سيستم حمل و نقل است به خبرنگار مهر گفت: استاندار بسيار تلاش کرده که از هواپيماهاي ATR خريداري شده حداقل دو فروند در استان استفاده شود. اين موضوع در حال پيگيري است و اکنون اين دو فروند هواپيما در فرودگاه هرمزگان مستقر شده اند که مي توانند پروازهاي داخلي را پوشش دهند اما کافي نيست. بايد بتوان در داخل استان ايرلاين راه اندازي کرد. منطقه چابهار هم مجوز ايرلاين خود را گرفته است.

مشتاق گوهري ادامه داد: راه اندازي سيستم ريلي نيز دنبال مي‌شود اما بازار گردشگري قطعا به دسترسي سريع و انبوه نياز دارد پس سياستگذاري سازمان را بر افزايش جاذبه هاي استان قرار داده ايم و راههاي غلبه بر فاصله زياد افزايش جذابيت هاي مقصد است. اين اتفاقي است که به شدت روي آن کار مي‌شود. به عنوان مثال فعالان گردشگري هفتگي را براي سفر به منطقه «درک» ايجاد کرده اند که با استقبال زيادي روبرو شد. حتي برخي از بوميان منطقه از وجود آن بي اطلاع بودند اما امروزه بسياري از گردشگران خارجي از اين منطقه ديدن مي کنند. پس بايد روي مدياهاي جديد متمرکز شد ما معتقديم هر شهروند مي تواند خبرنگار و تصويرگر جاذبه هاي طبيعي باشد. به همين علت نسبت به راه اندازي تورهاي آشناسازي تلاش زيادي شده است. ما بلافاصله بعد از ثبت جهاني سفال کلپورگان تور انجمن سفالگران کشور را برگزار کرديم.

مديرکل ميراث فرهنگي استان سيستان و بلوچستان گفت: جشنواره عکس نگاران نيز با همکاري اداره ارشاد استان در زاهدان برگزار شد که در اين تور عکاسان حرفه اي در حوزه هاي پرتره، طبيعت و معماري به مناطق مختلف استان سفر کردند و در نهايت عکس هاي آنان در نمايشگاهي در معرض ديد قرار خواهد گرفت.

وي درباره سفرهاي دريايي به عمان از طريق چابهار نيز گفت: مشکل درباره برگزار کننده سفر يعني طرف عماني است. آن اهتمامي که ما داريم در سرمايه گذار عماني ديده نمي شود . بحث بر سر اين است که طرف ايراني اين موضوع را پشتيباني کند. با معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي درباره لغو رواديد و يا تسهيل در صدور آن و يا راه اندازي کنسولگري عمان در چابهار صحبت شده است که هرکدام از آنها به انگيزه سفر به چابهار و يا افزايش سفرهاي چابهارکمک خواهد کرد. از طرفي راه اندازي خط چابهار – کراچي براي زائران عتبات و يا حرم امام رضا(ع) در کنار مسير زميني که فشار زيادي را به مرز ميرجاوه وارد مي کند برنامه ريزي شده است تا بخشي از اين زائران را از طريق دريا منتقل کنيم. هدف ما در اين زمينه چابهار است چون مي تواند مسير کشتيراني کراچي – چابهار را پشتيباني کند. در اين زمينه با آستان قدس و اوقاف نيز صحبت شده است تا سرمايه گذاري کند البته صحبت شده که ورود و خروج زائران به عهده آژانس ها باشد.

وي درباره آمارهاي گردشگري در استان نيز گفت: برخي از آمارهاي تخميني بوده اند. تا سال گذشته بر اساس مقايسه استانها اين آمار تهيه مي شد و حتي آمار ۳ ميليون نفري نيز به ثبت رسيد اما در نوروز ۹۶ مي توانيم بگوييم که ۷۰۰ هزار نفر گردشگر در استان ثبت کرده ايم که با افزايش ۵۰ درصدي اقامت نسبت به سال گذشته مواجه بوديم. اين اتفاق خوشايند است چون بخشي از مسافران ما مسافران خود اسکان بوده اند که يا در چادر اقامت داشتند و يا در مهمانسراهاي دولتي.

مشتاق گوهري افزود: در سيستان چون يک منطقه مهم تمدني است رشد قابل توجهي به خصوص در حوزه بوم گردي ها مشاهده مي کنيم. چون در اين بخش هاست که ورود گردشگر خارجي را تنها با هدف سفر مي بينيم. مسافران چابهار نيز مسافران طبيعت گرد هستند. در گذشته منطقه سيستان با مشکل اقامت مواجه بود تا اينکه هتل قلعه نو را در روستاي قلعه نو ساختيم و بناهاي ديگر نيز به بخش خصوصي واگذار شد.

مشتاق گوهري درباره ثبت مشاهير حوزه موسيقي در استان نيز افزود: يکي از اولين شخصيت هايي که در استان حامل ميراث ناملموس بوده و ثبت شده شيرمحمد اسپندار است که شخصيت هاي ديگري نيز مانند او شناسايي شده و قرار است ثبت شوند. پرونده ثبت برخي از سازهاي استان نيز براي ارائه به يونسکو در دست بررسي است. ما برخي از هنرهاي در حال زوال را با همکاري اداره ارشاد استان احيا خواهيم کرد. يکي از افراد عضو NGO ها نيز در حال پيگيري تاسيس خانه موسيقي در چابهار است. ما بايد از ظرفيت اين افراد استفاده کرده و تسهيل گر باشيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن