آخرین اخبار
کد مطلب: 168302
شيوع کبد چرب در ايرانيان بالاتر از ميانگين جهاني است
تاریخ انتشار : 1396/08/24 11:18:47
نمایش : 346
استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: شيوع کبد چرب در ايرانيان بالاتر از ميانگين جهاني است.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر شاهين مرآت روز چهارشنبه در نشست خبري هفدهمين کنگره گوارش و کبد ايران که قرار است از ۳۰ آبان لغايت سوم آذر ۹۶ در تهران برگزار شود، اظهار داشت: چاقي به تنهايي براي کبد مشکل ساز نيست اما اگر شروع به آسيب زدن به کبد نمايد، تبديل به هپاتيت کبد چرب مي شود.

وي با عنوان اين مطلب که چاقي در کشور رو به افزايش است، افزود: شيوع کبد چرب در برخي مناطق کشور بين ۴۰ تا ۵۰ درصد و برخي مناطق ديگر ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

مرآت با بيان اينکه براي تشخيص کبد چرب از روش نمونه برداري استفاده مي شود که بسيار گران است و عارضه دارد، گفت: از روش هاي جايگزين براي تشخيص کبد چرب انجام سونوگرافي از افراد صورت مي گيرد که البته دقت آن به اندازه نمونه برداري نيست اما ضرري ندارد.

وي با اعلام اين مطلب که ۳۰ درصد افراد بالغ (بالاي ۱۸ سال) در کشور دچار کبد چرب هستند، تصريح کرد: متاسفانه کبد چرب در اطفال هم زياد شده است.

اين فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اين مطلب که کبد چرب هيچ علامتي ندارد، تاکيد کرد: افراد ديابتي، افراد چاق و کساني که چربي خون بالا دارند و همچنين افرادي که سابقه خانوادگي بيماري کبدي دارند مي بايست با انجام سونوگرافي نسبت به تشخيص کبد چرب خود اقدام کنند.

مرآت ادامه داد: شيوع کبد چرب در ايران بالاتر از ميانگين جهاني است که مي توان علت آن را در نوع تغذيه، همچنين کم تحرکي افراد دانست.

در ادامه، دکتر اکرم پورشمس دبير علمي کنگره از ارائه ۱۴۲ سخنراني و همچنين برپايي ۲۲ پنل در محورهاي بيماري هاي کبد و گوارش بالغين در کنگره خبر داد و گفت: علاوه بر متخصصان داخلي، رئيس انجمن جهاني آندوسکوپي و رئيس انجمن اروپايي بيماري هاي التهابي روده مهمان ويژه کنگره هستند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن