آخرین اخبار
کد مطلب: 168290
۳۶هزار مبتلا به HIV در ايران/افزايش مبتلايان جنسي
تاریخ انتشار : 1396/08/22 13:15:03
نمایش : 311
تاکنون ۳۶ هزار نفر مبتلا به HIV تشخيص داده شده اند که ۸۴ درصد آنها مرد و ۱۶ درصد آنها زن هستند و تخمين زده مي شود که تعداد مبتلايان در کشور بيش از ۶۶ هزار نفر باشد.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر پروين افسرکازروني رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در کارگاه علمي تخصصي مادر- کودک، HIV گفت: از زمان راه اندازي معاونت اجتماعي وزارت بهداشت، سازمان هاي مردم نهاد در حوزه آسيب هاي اجتماعي به صورت ساختارمند عمل مي کنند.

وي افزود: ۳۶ هزار فرد مبتلا به HIV تشخيص داده شده است که ۸۴ درصد آنها مرد و ۱۶ درصد زن هستند. از نظر راه انتقال اين ويروس، ۶۶ درصد اعتياد تزريقي و ۱۹.۶ درصد از راه جنسي انتقال يافته است. از اين تعداد بيش از ۲۶ هزار نفر در مراکز مربوطه تشکيل پرونده داده اند که حدود ۱۲ هزار نفر آنها به صورت مرتب تحت درمان قرار گرفته اند.

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت عنوان کرد: تخمين مبتلايان زنده ما بيش از ۶۶ هزار نفر است که حدوداً ۶۰ درصد آنها از بيماري خود آگاهي ندارند.

کازروني اظهار داشت: تشخيص زودهنگام و شروع درمان به وضعيت بيمار کمک مي کند. ايدز اگرچه درمان قطعي ندارد و بيماران مي بايست به صورت مادام العمر دارو مصرف کنند اما از زمان تشخيص بيماري در هر فرد، ۶۰ سال عمر مفيد براي اين افراد در نظر گرفته مي شود.

ابتلاي زنان به HIV در حال رشد است

وي همچنين تصريح کرد: سازمان هاي مردم نهاد مي توانند از جهت ترغيب مردم جامعه براي آزمايش و آگاهي سازي مردم در اين حوزه بسيار کاربردي عمل کنند. در جامعه اي مثل ايران که ۶۰ درصد مبتلايان از وضعيت خود بي اطلاع هستند از شاخص هاي ديگري براي بررسي استفاده مي کنيم. روند ابتلاي زنان به اين بيماري، رو به رشد است به طوري که در افراد تازه تشخيص داده شده، بيش از ۳۵ درصد آنان زن هستند.

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت در بخش ديگري از سخنان خود تأکيد کرد: هم اکنون انتقال ويروس HIV از طريق روابط جنسي از اعتياد تزريقي پيشي گرفته است. در موارد جديد شناسايي، ۴۲ درصد از طريق انتقال جنسي و ۳۷ درصد از طريق اعتياد تزريقي به اين بيماري مبتلا شده اند.

کازروني ادامه داد: از ۵ هزار زني که مبتلا به ويروس HIV هستند بيش از ۵۰ درصد آنها زنان متعهد و متأهل بوده اند که بيماري را از همسران خود گرفته اند و دليل آن ناآگاهي همسران از اين بيماري بوده است.

وي گفت: مدتي پيش فراخواني داديم که زناني که همسرانشان اعتياد داشته اند و يا به اين دليل از همسران خود جدا شده اند، براي آزمايش به مراکز مربوطه مراجعه کنند. از ۴۰۰ موردي که مراجعه کرده بودند ۷ نفر به اين بيماري مبتلا شده بودند.

۹۳ درصد کودکان متولد شده از مادران بيمار، پاک بوده اند

کازروني در مورد برنامه پيشگيري انتقال از مادر به کودک اظهار داشت: اين برنامه در سال ۹۳ کليد خورد و هدف آن اين بود که تا سال ۲۰۳۰ ديگر کودکي از اين طريق به HIV مبتلا نشود. طبق آخرين آمار، ۹۳ درصد نوزادان متولد شده از زنان مبتلا به ايدز، از ويروس HIV پاک بوده اند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن