آخرین اخبار
کد مطلب: 168277
خانم فريبا از دانمارک...!
تاریخ انتشار : 1396/08/20 11:56:57
نمایش : 1036
اربعين داستان عجيبي است با محوريت حسين بن علي(ع) که شعار 《انَّ حُبّ الحسين يَجمَعُنا!》 مي‌تواند آن‌ را گويا کند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «مهدي فضائلي» کارشناس ارشد رسانه، در يادداشتي که براي اين خبرگزاري ارسال داشت، نوشت:

کشورهاي اسکانديناوي از مرفه‌ترين کشورهاي جهان هستند و مطابق معيارهاي بين المللي (که البته الزاما" قابل پذيرش نيستند) شادترين مردم جهان نيز در اين کشورها زندگي مي‌کنند.

کشورهاي اسکانديناوي معمولا در صدر ليست کشورهاي داراي مردم خوشبخت و آرام, بالا بودن سطح خدمات اجتماعي و بسياري ديگر از فاکتورها مي‌باشند.

در بين کشورهاي اسکانديناوي، دانمارک شرايط ويژه‌تري هم دارد.مطابق اطلاعات مندرج در دانشنامه‌هاي عمومي، کشور دانمارک داراي دولت رفاه‌ است و رتبه اول جهان را از نظر کم‌بودن اختلاف درآمد مردم، به خود اختصاص داده است. دانمارک از نظر درآمد سرانه رتبه هفتم جهان را دارد و در بررسي‌هاي سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضي‌ترين» مردم جهان اعلام مي‌شوند. همچنين در سال 2016 شرکت يونيورسام با انتشار شاخص سالانه شادي، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترين و راضي‌ترين نيروي کار در دنيا معرفي کرد.

امشب (شامگاه چهارشنبه 17 آبان) در ميان ازدحام و غوغاي بين الحرمين، صداي بلندگويي که پيوسته نام گمشدگان را مي‌خواند، اين عبارت که " خانم فريبا از دانمارک به دفتر مفقودين!" نظرم را جلب کرد و اين پرسش ذهنم را مشغول نمود که خانمي از مرفه‌ترين، شادترين و راضي‌ترين کشور جهان در اين غوغايي که برخي فقط زباله‌هاي آن‌را مي‌بينند (که البته بايد هر مقدار که مي‌شود عيار نظافت و بهداشت اين مراسم را بالا برد) چه مي‌کند؟!

قطعا" پاسخ اين پرسش را خود خانم فريبا بايد بدهد اما شايد بتوان‌ گفت راضي‌ترين و شادترين و مرفه‌ترين مردم جهان، گمشده‌اي دارند که آن‌را در کربلا و آن‌هم در اربعين جستجو مي‌کنند! اين گمشده چيست؟ اين گمشده حتما" از جنس رفاهيات و آنچه در سنجه‌هاي جهاني موجب شادي و رضايت مي‌شود، نيست و حتما" گوهري است به مراتب باارزش‌تر و ناياب‌تر که افرادي را از چنان کشورهايي به اينجا مي‌کشاند.

او ظاهرا" گمشده بود اما چه بسا در حقيقت گمشده‌اش را يافته بود!

خانم فريبا تنها فرد عجيب و تامل برانگيز حاضر در اربعين نبوده و نيست. افراد مرفه و شاد و راضي(مطابق معيارهاي امروز جهان) از کشورهاي مختلف جهان از کويت گرفته تا اروپا و از استراليا تا کانادا را مي‌توان در راهپيمايي اربعين ديد که با چه اشتياقي مسير نجف تا کربلا را پياده طي مي‌کنند.

چرا راه دور برويم،از کشور خودمان افراد مرفه و شادي را سراغ دارم که نه تنها در اين مراسم شرکت مي‌کنند و حضور دارند بلکه خدمتگذاري به زوار حسين بن علي(ع) را افتخار خود مي‌دانند و کارهايي انجام مي‌دهند که براي افراد بيگانه با اين ارزش‌ها، باور نکردني است.

در اربعين دو سال پيش، جمعي از ايراني‌ها را ديدم که کفش زائران را تميز مي‌کردند و واکس مي‌زدند. وقتي با اصرار از مسئول آنها سوال کردم شما در ايران چه مي‌کنيد، به دو نفر از افراد گروه اشاره کرد و گفت: اون آقا تاجر فرش است و اون يکي مدير يک شرکت هواپيمايي و ....

اربعين داستان عجيبي است با محوريت حسين بن علي(ع) که شعار 《انَّ حُبّ الحسين يَجمَعُنا!》 مي‌تواند آن‌را گويا کند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن