آخرین اخبار
کد مطلب: 168276
آمار صعودي مراکز بوم‌گردي سيستان و بلوچستان/ سهم ويژه بخش خصوصي
تاریخ انتشار : 1396/08/20 11:52:00
نمایش : 208
مديرکل ميراث فرهنگي استان سيستان و بلوچستان با بيان اينکه تعداد واحدهاي بوم‌گردي استان در سالهاي اخير به ۷۷ واحد رسيده است گفت: تا پايان سال اين آمار به ۲۰۰ واحد مي‌رسد.

به گزارش بام ايران خبر ؛ کامبيز مشتاق گوهري مديرکل ميراث فرهنگي استان سيستان و بلوچستان به خبرنگار مهر گفت: از محل اعتبار استان در تمامي شهرها کمپينگ‌ها،  فضاهاي حضور گردشگر فراهم مي‌شود البته اين شروعي براي برنامه‌هاي ديگر است چون سال ۹۶ شروع فصل گردشگري در استان است ما اميدواريم که هر سال اين اعتبارات را در بخش گردشگري و ميراث فرهنگي افزايش دهيم و البته بخش خصوصي هم ورود پيدا کند.

وي افزود: ما تنها استاني هستيم که توانسته‌ايم در واگذاري بناها و پروژه‌هاي نيمه تمام به بخش خصوصي براي راه‌اندازي مراکز اقامتي و پذيرايي حداکثر استفاده را کنيم و در اين راستا چند بناي تاريخي در سيستان آماده واگذاري به بخش خصوصي است.

مديرکل ميراث فرهنگي استان سيستان و بلوچستان گفت: در زمينه راه‌اندازي مراکز بوم گردي هم توانسته‌ايم فاصله مان را با کشور کم کنيم به طوري که در سال ۹۴ تقريبا هيچ واحد بوم‌گردي نداشتيم اما در سال ۹۵ و ۹۶ آمار را از صفر به ۷۷ واحد بوم گردي رسانده ايم. فعاليت هاي ما متمرکز بر گردشگري بعد از رفع محدوديت‌ها بود بنابراين پيش‌بيني مي‌کنيم تا پايان سال ۲۰۰ واحد بوم‌گردي داشته باشيم.

مشتاق گوهري تأکيد کرد: بوم‌گردي‌ها مي‌توانند ظرفيت ويژه‌اي را براي استان در حوزه گردشگري روستايي و عشايري فراهم کنند. چون قرار نيست که در همه مناطق حضور سنگين مراکز گردشگري را داشته باشيم بلکه از ظرفيت روستايي و عشايري مي‌توان براي فراهم کردن زيرساخت‌ها استفاده کرد.

وي افزود: برخي از اين بوم‌گردي‌ها در روستاي قلعه نو و يا روستاي تمين وجود دارد که در فهرست اقامتگاه‌هاي بومي درج شده‌اند و گردشگري خارجي مي‌پذيرند. اميدواريم با همين همتي که همکاران ما در اين زمينه دارند بتوانيم سيستان و بلوچستان را به استان جذاب براي گردشگران تبديل کنيم. چون خوشبختانه بلوچستان از زون قرمز خارج شده و فقط برخي مناطق به فاصله ۱۰۰ کيلومتري از مرز افغانستان در اين زون قرار دارد که آن هم مناطق شمالي استان را  دربر مي‌گيرد.

مديرکل ميراث فرهنگي استان سيستان و بلوچستان تأکيد کرد: افزايش ورود و خروج گردشگر داخلي و خارجي به اين مناطق باعث مي‌شود که اين محدوده‌ها به عنوان مناطق امن براي گردشگري معرفي شوند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن