آخرین اخبار
کد مطلب: 168173
شرط توليد روغن جامد/ اهميت چراغ راهنماي تغذيه براي مردم
تاریخ انتشار : 1396/07/22 12:11:17
نمایش : 699
مديرکل امور غذايي، آرايشي و بهداشتي سازمان غذا و دارو، گفت: سياست وزارت بهداشت در استفاده از برچسب چراغ راهنماي تغذيه بر روي محصولات، اين است که خود مردم انتخاب کنند چه محصولي بخرند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، دکتر بهروز جنت روز شنبه در نشست خبري روز جهاني غذا، به تشريح وضعيت سلامت محصولات غذايي وارداتي و توليد داخل پرداخت.

وي در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه آيا در توليد روغن جامد ممنوعيت اعمال مي شود يا خير، گفت: در سال هاي گذشته روغن جامد داراي اسيد چرب ترانس بالا و اسيد چرب اشباع بالا بود که عوارض مصرف اين روغن ها، امروز با بروز بيماري هاي قلبي در سنين کمتر از ۵۰ سال در کشور خودنمايي مي کند. از همين رو، هدف وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در سال هاي اخير، کاهش اين دو نوع اسيد چرب در روغن هاي جامد بوده است.

جنت با عنوان اين مطلب که ممنوعيتي در توليد روغن نباتي وجود ندارد، تاکيد کرد: تمام تلاش ما اين بوده است که اين دو اسيد چرب را کاهش دهيم و به حداقل برسانيم.

وي ادامه داد: هدف گيري ما بر اساس فرمولاسيون توليد روغن است که همين سياست را دنبال مي کنيم و با توجه به تکنولوژي که برخي کارخانه هاي توليد روغن نباتي در داخل دارند، توليد روغن جامد بر اساس پايين بودن اسيد چرب اشباع انجام مي شود.

جنت در پاسخ به سئوال ديگر خبرنگار مهر مبني بر اينکه مردم در هنگام خريد محصولات غذايي به چراغ راهنمايي تغذيه توجه نمي کنند، اظهارداشت: بله ما قبول داريم که درصد بالايي از مردم در هنگام خريد به اين چراغ راهنما توجه نمي کنند. اما سياست وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اين بوده که در دو سال گذشته اين برچسب بر روي تمامي محصولات وجود داشته باشد و مردم ببينند و به دنبال آن، آموزش و ترويج فرهنگ خريد محصولات غذايي بر اساس چراغ راهنماي تغذيه را در دستور کار داريم. بطوريکه قرار است با تشکيل کمپين هايي و اطلاع رساني از رسانه ملي، توجه مردم را به چراغ راهنماي تغذيه جلب کنيم.

به گفته وي، چراغ راهنماي تغذيه با هدف کاهش استفاده از شکر، نمک و چربي در محصولات غذايي، مورد استفاده قرار مي گيرد و اين انتخاب را به مردم مي دهد که بر اساس ذائقه و نياز جسماني، از محصولات غذايي استفاده کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن